Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын пайдаланып квадрат теңдеуді шешу, қысқаша көбейту теңбе-теңдіктерін пайдаланып рационал теңдеулер шешу және теңдеу құру тақырыбынан алған білімдерін жүйелеу, логикалық есептер шығару.
ә) Дамытушылық мақсаты:
Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін, ойлау қабілетін дамыту, іздендіруді жүзеге асыру
б) Тәрбиелік мақсаты:
Атадан - балаға мұра болып жалғасып келе жатқан ұлттық ойын-сауық түрлерiмен сабақты байланыстыра отырып, еліміздің қысқаша тарихымен таныстыру, Отанды сүюге, ана-тілін сүюге тәрбиелеу, еңбекке, тапқырлыққа, шапшаңдыққа үйрету.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Квадрат теңдеу" атты ашық сабақ»
Сынып: 8 сынып. Пән: Алгебра.
Сабақ тақырыбы: Квадрат теңдеу.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік мақсаты:
Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын пайдаланып квадрат теңдеуді шешу, қысқаша көбейту теңбе-теңдіктерін пайдаланып рационал теңдеулер шешу және теңдеу құру тақырыбынан алған білімдерін жүйелеу , логикалық есептер шығару .
ә) Дамытушылық мақсаты:
Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін , ойлау қабілетін дамыту , іздендіруді жүзеге асыру
б) Тәрбиелік мақсаты:
Атадан - балаға мұра болып жалғасып келе жатқан ұлттық ойын-сауық түрлерiмен сабақты байланыстыра отырып, еліміздің қысқаша тарихымен таныстыру, Отанды сүюге, ана-тілін сүюге тәрбиелеу, еңбекке , тапқырлыққа , шапшаңдыққа үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, оқулық, үлестірме карточкалар, плакат, кітап көрмесі, ұлттық аспаптар (макеті). Сабақтың түрі: Қайталау сабақ. Сабақтың әдісі: Топтық сайыс, жұптық жұмыс. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі: 1. Оқушылармен сәлемдесу, топтарға бөлу. Топ жетекшісін сайлау. «Ақ серек, көк серек» ойыны арқылы.
Ақсерек пен көксерек!
Тауыпалдымбәйтерек!
Жалындағанкүнкерек!
Жалпыдостанкімкерек?
Анаутұрғанұл керек!
Оныңаты — Еркебек, - деп топ жетекшісі сайланады.
1 топ Хан Орда 2 топ Ақ Орда 3 топ Алтын Орда
Қазақтың киіз үйі – әр қазақ үшін тәуелсіздігі мен бостандығының, байлығы мен барлығының, рухани кісілігі мен қоғам алдындағы міндеттілігінің символы.
2. Психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында интербелсенді тақтадан көрсетілген қара жорға би жаттығуын орындау.
3. Теңге ілу ойыны бозбалалар мен жігіттердің атпен ойнайтын ойыны. Жігіттің атқа мықтылығы, ат үстіндегі самдағай әрекеті, денесін игеріп, билеп алған ептілігі сынға салынады. Сәйгүлік мінген жігіттер жүз, жүз елу метрдей жерден екпіндете шауып келіп, сол ағынымен шұңқырдағы орамалды іліп әкетуге тиіс. Шұңқыр тұсында іркіліп, тоқтауға не аттың шабысын бәсеңдетуге болмайды. Кімде-кім орамалды іліп әкетсе, оны өзіне тартылған жас келіннің тарту сыйы деп біледі.Оны өзі алып қалмайды, қалаған адамына сыйлайды. Үй тапсырмасын тексеру. Жұппен тексереді. Топ басшысына бағаларын хабарлайды.
№ 234 8 есеп
4. Қолқа салу салты. Оқушыларға сұрақ қою, олар өлең арқылы жауап береді.
1) Квадрат теңдеудің анықтамасын ата. 1 топқа.
2) Квадрат теңдеу түрлері қандай? 2 топқа.
3) Квадрат теңдеу шешу әдістері қандай? 3 топқа.
5. Көкпар ойыны.Үш топқа тапсырма беріледі.
Әр топқа берілген домбыраның сыртында 1991х2-2013х+22=0 деп жазулы тұрады.
Осы теңдеуді шешу тапсырылады.
1991х2-2013х+22=0
Осы квадрат теңдеудің коэффициенттеріне назар аударалық 1991; 2013; 22
2013жыл - Еліміздің тәуелсіздік алғанына 22жыл толған.
1991жыл 25 қазан – Қазақстан Республикасы егемендік алып, тәуелсіз ел болып жарияланған күн. Тәуелсіздік бізге оңайлықпен келген жоқ. Тәуелсіздіктің әр сағаты жылмен тең. Қазақ елін әлем таныды. Мың өліп, мың тірілген қазақ бабаларымыз ғасырлар бойы аңсаған тәуелсіздікке ие болды. Ал қол жеткен табыстарымыз елбасы Н.Ә.Назарбаевқа тікелей байланысты. Сондықтан біз болашақ ұрпақ Н.Ә.Назарбаев еңбегінің бағасын ерекше ризашылықпен құрметтеп қорғауымыз керек.Ұлы Абай атамыз айтқандай «Сен де бір кірпіш дүниеге, кетігін тап та бар қалан» деп елімізді өркендетуге өз үлесімізді қосайық.
6. Мойын арқан ойыны.
Теңдеуі
Дұрыс шешімі
Түбірлер
1. 7x2=0
x1=0
2. x2-16=0
x1= 4, x2= - 4
3. 2x2+6x=0
x1= 0, x2= - 3
4. x2+2x=0
x1= 0, x2= - 2
5. 2х2-50=0
x1= 5, x2= - 5
6. 7x2-14x=0
x1= 0, x2= 2
7. 9x2-81=0
x1= 3, x2= -3
8. 4x2-20x=0
x1= 0, x2= 5
9. x2-8x=0
x1= 0, x2= 8
10. 6 x2 + 5x = 0
x1= 0, x2=
7. Ине жасырмақ ойыныжастардың бас қосуында, көбінеүйдеойналатынойын. Қажеттібұйымдар: инежәнедомбыра. Бастаушының белгісі бойынша үйге қайта оралған іздеуші инені ойынға қатысушылардың жағасынан, бас киімдерінен іздей бастайды. Іздеуді жеңілдету үшін музыкант домбырада ойнап отырады. Егер іздеуші ойыншы нысанаға жақындай түссе, домбыра күмбірлей жөнеледі. Ал, егер нысана тұсынан іздеуші өтіп кетсе, домбыра үні бәсеңси бастайды.Крассворд шешеді.
Тапсырма: Егер сөздерді дұрыс тапса, онда француз математигінің тегі шығады.
К
В
А
Д
Р
А
Т
Д
И
С
К
Р
И
М
И
Н
А
Н
Т
К
О
Э
Ф
Ф
И
Ц
И
Е
Н
Т
Т
О
Л
Ы
М
С
Ы
З
Сұрақтар:
ах2+вх+с=0, теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір астындағы өрнек? (дискриминант)
Квадрат теңдеудегі а және в сандары қалай аталады. (коэффициент)
Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)
9. Бекіту. Тест тапсырмасы.(Жаңа заман аспабымен тексеру)