kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні:    Сынып:    Күні:     Мұғалімнің аты-жөні
алгебра    7    27.02.19ж.    Ахметжанова М.С.
 Сабақтың тақырыбы    Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру. 
Оқу мақсаттары     7.1.2.14  тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.2.1.14  алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы кө бейткіштерге жіктеу; 
7.2.1.15  қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
Сабақтың мақсаты    - қысқаша көбейту формулаларын жатқа біледі, көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің тәсілдерін еске түсіру арқылы шығара алады;
-санды өрнектердің мәндерін тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формуласын таңдап, түрлендіре алады;
-қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктей алады;
Бағалау критерийі    - қысқаша көбейту формулаларын жатқа біледі, көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің тәсілдерін еске түсіру арқылы шығарады;
-санды өрнектердің мәндерін тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формуласын таңдап, түрлендіреді;
-қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді;
Тілдік мақсаттар
    Оқушылар: 
–  қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;  
–  ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жазады 
–  көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді; 
–  көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді;
лексика мен терминалогия: 
–  қысқаша көбейту формулары; 
–  екі өрнектің квадраттарының айырмасы;
–  екі өрнектің қосындысының және айырмасының  квадраты; 
–  екі еселенген, /үш еселенген/ көбейтінді;  
–  екі өрнектің қосындысының және айырмасының кубы; 
–  екі өрнектің кубтарының қосындысы/айырмасы; 
–  көбейткіштерге жіктеу; 
–  ортақ көбейткіш,  ең үлкен ортақ көбейткіш; 
–  топтау тәсілі; 
– коэффициент;
Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер: 
–  екі өрнектің квадраттарының айырмасы. тең; 
–  екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты. тең; 
–  екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы. тең; 
–  екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы). ; 
–  ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін. ; 
–  коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші; 
–  берілген өрнекті. түрінде жазуға болады; 
–  көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін. ; 
–  көпмүшенің. бар мүшелерін(өрнекті) бірге топтаймыз; 
–  берілген көпмүшені көбейтінді түріне келтіру үшін.қолданамыз;  
–  берілген өрнектен қосындының (айырманың) квадратын бөліп алу үшін;
Құндылықтарға баулу

    Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім(ұлт өкілдері қанша, жер көлемі қанша –есеп жауабырқылы )
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана(қазақ елінің астанасы болған қалалар, Астана - 20  )
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы(қазақ елінің астанасы болған қалалар, үштілділік)
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
    Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут    Ұйымдастыру: - амандасу, түгелдеу, сыныптың   даярлығы (қажетті құрал-жабдықтар).Оқушылар түстерді таңдау арқылы көңіл күйлерін анықтау.
Қызыл қуанышты көңіл-күй
Алқызыл-ұнамды көңіл-күй
Сары-жағымды көңіл-күй
Көк- суық көңіл-күй
Қоңыр-қиналған қиналған көңіл-күй
Күлгін-алаңдаушы көңіл-күй
Қара-күш қуаттың төмендеуі
Ақ –анықталмаған көңіл-күй.
Сұрақтарға тек қана «ия» немесе «жоқ» деп жауап беру керек 1) Сандардың және әріптердің қосындысын бірмүше деп атайды.
2) Бір бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентінде ғана болатын бірмүшелерді ұқсас мүшелер деп атайды.
3) Бірмүшені көпмүшеге көбейткенде бірмүше шығады.
4) Бірнеше бірмүшенің алгебралық қосындысы көпмүше деп аталады.
5) Көпмүшені көпмүшеге көбейткенде көпмүше шығады.
6) Көпмүшені бірмүшеге бөлу үшін оның әрбір мүшесін бірмүшеге көбейтіп алып, шыққан нәтижелерін қосамыз.
7) Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін біріншісінің әрбір мүшесін екіншісінің әрбір мүшесіне көбейтіп алып, шыққан нәтижелерін қосамыз.
8) Стандартты түрде жазылған әріптердің көбейтіндісі бірмүшенің коэффициенті деп аталады.
9) Бірмүшені бірмүшеге көбейткенде бірмүше шығады. 
    Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы


