Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Натурал сандарды? б?лінгіштігі"»
Күні:
Математика 5 сынып
Тақырыбы
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Мақсаты
Әр түрлі әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, тарау бойынша алған білімдерін жинақтау, ережелерді қолдана отырып есептер шығарады.
Жалпы мақсат
Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
Күтілетін нәтиже
Ережелерді жатқа біледі, оны қолданып есептер шығара алады;
Жұп, тақ сандарды айыра алады;
Құрама және жай сандарды ажырата алады;
Сандардың 2;5;10 – ға бөлінгіштік белгілерін біледі;
Сандардың 3;9 – ға бөлінгіштік белгілері біледі;
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады.;
7 модульдің қолданылуы
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Ой қозғау, Кім жылдам, сиқырлы балықтар әлемі, жалауға кім бұрын жетеді? ойыны
Қолданылатын ресурстар
Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, карточка
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
Журектен жүрекке тренингі і арқылы бір-бірімен амандасады; Топқа бөлу – әртүрлі суреттер таратады, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын айтады
Оқушылар бір-біріне амандасуды жалғастырады; Оқушылар ұқсас фигуралар мен бірігіп 2топ құрайды, топ ережесін сақтайды
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
Ой қозғау
Натурал санның бөлгіші , еселігі дегеніміз не?
2. Жұп және тақ сандар дегеніміз не?
3. Қандай сандарды жай, құрама деп атаймыз?
4. Сандардың 2;5;10 – ға бөлінгіштік белгілері ?
5. Сандардың 3;9 – ға бөлінгіштік белгілері?
6. Санды жай көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не?
7. Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп қандай санды айтады?
8. Қандай сандар өзара жай сандар деп айтады?
9. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі деп қандай санды айтады?
Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Тақтадағы сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау
Оқушылар берген тапсырманы орындау бойынша оқушылар өткен тапсырма жайында өз қортындыларын жасайды
Түсіну
Кім жылдам?
Бос торкөзге төмендегі сандарға бөлінетіндей цифр қою керек.
Берілгені: 4758
2 ге, 4758
5 – ке, 4758
3 – ке, 4758
9 – ға, 4758
10 – ға, 4758
Тақтаға тапсырмаларға қатысты сөзздер жазып, мағанасын аштыру
Оқушылар аяқталмаған сөздерді тақтаға шығып аяқтайды
Қолдану
Сиқырлы балықтар әлемі
1 тапсырма:4, 5, 15, 24 және 35 сандарынан өзара
жай сандар жұптарын құрастырыңдар.
2 тапсырма:
Бірінші сан
Екінші сан
ЕҮОБ
12 = *2*2*3
16 =
21 =
8 =*2* 2*2
30 =
28 =
2 *2 = 4
3 тапсырма: 35 және 77 сандарының ең кіші ортақ еселігін табыңдар .
4 тапсырма: 16, 56 және 132 сандарының ең үлкен ортақ бөлгіштерін табындар .
5 тапсырма: 45 және 36 сандарды жай көбейткіштерге жіктеп, ең кіші ортақ еселіктерін табыңдар.
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген аквариумдағы балықтарды таңдап сол балықтың тапсырмасын орындайды
Талдау
Сергіту сәті
1.Асқар 15 сәбізді неше қоянға тең бөліп бере алады? Есептің неше шешуі бар?
2. Орамдағы сымды 2 метрден және 7 метрден қалдықсыз бөлу үшін орамда кемінде неше метр сым болу керек.
3. 30-ға бөлгіш және 5-ке еселік сандарды тап.
4. Сыныпта 25 оқушы. Дене шынықтыру сабағында оларды әрбір қатардағы оқушы саны бірдей, неше қатарға тұрғызуға болады?
Оқушыларға ауызша тапсырмаларды интербелсенді тақтада беру
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, интербелсеңді тақтадағы жаттығуларды сыни ойлау арқылы жылдам жауап беру
Жинақтау
1 топ
ЕҮОБ(48,64 )
2 топ
ЕҮОБ(26,65)
ЕҮОБ(36,72)
ЕКОЕ(32,40)
ЕКОЕ(48 ,52)
ЕҮОБ(12 ,36)
ЕҮОБ(15,45)
ЕКОЕ(12,16)
ЕКОЕ(9,15)
Жалауға кім бұрын жетеді?
Әр топ баспалдақтағы тапсырмаларды орындайды, қай топ бұрын жалауға жетсе сол топ
жеңімпаз атанады.
Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды
Бағалау
Бағдаршам түстері арқылы өзін-өзі, бірін-бірі бағалау бағалау