kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат үшмүше 

8.2.1.2 үшмүшеден екі мүшенің толық квадратын бөлу;

8.2.1.3 квадрат  үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Квадрат теңдеулер

Мектеп: Тараз қаласындағы С.Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектеп

Күні: 4.12.19

Мұғалімнің аты-жөні: Бижанова Жанылыс Жусипбековна


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Квадрат үшмүше

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.1.2 үшмүшеден екі мүшенің толық квадратын бөлу;

8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу


Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Квадрат үшмүшенің түбірлерін таба алады;

  • Квадрат үшмүшеден екімүшенің квадратын бөліп алады.


Бағалау критерийлері

Оқушы

  • Квадрат үшмүшенің анықтамасын біледі;

  • Квадрат үшмүшенің түбірлерін табады;

  • Квадрат үшмүшеден екімүшенің квадартын бөліп алады.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

квадрат теңдеудің түбірлерінің саны туралы дәлелді талқылайды;

-квадрат үшмүшеден толық квадратты бөліп алу және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу алгоритмін сипаттайды;

- Виет теоремасына (оған кері теоремаға) сүйеніп, квадрат теңдеудің түбірлері туралы талқылау жүргізеді;

Пәнге қатысты лексикажәне терминология:

квадрат үшмүше;

- квадрат үшмүшенің түбірі;

- квадрат теңдеу;

- екінші дәрежелі теңдеу;

- толық және толымсыз квадрат теңдеулер;

- келтірілген квадрат теңдеу;

- бірінші немесе басты коэффициент, екінші коэффициент немесе х-тің коэффициенті, бос мүше;

- дискриминант;

- екімүшенің квадратын бөліп алу;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

теңдеудің сол жақ бөлігін екімүшенің квадраты түріне келтірейік;

-... квадрат теңдеудің дискриминанты деп аталады;

- берілген квадрат теңдеудің... (түбірлер саны) түбірі бар, өйткені ... ;

- кез келген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін ... арқылы өрнектеуге болады;

Құндылықтарды дарыту


Қарым- қатынас жасау қабілеті, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту, өзгелердің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау құндылығына баулу

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Пәнаралық байланыстар

Тарихпен байланыс квадрат үшмүше, квадрат теңдеулер жайлы оқудағы ең ежелгі мағлұматтармен танысу кезінде қалыптастырылады. (вавилондық және ежелгі үнді ғалымдарының үлесі).

Бастапқы білім


Алдында өтіліп кеткен «Квадрат теңдеулер» және «Квадрат теңдеулерді шешу» тақырыптарының негізінде, «квадрат үшмүше» және «квадрат үшмүшенің түбірлері» жайлы жаңа ұғымдар енгізіледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин










2-4 мин


  1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ мақсатын қою.

Мұғалім оқушылармен сәлімдесіп, олардың сабаққа дайындығын, үй тапсырмасын тексереді. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін айтып, оқушылардың «жақын даму аймағын» айқындайды, сабақ аяғына қарай күтілетін нәтижелерді айтады.


  1. Қайталау.

«Квадрат үшмүше» туралы ұғымды терең түсіну үшін мұғалім келесі тапсырманы қояды:



Презентация

Слайд 1-5









Презентация

Слайд6


Сабақтың ортасы

4-7 мин







7-9 мин







9-10 мин





10-13 мин












13-15 мин
























15-25 мин



















25-35 мин











  1. Квадрат үшмүше анықтамасын енгізу.

Мұғалім квадрат үшмүшенің анықтамасын енгізеді, оқушылармен бірге квадрат үшмүшенің коэффициенттерін көрсете отырып, мысалды қарастырады.


  1. Уәжді көтеру сәті.

Оқылып отырған тақырыпқа оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында мұғалім квадрат үшмүшелер мен квадрат теңдеулер жайлы ең ежелгі мағлұматтарды айтады (вавилондық және ежелгі үнді ғалымдардың үлесі).


  1. Жаңа тақырыпты оқу.

Мұғалім квадрат үшмүшенің түбірлерін табуға тапсырма ұсынады, оның аяғында оқушылар қорытынды жасаулары керек.


Оқушыларға алдын-ала сұрақтар қою арқылы және тапсырмалар беру арқылы мұғалім оқушылармен бірге келесі теоремаларды дәлелдейді:

Теорема: Егер x1және x2сандары квадрат үшмүшесінің түбірлері болса, онда .


