-К??іл-к?йлерінді к?теру ?шін мен сендерге ?ле? шума?тарын айтамын ал сендер сол ?ле? шума?тарын ?айталайсы?дар!
Біз білімді баламыз,
К?нде бестік аламыз.
Жал?аулы?ты тастаймыз,
Жа?а саба? бастаймыз.
Бестік болсын ба?амыз
Білімнен ба?ыт табамыз
?нер-білім к?п то?ып
?се берсін санамыз
-Жарайсындар, балалар!
-Балалар топтын ережелеріне назар аударалы?.
1 - ереже: Саба?та бір - бірімізді ты?даймыз!
2 - ереже: Математика п?ні на?ты ?ылымдар бол?анды?тан на?ты, д?л жауап береміз!
3 - ереже: Саба?та ?зімізді? тап?ырлы?ымызды, шапша?ды?ымызды к?рсетеміз!
4 - ереже: Саба??а белсене ?атысып, жа?сы ба?а аламыз!
?) Жазуларды пайдаланып, ?осуды? т?сілдерін т?сіндіру:
78+22=(78+20)+2=
78+22=(78+2)+20=
78+22=(70+20)+(2+8)=
2. а) Мына айырмаларды? м?ндерін таба аласы? ба:
90-20 100-10 10-2
?) Жазуларды пайдаланып, ?осуды? т?сілдерін т?сіндіру:
100-22=(100-20)-2=
100-22=(100-2)-20=
Саба?ты? ма?саты:Саба?ымызда жазбаша ?осу ж?не азайту т?сілдермен танысып, ?рт?рлі т?сілдермен есептер шы?арамыз.
Ма?сатымыз – білім алу,
Міндетіміз – е?бек ету,
Е?бек ету ар?ылы «5»- ке ?ол жеткізу.
Содан кейін бауырса? не істейді?Д?рыс, балалар бауырса? домалап келтеді.Бауырса? домалап келе жатса алдынан ?оян шы?ады. ?оян бауырса?ты жегісі келеді.
Просмотр содержимого документа
«"?осу мен азайту" ашы? саба? »
Сабақтың тақырыбы:«Қосу және азайту 78+22,100-22». Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:78+22 және 100 - 22 жағдайларындағы қосу және азайту тәсілдерін меңгерту; баған түрінде орындалу ретін анықтауға машықтандыру.
2. Дамытушылық: баған түрінде және шапшаң есептеу дағдыларын дамыту, математикалық тіл байлығын, логикалық ойлау қабілетін, зейінін дамыту дамыту;
3. Тәрбиелік: ұқыптылыққа, зеректікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: ойын сабақ. Сабақтың өтілу әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, талдау - жинақтау, топтық жұмыс Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, ойындар, суреттер. Сабақтың барысы. І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабаққа дайындау, мақсаты мен міндетін хабарлау. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, зейіндерін сабаққа аудару. Психологиялық дайындық: - Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз өзгеше болмақ, өйткені бізге қонақтар келіп отыр.
-Көңіл-күйлерінді көтеру үшін мен сендерге өлең шумақтарын айтамын ал сендер сол өлең шумақтарын қайталайсыңдар! Біз білімді баламыз, Күнде бестік аламыз. Жалқаулықты тастаймыз, Жаңа сабақ бастаймыз.
Бестік болсын бағамыз
Білімнен бақыт табамыз
Өнер-білім көп тоқып
Өсе берсін санамыз -Жарайсындар, балалар! -Балалар топтын ережелеріне назар аударалық.
1 - ереже: Сабақта бір - бірімізді тыңдаймыз! 2 - ереже: Математика пәні нақты ғылымдар болғандықтан нақты, дәл жауап береміз! 3 - ереже: Сабақта өзіміздің тапқырлығымызды, шапшаңдығымызды көрсетеміз! 4 - ереже: Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Өз-өздерін тексеру,бағалау.
-Бүгін нешесі? Қай ай? Аптаның қай күні?
-Дәптерге бүгінгі күнді жазамыз.
ІІІ.Математикалық диктант
(78+20)+2=100 78+22=100
(100-20)-2=78 100-22=78
Қызығушылығын ояту. -Сендер ертегілерді жақсы көресіңдер ме?Ендеше балалар, ертегілер еліне саяхатқа барайық.
-Балалар суретте не бейнеленген, қарайықшы. Бауырсақ. Бауырсақ қандай геометриялық пішіннен тұрады? «Бауырсақ» ертегісін есімізге түсірейік?
-Дұрыс, балалар. Бауырсақты суыту үшін терезеге қояды. (слайд көрсету)
VІ. Жаңа сабақ
Бүгінгі біздің тақырыбымыз. 78+22 және 100 - 22 жағдайларындағы қосу және азайту.
Жаңа сабақты түсіндіру
1.а) Мына қосындылардың мәндерін таба аласың ба:
70+20 8+2 90+10
ә) Жазуларды пайдаланып, қосудың тәсілдерін түсіндіру:
78+22=(78+20)+2=
78+22=(78+2)+20=
78+22=(70+20)+(2+8)=
2. а) Мына айырмалардың мәндерін таба аласың ба:
90-20 100-10 10-2
ә) Жазуларды пайдаланып, қосудың тәсілдерін түсіндіру:
100-22=(100-20)-2=
100-22=(100-2)-20=
Сабақтың мақсаты: Сабағымызда жазбаша қосу және азайту тәсілдермен танысып, әртүрлі тәсілдермен есептер шығарамыз. Мақсатымыз – білім алу, Міндетіміз – еңбек ету, Еңбек ету арқылы «5»- ке қол жеткізу.
Содан кейін бауырсақ не істейді?Дұрыс, балалар бауырсақ домалап келтеді. Бауырсақ домалап келе жатса алдынан қоян шығады. Қоян бауырсақты жегісі келеді.
1.Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (5) 2. Мектеп ауласында 13 шырша өсіп тұр. Тағы да 4 емен және 3 шырша отырғызылды. Мектеп ауласында барлығы неше шырша бар? (20) 3. Қатар тұрған үш санның қосындысы 6 - ға тең Ол қандай сан? (1, 2, 3) 4. Адамның оң қолында неше саусақ бар? (5) 5. Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда тағы 4 бала жолықты.Мектепке неше бала барды?(7) 6. 4 ұл да неше саусақ бар?(40)
-Бауырсақ орманда домалап келе жатса алдынан не шығады? Түлкі шығады.
Бауырсақ сендерге алғысын білдіріп тапсырма беріп жіберіпті.Қане сол тапсырманы орындайық. Сабақты қорытындылау:
Бүгінгі сабағымыз ұнады ма? Сабақта қандай ертегілер еліне саяхат жасадық? қосу және азайтуды әртүрлі тәсілдермен есептер шығара аламыз ба? Үйге тапсырма:№6 155 бет Күнделікті енді алайық, Үй тапсырмасын жазайық Математикадан алған білімді Ұмытпай есте сақтайық. Бағалау: балалар сендерге сабаққа жақсы қатысқандарын үшін, бауырсақ сендерге өзінің суретін жолдапты.