Пәні
Математика
Тақырыбы:
Жазбаша қосу және азайту.
Мақсаты:
1.Санның құрамы амалдардың қасиеттері, сәйкес ондықтар мен
Бірліктерге амалдар жүргізу сияқты білімге сүйене отырып, екі
таңбалы сандарды қосу мен азайту тәсілін түсіндіру.
2.Есепті шығару және түрлендіру, қарапайым өрнектің мәнін табу
және теңдеуді шешуді, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын
дамыту.
Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым
Қатынасқа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Қосу және азайту амалдарының шығарылу жолдарын үйренеді.
Әр оқушы өз қабілеттерін көрсете алады.
Қолданылатын модуль
СТО, Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер.
Ресурстар
АКТ, плакат, маркер, стикер
Сабақтың барысы.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды топқа бөліп отырғызу
Оқушыларға (геометриялық фигуралар) таратылады.
Оқушылар 2 топқа білінеді.
Психологиялық ахуал
Әдепті баламын- орнынан тұру. Мектебім ұнайды-2 рет қол соғу. Сыныптастарымды жақсы көремін-басынан сипау. Сабақтың жақсы өткенін тілеймін-3 рет қол соғу.
Оқушылар айтылған іс – қимылды қайталайды.
Білу.
Негізгі тұжырымдарды бере отырып, өткен материалдарды есте сақталғаның растау.
Өткенді пысықтау Сұрақ- жауап
(тарауды қайталау)
1. 9 онд пен 4 онд айырмасын
2. 2онд пен 3 онд қосындысы
3. Ондықтарды өсу ретімен ата.
4.Ұзындық бірліктері
5. 1м= см
6. 1 сағ= мин
7. Екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту.
Әр топ мүшелері сұрақтарға жауап бреді. Әр дұрыс жауапқа 1 жұлдазшадан беріледі.
Түсіну
Салыстыру, сипаттау арқылы фактілерді түсінгендігін көрсету.
Мағынаны тану.
27+36= 20+30 7+6 50+13
27+36= (27+30)+6 =
27+36= (20+36)+7 =
27+36= (20+30) + ( 7+6 ) =
50-20= 13-7= 30+6=
63-27= (63-20)-7=
63-27 = (63-7)-20=
Оқушылар ондықтар мен ондықтарды, бірліктер мен бірліктерді қосу керектігін үйренеді. Қосу мен азайтудың қасиеттерін үйренеді.
Қолдану
Жаңа білімді әр нұсқада пайдаланады.
І- топ:
27+36= 73+17= 76-34=
ІІ- топ:
84-25= 43+29= 35+47=
Әр топ оқушылары берілген есептерді тақтаға орындайды.
Талдау
Қорытынды жасау үшін ақпараттарды тексеру, дәлелдерді анықтау.
«Кім жылдам?»
І- топ: Ұзындығы 3см+1дм 1см және 4дм 3см-3дм 9см болатын кесінділер сыз. Олардың ұзындықтарын салыстыр.
ІІ- топ: Ұзындығы 4см+1дм 1см және 3дм 3см-2дм 8см болатын кесінділер сыз. Олардың ұзындықтарын салыстыр.
«Ойлан тап!»
Өрнектерді салыстыр.
1-топ
54+36*18+42 50-11*40-21
2-топ
61-8*73+7 36+12*45+14
3-топ
82-8*67+7 90-24*60+12
Әр топ оқушылары бірлесе отырып кесінділер сызады, ұзындықтарын салыстырады.
« Ойлан тап!» ойынында өрнектерді салыстырады.
Жинақтау
Жаңа үлгіде басқа элементтермен қиыстыру, балама шешім қабылдау.
«Себетке жина» Шешулері 65 және 75 –ке тең болатын есептерді себеттерге орналастыр:
80-15= 84-19= 21+54=
46+19= 40+35= 46+29=
90-25= 29-36 = 25+40=
95-30= 84-19= 57+18 =
44+31= 60+15 = 57+18 =
89-14= 64+11= 37+18 =
«Кім зерек?»
2- топқа да бірдей ессеп беріледі. Берілген уақыт ішінде қай топ көп есеп шығарады, сол топқа көп ұпай беріледі.
«Кім зерек» ойыны арқылы есептер шығара отырып берілген фигура мен жасырын сөзді анықтайды және сол сөздерге дыбыстық талдау.
Бағалау
Пікірмен таныстыру, дәлелдеу, критерий бойынша идеяларды негіздеу, жұмыс сапасын бағалау.
“Сенің жауабың” жағдаятты шешу
І топ Сенің қолыңда 55 теңге бар. Сен дүкеннен 15 теңгеге дәптер сатып алдың. Қолыңда қанша теңге қалды?
ІІ топ Сыныпта 19 оқушы бар. Оның 12-сі ер бала. Қыз баланың ер балалардан нешеуі кем?
Әр топ мүшелері берілген есептер бойынша өмірмен байланыстыра отырып өз ойларын айтады.
Сергіту сәті
Үн таспадағы қимыл-қозғалыс жаттығулары көрсетіледі.
Оқушылар үн таспадағы қимыл-қозғалысты салып орындайды.
Рефлексия
Әр оқушыға мазмұнды смайликтер беріледі.
Оқушылар берілген смайликтер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
Үйге тапсырма
№ 6 есеп
Ондықтардан аттап берілген сандарды қосады.