8минут

5мин


7 минут

8 минут


    «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс 
Өрнекті ықшамдa:
a)  3(2x-1)2+12x
в) (x+3)2-(x-2)(x+2)
Көбейткіштерге жікте:
a) 36x3-x
б)  a4-1
Теңдеуді шешу:
(x2-1)(x2+3) = (x2+1)2+x
Дескриптор:
-қысқаша көбейту формуласын қолданады
 - жақшаны ашады
  - ықшамдайды
   - ортақ көбейткішті жақша сыртына                                                                         шығарады
 Жеке жұмыс:
1. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(10x3 +1)( 1 – 10x3);
(p+3)(p -11)+(p+6)2. 
2. Көбейткіштерге жіктеңдер:
(5p +3q)2 – 4q2 ;
27 – 8a3 ;
3. Теңдеуді шешіңдер:
(2x - 1)2 -36 =0;
4. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
(x +a)(x+b) = x2 +(a+b)x +ab.
Сергіту сәті
Топтық жұмыс: 
1.Постерге шығарып,түсіндіру
1-топ №35.11(1)
2-топ №35.11(2) 
3-топ №35.11(3)
2.Автобус аялдамасы
Тест
1.  (2a+3b)2 амалды орындаңдар.
     А) 4a2+9b2                                                      В)4a2+12ab+9b2
      Б) 4a2+12ab+3b2                         Г) 4a2-12ab+9b2
  2. 1) (2x-1)2 = 4x2-1                                    2) (2x-1)2= 4x2-4x+1
     3) (2x-1)2=4x2-2x+1                                 4)   (2x-1)2= 4x2+4x+1 мына теңбе- теңдіктердің қайсысы тура теңбе- теңдік болады?
       А) 1;4      Б)  2;4      В)1;3                      Г)3;4
 3. (k+2n2)2=25m2+20mn2+4n4  k-орнына теңдік тура болатындай өрнекті қойыңдар:
     А) 25m2      Б) 5m      В) 5m2       Г)5m4 
 4. 12x+x2+36 өрнегін екімүшенің квадраты түрінде жазыңдар:
  А) (x-6)2    Б) (2x-6)2   В) (x+6)2                Г)(x-4)2
 5. k- орнына қандай өрнекті қойғанда екімүшенің квадраты бола алады?    
16x2-k+9y2
   А)12xy              Б) 4xy                   В) 3xy              Г) 24xy
 6. Амалды орындаңдар: (b+2a)(2a-b)
    А)b2-4a2            Б)4a2-b2              В)2a2-b2              Г)4a2-4ab+b2
 7. ? –н  тура теңбе- теңдік болатындай етіп алмастырыңдар: 
(9x+ ?)(9x-?)=81x2-121a4
    А) 11b2               Б)  11a                 В)  11a2                 Г)121a2    


Алгебра 7-сынып
Ә.Н.Шыныбеков
Атамұра баспасы,2017
Алгебра 7-сынып
А.Е.Әбілқасымова,
Мектеп баспасы, 2017


Топшама
Гаусс әдісі
https://youtu.be/ R39QvyPYjHM

Сабақтың соңы


7 минут

2 минут    Қалыптастырушы бағалау:
Оқыту мақсаты: 7.1.2.14 
тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану
7.2.1.14
алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу
Бағалау критерийі: Білім алушы 
Есептеу барысында қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктейді
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді ықшамдайды
Ойлау дағдыларының деңгейі:   қолдану
Тапсырма-1 
Тиімді тәсілмен есептеңіз:
5,2 ∙4,8:(〖37〗^2-〖47〗^2)/(〖72〗^2-〖12〗^2 ):8 1/5∙7 4/5
Дескриптор       Білім алушы 
-  қажет формуланы қолданады; 
- түрлендіруді орындайды; 
- өрнектің мәнін табады.
Тапсырма-2 
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеңіз:
6х2 -24у2
Дескриптор    Білім алушы 
−  қай формуланы қолдану керектігін анықтайды; 
−  қысқаша көбейту формулаларын қолданады;
- өрнектерді көбейткіштерге жіктейді.

