kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қосу кестесін құрамыз

Нажмите, чтобы узнать подробности

Батыс Қазақстан облысы

Қаратөбе ауданы

Мұхит ат ЖОББМ

Бастауыш сынып мұғалімі Т.олқын Кдырниязова  Намысовна

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қосу кестесін құрамыз»

Сабақ тақырыбы:

20-ға дейінгі сандарды қосу және азайту

Қосу кестесін құрастырамыз

Мектеп: Мұхит ат ЖОББМ

Күні :11.11.16


Мұғалімнің есімі: Т. Кдырниязова

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

бір таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құрады, біледі және қолданады;

“+”, “–”, “=” таңбасын қолдану;

қосу мен азайту амалдарының компоненттері атауын өрнектерді оқу мен жазуда қолданады.

Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Ресурстар:

маркерлер;

топта жұмыс істеу үшін әр оқушыға арналған ламинатталған А4 форматты қағаздар;

қосу кестесінің көрнекі түрі.

Тірек сөздер

қосу кестесi.

Сабақтың мақсаты:

Қосу амалының нәтижесін қосу кестесін пайда-ланып анықтау дағдысын қалыптастыру.

Сабаққа байланысты деректі материалдар


Сабаққа қатысты ескертпелер


Сабақтың барысы

Сабақтың басы 5 минут





























Сабақтың ортасы


25 минут






Қосу кестесін зертте. Қосу кестесінің қандай бағандардан тұратынына назар аударуын сұраңыз. Бірінші саннан бастап кестедегi қосудың баған бойынша орналасуындағы ортақ негізгі принципін айтыңыз.

Жауабы:


2 саны;


10 саны;

8 мысалдың жауабы 9 болады; Олар мыналар: 8 + 1; 7 + 2; 6 + 3; 5 + 4; 4 + 5; 3 + 6; 2 + 7; 1 + 8.


Ойлан. Тапсырманы барлық оқушылармен бірге орындаңыз.

Қандай сандардың қосындысының нәтижесі 10 болатынын кестені зерттей отырып іздеуді ұсы-ныңыз.

Жауабы:

9 түрлі жағдай:

9 + 1; 8 + 2; 7 + 3; 6 + 4; 5 + 5; 6 + 4; 7 + 3; 2 + 8; 1 + 9.

Шығарып көр. Оқушылармен жұптық жұмыс ұйымдастырыңыз. Қосу кестесін қолданып, мысал-дарды орындауды ұсыныңыз. Оқушыларды бір-бірі-не көмектесе алатындай етіп бөліңіз. Мысалдардың жауабын параққа жазып, тексеру кезінде бір-біріне көрсетуді ұсыныңыз.


Тапсырмада қосудың ауыстырымдылық қасиетіне байланысты мысалдар барын ескеріңіз. Бұл заңның кейінірек кеңінен қолданылатынын айтыңыз.

Жауабы:

мысалдың бірінші қатары: 9, 8, 8, 7; мысалдың екінші қатары: 5, 9, 10.

Орындап көр. Жұмысты топпен ұйымдасты-рыңыз. Оқушыларға қосу компоненттерін атауды және мысалдарды қосу кестесінің көмегімен шешуді ұсыныңыз. Талдау жасатыңыз. Қосу кестесінде 0 са-нымен қосудың жағдайлары берілмеген. 0 санының ерекшелігіне байланысты қосу кестесінде бұл сан үшін жеке бағанның болуының қажеті жоқ. 0 санымен қосу амалын орындау ерекшелігін байқап және есте сақтауы керек: 0 санын кез келген санмен қосқанда сол санның өзі шығады.

Жауабы:

7 + 0 = 7;

5 + 0 = 5;

3 + 0 = 3;

2 + 0 = 2;

6 + 0 = 6;

4 + 0 = 4.

Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру


Қосымша тапсырмалар


Сабақ барысында оқушылардың өз сөздерінде математикалық терминдерді дұрыс айтып және орынды қолдануына қолдау көрсетіп отырыңыз. Топпен немесе жұппен талқылау кезінде оқушы-лардың коммуникативті дағдысы дамиды (бірін-бірі тыңдай білуі, өз көзқарасын дәлелдеп айта білуі, сұрақтарға негіздеп жауап беруі).

Жауаптары бірдей болатын мысалдарды сызықпен қос. Оқушылар мысалдарды қосу кес-

тесінің көмегімен шешеді және жауаптары бірдей мысалдарды сызықтармен қосады.

Жауабы:

4 + 5 = 9; 3 + 6 = 9;

6 + 2 = 8; 4 + 4 = 8;

8 + 2 = 10; 7 + 3 = 10;

3 + 4 = 7; 2 + 5 = 7;

4 + 1 = 5; 3 + 2 = 5;

3 + 3 = 6. 4 + 2 = 6.

Қосу кестесінің көмегімен жауаптарды тап.

Mысалдарды мұқият қарап шығып, қосу кестесінің көмегімен тапсырмаға сәйкес келетін нұсқаларды табу керек. Сосын олар бірінші қосылғышты көк, ал екіншісін қызыл қарындашпен қоршау керек.

а) 2 + 8; 7 + 3; ә) 8 + 1, 4 + 5, 7 + 2; б) 2 + 1; в) 8 + 2, 1 + 9.

Сабақтың соңы 5 минут

Бағалау

Оқушылар сабақтың соңында:

қосу кестесін құрастыруды;

бір таңбалы сандарды қосу үшін кестені пай-далануды меңгереді.

Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгер-

генін білу үшін мына сұрақтарды қойыңыз:

— қосу кестесі не үшін қажет?

— қосу кестесінде неше баған бар?

— кестедегі ең кіші сан шығу үшін қандай бір таңбалы сандарды қосу керек?

— кестедегі ең үлкен сан шығу үшін қандай бір таңбалы сандарды қосу керек?

Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалауға байланысты жұ-мыс өткізіңіз.

Қосымша ақпарат




Дифференциация: Балаларға қалай көмектесесіз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау: оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?«Түсіндім, жартылай түсіндім, түсінбедім»кестесі арқылы оқушылардың білімін қадағалаймын Сабақ барысында формативті бағалаудың түрлерін қолдандым Мақтау,мадақтау(мыс:«сенің мына жұмысың керемет екен»,«сенің қолыңнан бәрі келеді») Қабілетті балаларға қосымша тапсырма бердім

Пән аралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік

АКТ құндылықтар

Бақылау

Сабақтың мақсатына жеттің бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық анмосферасы қандай болды?

Оқушылар арасындағы дифференциялау бойынша іс – әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандың ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?




Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері

1.

2

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт

1.

2

Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?





Батыс қазақстан облысы

Қаратөбе ауданы

Мұхит атындағы ЖОББМ

Бастауыш сынып мұғалімі Кдырниязова Толқын Намысовна


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Қосу кестесін құрамыз

Автор: Кдырниязова Толкын Намысовна

Дата: 08.12.2016

Номер свидетельства: 367421
