Математика апталығының он күндігі
Сыныбы: 3 «Б»
Уақыты:18.01.2018 ж.
Пәннің аты: математика | Уақыты: 18.01.2018 ж | 3 «Б»сынып | Мұғалім: Бисенбаева А. | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Массаны өлшеу. Масса бірліктерінің арақатысы | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар грамм,центнер,тонна және массаның бірліктерінің арасындағы байланысын анықтайды. Есепті шығаруға дағдылана түседі. | |||||||||
Күтілетін нәтиже | Оқушылар масса бірліктерінің арақатысын үйренеді. Есептеуде қолдана алады. | |||||||||
Ресурстар | Дидактикалық материалдар, суреттер,слайтар,интерактивті тақта | |||||||||
Дерек көздері | Математика оқулығы 3 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар | |||||||||
Оқыту әдісітері | Дамыта оқыту технологиясы, ойын, көрнекілік, сұрақ - жауап. | |||||||||
Іс-әрекет барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Психологиялық дайындық Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз | Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. | ||||||||
Тұсаукесер | Нүктелердің орнына массаның сәйкес бірлігін қою. Оқушыларды топқа бөлу Ежелгі өлшем бірліктеріне сәйкес | Нүктелердің орнына массаның сәйкес бірлігін қояды. Қияр тұқымының массасы -10 г Дәрілік шөптің массасы -150 г Жеңіл машинаның массасы – 23 ц Жүк машинасының массасы – 5 т Бір қап сәбіздің – 50 кг | ||||||||
Негізгі бөлім | №1 а) Масса бірліктерін таңда: килограмм метр сағат тәулік тонна центнер грамм минут мм ә) Пілдің, сырғаның, бірнеше кәмпиттің,сақинаның, ұшақтың, бір жәшік алманың, машинаның, асқабақтың массасын өлшеу үшін қандай өлшем бірліктері қажет болады? грамм килограмм центнер тонна Топтық жұмыс №2 Кестені жаттап ал 1 кг =1000 г 1 ц =100 кг 1 т =1000 кг Қалып қойған сандарды орнына қой: 2 кг =. г 4 т =. кг 3 ц =. кг 6 т =. ц 50 ц =. т 700 кг =. ц
№3 Қораптың қайсысы бос? Ұн салынған қапшық қанша тартады?
Сергіту сәті «Таста да,ал»әдісі
№4 Кенеттен сұрау ● Не артық: 99 кг ба, 1 ц ме? ● Не кем: 11 ц ме, әлде 11 кг ба? ● Үлкен шаманы ата: 7 кг, 800 г. ● Кіші шаманы ата: 600 кг, 20 ц. ●Үлкен шаманы таңда:80 ц,80кг,80 г. ●Кіші шаманы таңда:10 ц,2 т,1000 кг. №5 Кесте бойынша есеп құрастыр және шығар.
№7 50 тг 65 тг 220 тг 250 тг Суретті пайдаланып, өрнектерге сәйкес есептер құрастыр және шығар (220+250) – (65+50) (220+65)–250 (50+65)+ (220+250) (50+65)+220 220 – (65+50) 250 – (50+65) Шығармашылық тапсырма Массаның ежелгі бірліктерін ата. Мақалдарды түсіндір. | а) Масса бірліктерін таңдайды: килограмм, тонна, центнер, грамм ә) Піл - тонна Сырға - грамм бірнеше кәмпит - грамм сақина - грамм ұшақ - тонна бір жәшік алманың - килограмм машина - тонна асқабақ - килограмм Кестені есте сақтайды. Қалып қойған сандарды орнына қояды. 2 кг =2000 г 4 т = 4000 кг 3 ц =300 кг 6 т = 60 ц 50 ц = 5 т 700 кг = 7 ц Оң жақтағы бос Ш: (5+3) – 2=6 6 : 3=2 Ж: Ұн салынған қапшық 2 кг. Сергіту сәтін жасайды. Жазылған қағазды алып,умаждап лақтырып,мұғалім белгі бергенше бір біріне лақтырады.Белгіден кейін қағазды алып ашып оқып,дәлелдейді. Сұрақтарға жауап береді. ● 1 ц артық ● 11 кг кем ● Үлкен шама7 кг. ● Кіші шама 600 кг. ●Үлкен шама 80 ц. ●Кіші шаманы таңда: 1000 кг Кесте бойынша есеп құрастырып, шығарады Ш: (200+50)×2=500 Ж: 500 г Есепті шығарады. Ш: Бөлке – 50 тг Батон – 65 тг ? Май – 220 тг Жұмыртқа – 250 тг Ш: (50+65)+ (220+250)=585 Ж: 585 кг Шығармашылық тапсырманы орындайды. Батпан, мысқал, пұт, қадақ | ||||||||
Қорытынды бөлім | - Бүгін сабақта не үйрендік? Оқушыларды бағалау | Сұрақтарға жауап береді. | ||||||||
Үйге тапсырма | №6 18- бет | Күнделіктеріне жазады. | ||||||||
Кері байланыс | «Бағдаршам» | Түсті карточкаларды көтереді. | ||||||||