Просмотр содержимого документа
«Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары»
Мұғалімнің аты - жөні
Адилханова Лаура Токтаровна
БЕКІТЕМІН:
«Глуховка орта мектебі» КММ
директоры ______
Пән: алгебра
Сынып: 8 «а» 15.12.2016
Тақырыбы
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары
Мақсаты
Келтірілген квадрат теңдеу және толық квадрат теңдеу түбірлерінің формулаларын пайдаланып есептер шығаруға дағдыланады.
Жалпы мақсат
«Квадрат теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша алған теориялық білімдерін жинақтап, формулаларды есептер шығаруда пайдалана білу дағдыларын жетілдіру.
Күтілетін нәтиже
Дискриминанттың мәніне байланысты квадрат теңдеудің түбірлер санын анықтай отырып түбірлердің формулаларын қолданып квадрат теңдеуді шешеді; Білім алушылардың ой - өрісін кеңейіп, қызығушылығы мен белсенділігін артып, есептеу дағдысын жетілдіре отырып танымдық қызығушылығы артады; 3. Өз бетінше есептер шығара біледі, тез ойлап ойын жеткізеді, ізденеді.
АКТ, геометриялық фигуралар, бағалау парағы, стикер, тест тапсырмалары.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Психология-лық ахуал
Тренинг
3-минут
Жүректен жүрекке тренингі арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді; Топқа бөлу – әртүрлі геометриялық фигураларды таңдайды, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын айтады
Оқушылар бір-бірінетілек айтуды жалғастырады; Оқушылар ұқсас фигуралар мен бірігіп 2топ құрайды, топ ережесін сақтайды; Топтар бөлінеді
«Миға шабуыл»
әдісі
« Ой қозғау» (топпен жұмыс) 8минут
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жасырылған үшбұрыштарды ұсыну
Слайдта көрсетілген теңдеулерден квадрат теңдеулерді табу тапсырылады.Топпен тапсырманы орындайды.
1) 2,5 х2- 3х+7=0
2) -3х3 – 2 х2 =0
3) 17х+4=0
4) 6х2+5х+1=0
5) 2х4+26=0
Әр топтан оқушы шығып тақтадағы үшбұрыштың біреуін таңдап, сұраққа жауап береді.
Оқушылар экранда көрсетілген теңдеулердің қайсысы квадраттық болса - жасыл түсті шаршыны көтереді, ал квадраттық болмаса қызыл түсті үшбұрышты көтереді.
«Ойлан, тап» Сәйкестендіру тапсырмасы
3 минут
Әр әр топқа тапсырмалар таратылады. Тапсырма орындалып біткен соң дұрыс жауап экранда көрсетіледі.
x2-6x+5=0
Кел.кв.тең. Тол.кв.тең.
Тол-з.кв.тең.
3x2-9=0
5x2+6x+1=0
4x2-12x=0
7x2=0
2х2 +6= х+6
ІІ топ
х – х2=5
Кел.кв.тең. Тол.кв.тең.
Тол-з.кв.тең
х2-16=0
3,2х2- 12=1,6х
12х2-3=0
18х2=0
Берілген теңдеулерді оң жақтағы теңдеулердің атауларымен сәйкестендіреді. Жұмысты орындап біткен соң топтар тақтаға плакаттарын іледі. Экраннан дұрыс жауаптар көрсетіледі, екі топ бірін-бірі бағалайды (бас бармақ, шапалақ).
«Мозайка» Топтық жұмыс
5минут
Топқа бөлінгенде алған фигуралардың артына жазылған мүшелер бойынша әр топқа теңдеу құрастырып, оны шешу тапсырылады.
3x2-4x=0
5x2-20=0
Оқушылар фигуралардың артындағы өрнектермен теңдеу құрастырып, түрін анықтап, шешу жолын тақтада көрсетеді.
Топтар бір-бірін тексереді.
Сергіту сәті. 2минут
«Мен қазақпын» бейнеролик көрсетіледі.Оқушылармен бірге жаттығу жасау