Жауабы интербелсенді тақтада көрінеді.
Үйге тапсырма:  №5.138(2,4,6)
Рефлексия «Блоб» сатысы                                                
Бүгінгі  сабақ тақырбы бойынша түсінуі мен қолдана алатыны туралы пікірлерін жазады. Меңгеру деңгейі бойынша тау суретіне стикерді жапсырады.
 

Қорытынды 

АКТ


Сурет
Интербелсенді тақта


 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру"»


Пәні:

Сынып:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

алгебра

7

27.02.19ж.

Ахметжанова М.С.

Сабақтың тақырыбы

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру.

Оқу мақсаттары

7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы кө бейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

Сабақтың мақсаты

- қысқаша көбейту формулаларын жатқа біледі, көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің тәсілдерін еске түсіру арқылы шығара алады;

-санды өрнектердің мәндерін тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формуласын таңдап, түрлендіре алады;

-қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктей алады;

Бағалау критерийі

- қысқаша көбейту формулаларын жатқа біледі, көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің тәсілдерін еске түсіру арқылы шығарады;

-санды өрнектердің мәндерін тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формуласын таңдап, түрлендіреді;

-қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жазады

көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді;

көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді;

лексика мен терминалогия:

қысқаша көбейту формулары;

екі өрнектің квадраттарының айырмасы;

екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраты;

екі еселенген, /үш еселенген/ көбейтінді;

екі өрнектің қосындысының және айырмасының кубы;

екі өрнектің кубтарының қосындысы/айырмасы;

көбейткіштерге жіктеу;

ортақ көбейткіш, ең үлкен ортақ көбейткіш;

топтау тәсілі;

коэффициент;

Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер:

екі өрнектің квадраттарының айырмасы ... тең;

екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты ... тең;

екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең;

екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ... ;

ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін ... ;

коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші;

берілген өрнекті ... түрінде жазуға болады;

көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін ... ;

көпмүшенің ... бар мүшелерін(өрнекті) бірге топтаймыз;

берілген көпмүшені көбейтінді түріне келтіру үшін ...қолданамыз;

берілген өрнектен қосындының (айырманың) квадратын бөліп алу үшін;

Құндылықтарға баулу



Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім(ұлт өкілдері қанша, жер көлемі қанша –есеп жауабырқылы )

Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана(қазақ елінің астанасы болған қалалар, Астана - 20 )

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы(қазақ елінің астанасы болған қалалар, үштілділік)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут

Ұйымдастыру: - амандасу, түгелдеу, сыныптың даярлығы (қажетті құрал-жабдықтар).Оқушылар түстерді таңдау арқылы көңіл күйлерін анықтау.

Қызыл қуанышты көңіл-күй

Алқызыл-ұнамды көңіл-күй

Сары-жағымды көңіл-күй

Көк- суық көңіл-күй

Қоңыр-қиналған қиналған көңіл-күй

Күлгін-алаңдаушы көңіл-күй

Қара-күш қуаттың төмендеуі

Ақ –анықталмаған көңіл-күй.

Сұрақтарға тек қана «ия» немесе «жоқ» деп жауап беру керек 1) Сандардың және әріптердің қосындысын бірмүше деп атайды.
2) Бір бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентінде ғана болатын бірмүшелерді ұқсас мүшелер деп атайды.
3) Бірмүшені көпмүшеге көбейткенде бірмүше шығады.
4) Бірнеше бірмүшенің алгебралық қосындысы көпмүше деп аталады.
5) Көпмүшені көпмүшеге көбейткенде көпмүше шығады.
6) Көпмүшені бірмүшеге бөлу үшін оның әрбір мүшесін бірмүшеге көбейтіп алып, шыққан нәтижелерін қосамыз.
7) Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін біріншісінің әрбір мүшесін екіншісінің әрбір мүшесіне көбейтіп алып, шыққан нәтижелерін қосамыз.
8) Стандартты түрде жазылған әріптердің көбейтіндісі бірмүшенің коэффициенті деп аталады.
9) Бірмүшені бірмүшеге көбейткенде бірмүше шығады.


