kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат үшмүше ұғымын, квадрат үшмүшенің түбірлерін, квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласымен, есептер шығару кезінде формулаларды сауатты қолдану тәсілімен танысу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу»

2017 жыл

Күні

13.02.2017ж сағ 1145 -1230 5 сабақ

Сынып

8 «А»

Пәні

Алгебра

Тақырыбы:

Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Мақсаты

Квадрат үшмүше ұғымын, квадрат үшмүшенің түбірлерін, квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласымен, есептер шығару кезінде формулаларды сауатты қолдану тәсілімен танысу


Күтілетін нәтиже

А. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі және есептер шығаруда қолданады.

В. Квадрат үшмүшеліктерді көбейткіштерге жіктеуге квадрат теңдеулердің түбірін табу алгоритмін қолдана алады.

С. Өтілген тақырып бойынша білімдерін тереңдетіп, жинақтайды.


Әдіс- тәсілдер


«Қара жәшік» әдісі, «инсерт» әдісі, «Идеялар кәрзеңкесі» әдісі

деңгейлік тапсырмалар, тест, перфокартамен жұмыс

Керекті жабдықтар

Оқулық Алгебра 8 сынып А. Әбілқасымова, З. Жұмағұлова, А. Абдиев, В. Корчевский Алматы «Мектеп» 2016

Интербелсенді тақта, «Табыс» ағашы, алмалар бағалау парағы,

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар

Көпшілік оқушылар

Жекелеген оқушылар

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын еске түсіредіүшбұрышТікбұрышты үшбұрыштарды шешудің түрлері туралы мәлімет алады Тікбұрышты үшбұрыштарды шешудің түрлері туралы мәлімет алады Тікбұрышты үшбұрыштарды шешудің түрлері туралы мәлімет алады Тікбұрышты үшбұрыштарды шешудің түрлері туралы мәлімет алады Тікбұрышты үшбұрыштарды шешудің түрлері туралы мәлімет алады.

квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі және есептер шығаруда қолданады.

квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын меңгеріп, бөлшекті қысқартуда қолдануды үйренеді.


Кезеңдер

Мұғалім не істейді?

Оқушылар не істейді?

Ресурстар

Кіріспе

2 минут


Ұйымдастыру бөлімі:




1.Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасады, сергіту сәтін жасайды.

2.Топтастыру («формулалар» бойынша 4 топқа бөледі).


Оқушылар шаттық шеңберіне жиналып, «Қызықты сандар» сергіту сәтін жасайды, 4 топқа бөлінеді.

1-топ. Квадрат теңдеу

2-топ. Виет теоремасы

3-топ.Биквадрат теңдеу

4-топ.Рационал теңдеу

Топ басшыларына бағалау критерийі беріледі.


Интерактивті тақта, үлестірме қағаз




Үй тапсырмасы


3 минут:

«Ыстық орындық» әдісі арқылы тексеріледі.

№230

Жауаптары: слайд 4


Оқушылар үй жұмысын дәптерлерін алмаса отырып бірін бірі тексереді.



Ой қозғау

«Қара жәшік» әдісі – өтілетін тақырыпты жасыру

1.Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады? 2. Бұл теңдеудің қанша мүшесі бар? 3.Теңдеу квадрат теңдеу деп аталу себебін түсіндір?

4. бөлшегін

қысқартыңдар? Қандай кедергіге тап болдық? 5.Бөлшекті қалай қысқарттық?

1.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




2.Сұраққа жауап беру арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпты өздері табады. 3.Сабаққа мақсат қояды.

Интерактивті тақта, слайдтар

«Идеялар кәрзеңкесі» әдісі

Өтілмеген жаңа тақырып бойынша: квадрат үшмүшені көбейткіштерге қалай жіктеліп қысқартылғаны жайында өз логикаларына сүйене отырып жауап береді.

Интерактивті тақта, слайдтар

Іс-әрекет

Жаңа сабақ.

Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.

«Инсерт» әдісі бойынша тақырыппен танысып шығады. (3 мин). Тақырып түсіндіреді.

1.«Батерфлай» әдісі (3 мин) Формуланы жаттап, есте сақтауға тиімді жолмен жазу.

2.«Есте сақтау есебі» (5 мин) Тақтада мысал есеп көрсетіліп, өшіріп тасталады.



Жаңа тақырыпты мұқият оқып отырып,арнайы белгілерді қояды: + білемін - түсінбедім

Постер қорғау

Дәптерге есепті жазады.

Оқулық,

стикер, смайлик, түрлі-түсті бояу, үлестірме қағаз



Негізгі бөлім






















































































































Қорытынды

Оқулықпен жұмыс

  • Топтарды жарыстыра отырып «Биік шыңға шығайық»

235есеп. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер

І топ

;

ІІ топ

;

ІII топ

;

ІV топ

;


237есеп. Бөлшекті қысқартыңдар

І топ

ІІ топ



ІII топ

ІV топ

  1. Ұшқыр ойдан , ұтымды жауап

  2. 1. ах² +bх+с=0 түріндегі көпмүше квадрат үшмүше ме?       (ия )

  3. 2. Квадрат үшмүшені нольге айналдыратын х айнымалысының мәндері квадрат үшмүшенің түбірлері бола ма (ия )

  4. 3. Квадрат үшмүшенің түбірлері болмаса, квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктеледі. (жоқ, себебі түбірлері жоқ)

  5. 4. Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның түбірлері бар болады         (ия )

  6. 5. ах² +bх+с=а(х+х1 )(х+х2 ) квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласы ма ?   ( жоқ ,таңбасында қате бар )

