Сабақтың тақырыбы: Массаны өлшеу. Масса бірліктерінің арақатынасы
Ресурстар: АКТ, суреттер, сөзжұмбақ, оқулық, карточкалар, маркер, стикерлер, бағалау бетшесі
Міндеті: • Масса бірліктері, олардың арақатынасы туралы түсінік алады.
• Есеп шығару дағдыларын арттыру
• Масса бірліктерінің де бір – біріне айналдырылатындығы туралы қорытынды жасай отырып, кешірімді болуға, кішіпейілділікке тәрбиелеу.
Мақсаты: Масса бірліктерін массаны өлшеуде дұрыс қолдана білуге, арақатынасы арқылы дұрыс айналдыруға үйрету.
Тапсырмалар 1 - тапсырма. Миға шабуыл.
Доппен көбейту кестесін қайталап аламыз.
5 - модуль. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Сергіту сәті. «Табиғат аясында», «Сұрақ жауап: «Ең, ең, ең»..... АКТ
Оқу нәтижесі: Сабақ аяғында оқушылар:
- Сипаттама бере біледі, массаның байырғы өлшем бірліктері туралы мағлұмат алады.
- Үлкен өлшемнен кіші өлшемге, керісінше кіші өлшемнен үлкен өлшемге айналдыруда амалдарды таңдай алады.
- Берілген тапсырмаларға қорытынды жасап, өз ойын дәлелдей алады.
- Табиғатты қорғау, қиянат жасамау керектігін қорытындылайды, ойларын айтады.
Түйінді сөздер: Массаның өлшем бірліктерін қолдану жолдарына сәйкес түйіндейді.
Сабақтың этаптары
Мұғалім мен оқушының іс - әрекеті
● Ұйымдастыру
Сыныппен байланыс орнату
1. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен амандасу.
Оқушыларды түгендеу.
Гүл өсірсең терлеп,
Мұның аты еңбек.
Кесте тіксең зерлеп,
Мұның аты еңбек.
Сабағыңа жөндеп
Әзірленсең еңбек.
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек.
Бүгінгі біздің еңбегіміз не болмақ?
Олай болса, алдымызға мақсат қоя отырып, еңбектенеміз.
● Өткен сабақты еске түсіру
Білу
Активод арқылы үй тапсырмасын тексеру:
1. 1 кг =
А. 1000 грамм
Б. 100грамм
В. 10 грамм
2. с • 6 = 360
А. 60
Б. 2100
В. 6
3. 42: 3 =
А. 4
Б. 24
В. 14
4. 4² көбейтіндімен алмастыр:
А. 4 + 4
Б. 2 • 2 • 2 • 2
В. 4 • 4
5. 8 • 8 • 8 өрнегін көбейткіштің квадраты немесе кубымен алмастыр:
А. 8²
Б. 8³
В. 512
6. Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті
А. Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп, сонда шыққан көбейтінділердің мәндерін қосуға болады
Б. Көршілес көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады.
В. Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
7. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті
А. Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп, сонда шыққан көбейтінділердің мәндерін қосуға болады
Б. Көршілес көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады.
В. Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
8. Көбейтудің терімділік қасиеті
А. Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп, сонда шыққан көбейтінділердің мәндерін қосуға болады
Б. Көршілес көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады.
В. Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
● Сабақ мақсатын анықтау.
Логикалық ойлауға жетелеу
Тұсаукесер. «Артығын тап» тапсырмасын орындайды. Артық сөзді алып таста, қалған сөздерді топтастыру.
«Масса» бірліктері. Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Массаны өлшеу. Масса бірліктерінің арақатынасы»
Ол қандай өлшем бірлігі? Мұғалім мен оқушылар бірге сабақ мақсаты мен критерийлерін құрады.
Масса бірліктерімен танысу.
Оқулықпен жұмыс
Түсіндірме /оқушылардың түсініктерін байқау мақсатында/
- Есептің шартын құра білуіміз керек
- Тиісті амал таңбаларын қоя білуіміз керек
- Топта белсенді жұмыс жасауы
- Сұрақтарға қысқа - нұсқа жауап беру
Жаңа тақырыппен танысу слайд арқылы
Оқушы: Өз ойларын айтып жауап береді
● Сабақ мақсатының жүзеге асуы
Түсіну кезеңі
№2 Жаңа тақырып қаншалықты түсінгендігін топтық жұмыс арқылы дәлелдеу Ә бөлігі талдай отырып, әрқайсысы орындайды. Жалпы сыныппен тексеріледі.
3 – ауызша орындалады.
№5 кесте бойынша есеп құрастырып, шығарады.
200 грамнан 2 қорап кәмпит және 50 граммнан 2 қорап печенье әкелінді. Барлығы неше кг?
Ш: 200 • 2 + 50 • 2
(200 + 50) • 2