Интербелсенді тақта
























Сабақтың ортасы





8минут














5мин













7 минут














8 минут




«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс

Өрнекті ықшамдa:

a) 3(2x-1)2+12x

в) (x+3)2-(x-2)(x+2)

Көбейткіштерге жікте:

a) 36x3-x

б) a4-1

Теңдеуді шешу:

(x2-1)(x2+3) = (x2+1)2+x

Дескриптор:

-қысқаша көбейту формуласын қолданады

- жақшаны ашады

- ықшамдайды

- ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады

Жеке жұмыс:

1. Көпмүше түрінде жазыңдар:

(10x3 +1)( 1 – 10x3);

(p+3)(p -11)+(p+6)2.

2. Көбейткіштерге жіктеңдер:

(5p +3q)2 – 4q2 ;

27 – 8a3 ;

3. Теңдеуді шешіңдер:

(2x - 1)2 -36 =0;

4. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:

(x +a)(x+b) = x2 +(a+b)x +ab.

Сергіту сәті

Топтық жұмыс:

1.Постерге шығарып,түсіндіру

1-топ №35.11(1)

2-топ №35.11(2)

3-топ №35.11(3)

2.Автобус аялдамасы

Тест

1. (2a+3b)2 амалды орындаңдар.

А) 4a2+9b2 В)4a2+12ab+9b2

Б) 4a2+12ab+3b2 Г) 4a2-12ab+9b2

  2. 1) (2x-1)2 = 4x2-1 2) (2x-1)2= 4x2-4x+1

3) (2x-1)2=4x2-2x+1 4) (2x-1)2= 4x2+4x+1 мына теңбе- теңдіктердің қайсысы тура теңбе- теңдік болады?

А) 1;4 Б) 2;4 В)1;3 Г)3;4

 3. (k+2n2)2=25m2+20mn2+4n4 k-орнына теңдік тура болатындай өрнекті қойыңдар:

А) 25m2 Б) 5m В) 5m2 Г)5m4 

 4. 12x+x2+36 өрнегін екімүшенің квадраты түрінде жазыңдар:

А) (x-6)2 Б) (2x-6)2 В) (x+6)2 Г)(x-4)2

 5. k- орнына қандай өрнекті қойғанда екімүшенің квадраты бола алады?

16x2-k+9y2

А)12xy Б) 4xy В) 3xy Г) 24xy

 6. Амалды орындаңдар: (b+2a)(2a-b)

А)b2-4a2 Б)4a2-b2 В)2a2-b2 Г)4a2-4ab+b2

 7. ? –н тура теңбе- теңдік болатындай етіп алмастырыңдар:

(9x+ ?)(9x-?)=81x2-121a4

А) 11b2 Б) 11a В) 11a2 Г)121a2


















Алгебра 7-сынып

Ә.Н.Шыныбеков

Атамұра баспасы,2017

Алгебра 7-сынып

А.Е .Әбілқасымова,

Мектеп баспасы, 2017













Топшама

Гаусс әдісі

https://youtu.be/ R39QvyPYjHM


Сабақтың соңы





7 минут










































2 минут

Қалыптастырушы бағалау:

Оқыту мақсаты: 7.1.2.14

тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану

7.2.1.14

алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу

Бағалау критерийі: Білім алушы

Есептеу барысында қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады

Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктейді

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді ықшамдайды

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

Тапсырма-1

Тиімді тәсілмен есептеңіз:

5,24,8::

Дескриптор Білім алушы

- қажет формуланы қолданады;

- түрлендіруді орындайды;

- өрнектің мәнін табады.

Тапсырма-2

Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеңіз:

2 -24у2

Дескриптор Білім алушы

қай формуланы қолдану керектігін анықтайды;

қысқаша көбейту формулаларын қолданады;

- өрнектерді көбейткіштерге жіктейді.


Жауабы интербелсенді тақтада көрінеді.

Үйге тапсырма: №5.138(2,4,6)

Рефлексия «Блоб» сатысы

Бүгінгі сабақ тақырбы бойынша түсінуі мен қолдана алатыны туралы пікірлерін жазады. Меңгеру деңгейі бойынша тау суретіне стикерді жапсырады.


Қорытынды

Үйге тапсырма

35.29


































АКТ







Сурет

Интербелсенді тақта













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ашық сабақ "Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру"

Автор: Ахметжанова Маржангуль Садуовна

Дата: 28.03.2019

Номер свидетельства: 505108