  7. Ауызша есептер

1. х-3х-4=0 теңдеуін шешпестен түбірін тап.  (-1; 4)

2. Квадраттық үшмүше мына көбейтінді түрінде жіктелген:4(х+8)(х-19) Түбірін тап   (-8;19)

3.  Түбірлері х1, х2 болатын теңдеуді жаз.          х1 =6, х2= -2   (х-4х-12 =0)

4.  а- ның қандай мәнінде теңбе- теңдік тура:   х2+ 3х+а = (х+2)(х+1).      (а =2)

«Білім биржасы» (5 мин)

Деңгейлік тапсырма

А деңгей

Квадрат үшмүшені түбірін баыңдар:

1); 2)

В деңгей

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер:

1) 2)

С деңгей

Бөлшекті қысқартыңдар:

1)

«Тест жұмысы» (5 мин)

1.Көбейткіштерге жікте: 15xy2 + 5xy – 20x2y

A.   5xy(3y+1-4x) B.   3xy(3y+1-4x)

C.   4xy(3y+1-4x) D.   5xy(3y+1-4x)

2.  Көбейткіштерге жікте: 3a – 6b + 12c 

A.   3(a-2b+5c) B.   2(a-2b+4c)

C.   3(a-2b+4c)  D.   4(a-2b+4c)

3.     Көбейткіштерге жікте: 3x2 + 15x + 18

A.   3(x+6)(x+7) B.   (x+2)(x+3)

C.   4(x+2)(x+3) D.    3 (x+2)(x+3)

4.     Көбейткіштерге жікте:  9 – 4x2

A.   (3+2x)(3+2x) B.   (3-2x)(3+2x)

C.   (3-2x)(3-2x) D.   (2-8x)(2+8x)

5.     Дискриминанты нешеге тең?

4x2 – 8x + 4=0

A.   4 B.   0 C.   36 D.   64    

6.      Көпмүшені стандарт түрде жаз:

 8x2 +4,5 – x2 – 5,4x2 + 1

A.   1,6x2 - 5,5 B.   5,5x2 + 1,6

C.   1,6x2 + 5,5 D.   1,6x2 + 5,9

7.     Жақшаны аш:     ( x + 2y )2

A.   х2+5ху+у2 B.   х2+4ху+4у2

C.   х2+6ху+у2 D.   х2+2ху+у2 

8.     (a + b)2  неге тең болады?

A.   а2-2аb+b2 B.   а2+2аb+b2

C.   а2-2аb-b2 D.   а2+2аb-b2

9.     Биквадрат теңдеуді тап:

A.   х2+5х+2 B.   2х3+7х+1

C.   х3+5х2+2 D.   х4-13х2+64

10. Теңдеудің  дискриминанты және түбірлері нешеге тең?х2+5х+4=0

A.   D=0, x1=-2, x2=5 B.   D=16, x1=-8, x2=2

C.   D=9, x1=-1, x2=-4 D.   D=4, x1=1, x2=-2

1 Тест жауаптары

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

С

D

В

Е

С

В

В

D

С

 












  • Топтық жарыс

Өтілген тақырыптарды қайталау мақсатында есептерді шығарады




















































Әрбір топқа 4 есеп беріледі, 4 есепке сәйкес 1 формуланы табады.

Жеке деңгейлік тапсыр-малар орындайды, дәп-терлерін алмастырып тексереді.














Сұраққа жауап береді.

















Рефлексия

Үйге тапсырма беріледі: §12 оқу, №234,236

Рефлексия: «Сабақта мен үшін не қиын болды? Неге қиын болды? Қиындық-тарды ненің көмегімен еңсердім/еңсере аламын?»

Үй тапсырмасын күнделікке жазады. Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтып, сабаққа кері байланыс береді

Стикер,

бағалау

парағы


Оқушының аты-жөні

Үй жұмысы

1 балл

Ой қозғау

1 балл

Оқулық-пен жұмыс

235-2 балл

237-2 балл

Ұшқыр ойдан , ұтымды жауап

5 балл

Ауызша есептер

4 балл

Денгейлік тапсырма

А 1 балл

В 2 балл

С 3 балл

Тест

10 балл

Семанти-калық карта

4 балл

Жалпы балл

Баға































































Бағалау критерийі


Бағасы

Балл

5

27-30 балл

4

20-26 балл

3

9-19 балл

2

0-8 балл



Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар

Не сәтті болды?


Не сәтті болмады?


Нені жақсартуға болады?


Мен өз дағдаларымда нені дамыта алдым?


Нені өзгертуге болады?



















237есеп. Бөлшекті қысқартыңдар

І топ

ІІ топ



ІII топ

ІV топ


1. ах² +bх+с=0 түріндегі көпмүше квадрат үшмүше ме?  (ия )

2. Квадрат үшмүшені нольге айналдыратын х айнымалысының мәндері квадрат үшмүшенің түбірлері бола ма (ия )

3. Квадрат үшмүшенің түбірлері болмаса, квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктеледі. (жоқ, себебі түбірлері жоқ)

4. Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның түбірлері бар болады         (ия )

5. ах² +bх+с=а(х+х1 )(х+х2 ) квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласы ма ?

( жоқ ,таңбасында қате бар )

 

Квадрат теңдеулер

(оң, теріс)

түбірлері

Көбейткішке жіктеледі, жіктелмейді

а

b

c



жоқ

























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Автор: Нурмуханбетова Дария Уахитовна

Дата: 01.11.2017

Номер свидетельства: 435972
