Сабақтың өтілетінкүні | Пәні | Класс | Өткізетін мұғалім | Кабинет |
19.01.2016. | Алгебра | 8 | Сейткалиев Алмас Узакбаевич | 12 |
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері |
Мақсаты | Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталау және оларды пайдалана білу |
Міндеттері | Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлі тәсілдерді пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін, ойлау қабілеттерін, зерделеу және қорытынды жасай алуын дамыту Топ алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу |
Оқыту нәтижесі | Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталайды және оларды есеп шығарғанда пайдалана біледі |
Түйінді идеясы | квадрат теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а а х айнымалысының квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0 квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант, түбірлердің формуласы мен Виет теоремасы пайдаланылады. |
Стратегиялар | Топтау, топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Уақыты | Ресурсы | Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
2 мин | Карточка | Оқушыларды гүлдер арқылы топтау: Гүлдердің бес түрі беріледі | Оқушылар гүлдердің бес түріне байданысты топтасады, бес топқа бөлінеді |
мин | слайд | «Маған уақытымды саясат пен теңдеугебөлуге тура келеді. Алайда меніңше теңдеу саясаттан анағұрлым маңызды. Себебі саясат осы уақыттық қана, ал теңдеу мәңгілік.» ғұлама - Альберт Эйнштейн | Оқушылардың көңілі нақыл сөзге ауады, сабаққа деген қызығушылығы ашылады. |
15 мин | Слайд | Оқушыларға квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері мен есеп шығару үлгісін ұсынады. | Оқушылар толымсыз квадрат теңдеуді, квадрат теңдеу түбірінің формуласы бойынша, Виет теоремасын пайдаланып, жұп коэффициенті бар теңдеуді шешу және алмастыру тәсілін қайталайды, бір – біріне түсіндіреді, диалогқа түседі, сұрақ қояды, жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады, сыни тұрғыдан ойлайды, үнсіз оқушы ашылады, дарынды оқушы таланттылығын көрсетеді, мысалды талдайды, бірін – бірі тыңдайды, көбейткішке жіктеу алгоритмін құрайды |
7 мин | Слайд | Әр шешу тәсіліне топқа төрт немесе бес есептен беріледі: | Бес топ бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды, бір – біріне түсіндіреді. Кейін барлық топ үшін жалпылай түсіндіреді, дәптерге түсіреді |
2 мин | | Сергіту сәті. | Көңіл – күйлері көтеріледі, сергиді |
10 мин | слайд | «Лақтыру» тәсілі түсіндіріледі | Әр топ шешу алгоритмін пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді, түзету енгізеді, дәптерге түсіреді |
5 мин | Слайд | 4– тапсырма: «Сиқырлы сұрақ» әдісімен қорытындылайды | Слайдта көрсетілген сұрақтарды оқиды, ойланады, жауап береді, қайталайды, есте сақтайды |
3 мин | | Кері байланыс үшін ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісін қолданады. | Оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл – күйін, көңілінде туындаған сұрақтарын ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісімен өз ойын жеткізеді |
1 мин | | Оқушыларды сабақ барысында өздерін бағалау парағын толтырады. |
Үйге тапсырма | Әр тәсілге кітаптан екі мысалдан шығарып келу |
Қосымша тапсырма | |
1. 2х2-5х+2=0,
2. 6х+5х+1=0,
3. 2х2-3х+2=0,
4. 4х2-12х+9=0.
1. 2х2-9х+9=0,
2. 10х2-11х+3=0,
3. 3х2+11х+6=0,
4. 4х2+12х+5=0,
5. 3х2+х-4=0.
3. х4-24х2-25=0;