Мерзімі: Алгебра 9 |
Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулалары |
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларды келтіру формулаларын есте ұстауға, есептер шығаруда қолдана білуге қалыптастыру, білімдерін жинақтап, тексеру. Формуланы қолданып есептер шығаруға үйрету. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу |
Күтілетін нәтиже:. Қосу формуласына есептер шығаруды оқушылар меңгереді. Формуаны қолданып, есептер шығарады. |
Тапсырмалар « Джиксо» әдісі,«Жұптасу» әдісі, «Күн шуағы» әдісі, «Ыстық орындық» әдісі, |
Сабақтың түрі | қайталау |
Сабақтың көрнекілігі | карточка, тест тапсырмасы, бағалау парағы |
Сабақтың барысы | Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі: (3мин) | Оқушылармен сәлемдесемін,түгелдеймін Шаттық шеңбер арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып ,оқушыларды формула бойынша топтарға бөлемін. | Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды. Оқушылар топқа бөлінеді. |
Қызығушылықты ояту (5мин) | «Жұптасу» әдісі арқылы тексертемін. «Күн шуағы» әдісі арқылы оқушылардан сұрақ-жауап аламын . Үй тапсырмасын тексеру №409 Өткен тақырыпты қайталау: Келтіру формулалары дегеніміз не? Негізгі тригонометриялық формулаларға қайсысы жатады? Есептер шығаруда келтіру формулаларын қай жағдайда қолданамыз? | Оқушылар өткен сабақты пысықтау үшін топтар бір-бірімен сұрақ-жауап алмасады. Берілген сұрақтарға жауап береді.Топтар бір-бірін бармақпен бағалайды. |
Негізгі бөлім Мағынаны ажырату (20мин) Шапшаң есепте: | Қай ширекте орналасқан? sin1500, cos2500, sin3280, tg5000, ctg4100, cos6000, sin7500, tg1900, ctg2800 Есептер шығару кезеңі: а) Тақтамен (карточка) жұмыс №415 №418 (1, 3) | Берілген тапсырманы оқушылар топпен талқылап,плакатқа жазып,постер қорғайды.Топ мүшелері бағдаршаммен бағалайды. |
Деңгейлік тапсырмалар | |
б) Тест жұмысы | 1-нұсқа 1. Өрнекті ықшамда: А. сos2x В. –sin2x С. 1 Д. –cos2x Е. tg2x 2. Өрнектің мәнін тап: А. 1 В. -1 С. 0 Д. Е. 3. Өрнектің мәнін тап: А. В. 1 С. Д. 0 Е. 4. Есепте: А. В. С. 0 Д. Е. 5. (0; 900) аралығындағы бұрыштың тригонометриялық функциясына келтір: А.В. - С. Д. -1 Е. - 2-нұсқа 1. Өрнекті ықшамда: А. сos2x В. –sin2x С. 1 Д. –cos2x Е. tg2x 2. Өрнектің мәнін тап: А. -1 В. 1 С. 0 Д. Е. 3. Өрнектің мәнін тап: А. В. 1 С. Д. 0 Е. 4. Есепте: А. В. С. 0 Д. Е. 5. (0; 900) аралығындағы бұрыштың тригонометриялық функциясына келтір: А.В. - С. Д. -1 Е. - |
Сергіту сәті (2мин) | Сергіту сәті | |
Ой толғаныс (6мин) | Оқулықпен жұмыс.(топпен жұмыс) А-деңгей №403-405 Б-деңгей №406-№408 | Оқушылар тапсырмаларды орындап,критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды. |
Бекіту сұрақтары. | Келтіру формуласын не үшін қолданамыз? Тригонометриялық функциялардың атаулары қай градуста өзгереді? Қай жағдайда келтіру формуласын пайдаланамыз? | |
Қорытынды (5мин) | «Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып сабақты қортындылаймын. | Әр топ келесі топқа сұрақ береді,келесі топ жауабын жазады Жауаптарды «екі жұлдыз,бір тілек » арқылы бағалайды. |
Бағалау (2мин) | Топ жетекшісі өз топ мүшелерінің жұмысын критерий бойынша бағалайды. Оқушыларға жиынтық бағасы қойылады. |
Рефлекция (2мин) | Кері байланыс. Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын. Аты-жөні: ____________________________________________ 1. Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін: А. Теорияны түсіндім. В. Есептер шығаруды үйрендім. С. Өткен тақырыптарды қайталап өттім. 2. Сабақ үстінде есеп шығарғанда өздеріне не жетіспеді деп ойлайсындар А. Білім. В. Уақыт С.Ынтам болмады. Д. Есептерді жақсы шығардым. 3. Сіздерге сабақ үстіндегі қиыншылықтарды жеңуге кім көмек жасады? А. Сыныптастар. В. Мұғалім . С. Оқулық. Д. Ешкім |
Үйге тапсырма беру. | Үйге тапсырма беремін.№409 | Тапсырмаларды жазып алады. |