Просмотр содержимого документа
«Кекі әріпті өрнектің мәнін табу»
Ақмола облысы, Зеренді ауданы КММ «Викторовка орта мектебінің» бастауыш сынып мұғалімі Мейрхан Алмагүл
Пәні:математика Сыныбы: 3 «А»
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Екі әріптен тұратын өрнектің мәні Сабақтың мақсаты: а) екі әріптен тұратын өрнектің мәнін табу дағдысын қалыптастыру. ә) математикалық білімнің жеке өмірде алатын орны туралы түсініктерін кеңейту. б) логикалық ойлауларын дамыту; Күтілетін нәтиже: оқушылар екі әріптен тұратын өрнектің мәнін тауып үйренеді. Математикалық білімнің жеке өмірде алатын орны туралы түсініктері кеңейеді. Ойлау қабілеттері дамиды.
Пәнаралық байланыстар: қазақ тілі, әдебиеттік оқу.
Бағалау критериялары: «Дұрыс-бұрыс» әдісі, «Бағалау шкаласы» кәмпит тарату арқылы бағаланады. (Әр тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға сайын кәмпит таратылып отырады).
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: I. Ұйымдастыру бөлімі. 2 минут
а) Сәлемдесу, сынып тазалығы
ә) Оқушы назарын сабаққа аудару Психологиялық дайындық
Сан менен өрнек, теңдеу мен бөлшек, Сырына оның, үңіліп көрсек. Сенсіз дүкенге бара алмаймыз, Сенсіз үйлерді сала алмаймыз. Сенсіз уақытты біле алмаймыз. Сенсіз тарихты жаза алмаймыз.
Математика сен керексің бізге.
Олай болса, балалар қазір бізде математика сабағы. Сабақты бастамас бұрын «Шеңбер бойымен ырғақты беру» жаттығуын жасап, ынтымақтастық ортаны қалыптастырып алайық.
Мақсаты: Топ бірлігін нығайту.
Топтың барлық мүшелері бір ойыншының келтірген ырғағы сол қалпында, шеңбер бойымен кезектесе отырып шапалақтау арқылы қайталайды.
Нұсқау: Әркім өзінің алдына орындық қояды. Кімде - кім қандай да бір ырғақты тықылдатады. Жанында отырған адам сол ырғақты қайталайды және оған өзінің ырғағын қосады. Үшіншісі, алдыңғы екеуінің тықылдатқан ырғағын қайталап, өзінікін қосады және т.с. Ұмытып қалған немесе дұрыс қайталамағандар ойыннан шығады.
Ырғақты аяқпен де тақылдатуға болады. Ондай жағдайда биге барлығы қосылады.
Талдау: Жаттығу ұнады ма? Не қиындық келтірді? Біздің топты аз да болса біз сездік пе? Енді не сезінудесіздер?
II. Үй тапсырмасын тексеру.
(Жұптық жұмыс) «Жұбыңды тексер» ойыны арқылы.№6 3 минут
- 875 - 639 + 257 - 1000 +460 +169
271 68 16 9 91 397 709
604 571 426 909 857 878
Бағалау
5-6 есеп дұрыс – “5”
4 –есеп дұрыс – “4”
3-есеп дұрыс –”3”
2- есеп дұрыс-”2”
(Жеке жұмыс) «Кенеттен» ойны арқылы көбейту кестесін сұрау.
1 минут
8х7= 5х7= 6х9= 45:5= 8х9= 63:7= 8х8=
56:8= 16:2= 27:3= 4х5= 7х3= 6х8= 81:9=
Ширату. (Өздік жұмыс) Өзін - өзі бағалау. 2 минут
1. 43 санынан 7 және 3 сандарының көбейтіндісін азайту. (22)
24 және 3 сандарының бөліндісін 27-ге арттыру. (35)
55 және 9 сандарының қосындысын 8-ге бөлу. (8)
3 және 6 сандарының көбейтіндісін 16-ға арттыру. (34)
III. Жаңа сабақ
«Күш иесі бірлік!» атты бейнежазбаны тамашалау. 2 минут
Талдау. Осы бейнежазбадан қандай ой түйдіңдер? «Бәріміз - біріміз үшін, біріміз - бәріміз үшін» мақалының мағынасын түсіндік және
Бүгін біз топтармен жұмыс жасаймыз.Олай болса стикерлер арқылы топқа бөлінейік.
Сары түсті стикер алған оқушылар «Әріпті өрнек» тобы, жасыл түсті стикер алған оқушылар «Санды өрнек» тобы болады.
Оқу қызметін ынталандыру Өткен сабақта біз әртүрлі өрнектермен жұмыс жасадық. Бірақ біз олар туралы барлығын біліп болдық деп айта алмаймыз. Әлі көптеген жаңа, әрі қызықты нәрселер бар.
(Топтық жұмыс) 5 минут
«Әріпті өрнек» тобына
1-есеп.Әріпті өрнектің мәнін қалай табуға болады?
D 6 7 8 10
Dx8
56-d
“Санды өрнек”тобына
тобы 2-есеп. Екі әріпті өрнектің мәнін қалай табуға болады?
d 9 8 7 6
m 2 3 4 5
d х m
d +m
Тексеру.
“Әріпті өрнек” тобы
1-есеп.Әріпті өрнектің мәнін қалай табуға болады?
D 6 7 8 10
Dx8 48 56 64 80
56-d 50 49 48 46
“Санды өрнек”
тобы 2-есеп. Екі әріпті өрнектің мәнін қалай табуға болады?
d 9 8 7 6
m 2 3 4 5
d х m 18 24 28 30
d +m 11 11 11 11
Ұжымдық жұмыс. 4 минут
3 –есеп. k+n орындау кезінде оқушылармен ережені бекіту үшін дауыстап айта отырып, екі әріптен тұратын әріпті өрнектің мәнін табуды түсіндіре отырып, қорытынды шығарады.
n - k 550 - 238= , 425 – 198= ,
567 – 279= , 624 – 309=
Сергіту сәті.1 минут
IV. Жаңа сабақ түсінігін бекіту.
Есеп бойынша өрнек құрастыру. 5 минут
“Әріпті өрнек” тобы “Санды өрнек” тобы
72-бет №4 а) 72-бет №4 ә)
А) Жауабы: көрші үйде45 пәтер Ә) Жауабы: екі бумада 854 түйме бар.
«Дұрыс – бұрыс» әдісі. 5 минут
№ 6. Теңдіктер мен теңсіздіктердің дұрыс немесе бұрыстығын тексер. Дұрыс болса Д, бұрыс болса Б әрпін қояды. Тапсырманы орындағаннан кейін тақтадан дұрыс үлгісіне қарап өздерін өздері бағалайды.
Сен дүкенге келдің. Сенде 200 теңге бар. Кез келген 4 түрлі затты таңдап ал. Сатып алған заттарың үшін қанша төлейтінің және қанша ақша қайтарып алатыныңды есепте.
«Кім жылдам?». 5 минут
Орындаған тапсырмаң қанша болса, өзіңе сонша бал қой.
5х6 7х8 9х8 72:8
5х8 63:9 24:6 8х8
42:7 36:6 36:9 2х9
Тексеру
5х6= 30 7х8 =56 9х8 =72 48:8 =6
5х8 =40 63:9 =7 24:6 =4 8х8 =64
42:7 =6 36:6 = 6 36:9 = 4 2х9 =18
Бағалау. 12-11 - “5” 8-7 - ”3" 10-9 - “4” 6- “2”
V. Үйге тапсырма. № 7 Баған түрінде жазып есепте, тексеруді әртүрлі тәсілмен орында.