Теоремаға ескерту. Егер квадрат үшмүшесінің дискриминанты нөлге тең болса, яғни (еселі түбір), онда дәлелденген формула мына түрде жазылады: .


Теорема. Егер квадрат үшмүшенің түбірлері болмаса, онда оны сызықтық көбейткіштерге жіктеуге болмайды.

Мұғалім оқушылармен бірге квадрат үшмүшеден екімүшенің квадратын бөліп алу мысалын қарастырады. Оқушылар сұрақ қойып, бүкіл сынып талдауы жүргізіледі.

  1. Есеп шығару.

Оқушылар жұпта тапсырмаларды орындайды. Мұғалім оқушыларға қиындық туған сәтте көмек береді. Оқушылардың типтік қателері бүкіл сыныппен талқыланады. Мұғалім қажеттілігінше тақта алдында жұмысты орындауды ұйымдастыра алады және сол кезде шешімді дұрыс жазуға назар аудара алады. Қабілеті жоғары оқушыларға мұғалім қиындық деңгейі жоғары тапсырмаларды ұсына алады.

Мұғалім оқушылардың жұмысын белгіленген критерийлерге сәйкес бағалайды, сонымен қатар, жұптық жұмыс кезінде әрбір оқушының үлесін бақылайды.


«Жұппен жұмыс» әдісі. Жұптық жұмыс

«Сен маған, мен саған» әдісімен жұптар бірін-бірі бағалайды


«Қалыптастырушы бағалау». Жеке жұмыс

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:

a)

b)

c)

 

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат үшмүшенің түбірлерін табады/ қалаған әдіс бойынша;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қолданады/ қысқаша көбейту формуласын қолданады;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.

 


Презентация

Слайд 7






Презентация

Слайд 8






Презентация

Слайд 9




Презентация

Слайд 10






Презентация

Слайд 11-12





Презентация

Слайд 13




















Презентация

Слайд 14

















Презентация

Слайд 15









Қосымша 1



Сабақтың соңы

35-40 мин

  1. Сабақты қорытындылау.Рефлексия.

Мұғалім сабақ мақсаттарына қайтып оралады, олардың жетістіктерінің деңгейін айтады. Келесі сабақтарды жоспарлау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады:

• Бүгін мен білдім …

• Маған қызықты болды …

• Маған қиын болды …

• Мен ... тапсырмаларын орындадым.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылана алады.


Үй тапсырмасы ретінде оқушыларға қосымша

1. х2+8х – 9

2. 2х2+12х +18

3. 6х2+5mх – m2 квадрат үшмүшені көбейткішке жікте.


Презентация

Слайд 16

Стикерлер










https://bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_10833/11.pdf?v1560248451374

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


1. Диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша шығара алмай отырған оқушыдан

- менің көмегім керек па?

- қай тапсырма қиындық тудыруда?

2. Тапсырма тәсілі бойыншасабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады.

Қарқын тәсілі бойынша жылдам орындайтын оқушыларға тапсырмалар

Оқулықтан беріледі.

1. «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы.

2. Сабақ барысында қолдау,мадақтау арқылы

3. Дайын жауаптар арқылы

4. Дескриптор арқылы

Ширату жаттығулары. Ойлаған санды табу.

10 –ға дейін бір санды ойлаңыздар. Сол санды квадраттап осы санға екі еселеп ойлаған санды және бірді қосыңыздар. Шыққан санды айтыңыздар.

Мысалы, 7 ойлаған сан болсын. 49+14+1=64   √64=8-1=7.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:




Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:




Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Екімүшенің квадратын бөліп алып және бос орындарды толтырыңдар:




Екімүшенің квадратын бөліп алып және бос орындарды толтырыңдар:

«Қалыптастырушы бағалау». Жеке жұмыс

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:

a)

b)

c)

 

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат үшмүшенің түбірлерін табады/ қалаған әдіс бойынша;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қолданады/ қысқаша көбейту формуласын қолданады;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.




«Қалыптастырушы бағалау». Жеке жұмыс

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:

a)

b)

c)

 

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат үшмүшенің түбірлерін табады/ қалаған әдіс бойынша;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қолданады/ қысқаша көбейту формуласын қолданады;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.





«Қалыптастырушы бағалау». Жеке жұмыс

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:

a)

b)

c)

 

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат үшмүшенің түбірлерін табады/ қалаған әдіс бойынша;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қолданады/ қысқаша көбейту формуласын қолданады;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Автор: Бижанова Жанылыс Жусипбековна

Дата: 03.12.2019

Номер свидетельства: 529983
