kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Интервалдар әдісі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ

Сыныбы: 8

Пәні: алгебра 

Өткізген:

Мектеп

Тақырып: Интервалдар әдісі

Мақсаты: Квадрат үшмүшені көбейткіштеге жіктеп, интервалдар әдісімен теңсіздіктерді шеше білу.

Нәтиже:

  • Сан осіндегі нүктенің координаталарын дұрыс анықтайды.
  • Үшмүшені көбейткіштерге жіктей алады.
  • Теңсіздіктерге амалдар қолдана біледі, қасиетін жақсы ажыратады

Сабақта қолданылған стратегиялар: «Жұптық жұмыс»,  «Айналмалы бекеттер», «3 ақиқат, 1 жалған», «Бинго», «Икс және нол».

Барысы:

Реті

Стратегия

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

  1.  

Сыныппен амандасу

Сабақтарына сәттілік тілеп, өзге сабақтан басқаша қонақтармен өтілетінін ескерту

Тұрып қонақтармен амандасу

 

  1.  

Топқа бөліну

 

Квадрат үшмүшемен берілген теңсіздікті шешу жолдары бөліктерге бөлін-ген, өз тобын тауып отырула-рын талап етеміз.

Қағазда таңдап алады да, қай теңсіздіктің шешімі екенін іздейді, тобындағы басқа мүшелерді тауып топ құрауға тырысады. 

4 топтан бірінші ьолып құралған топ қа 1 ұпай

  1.  

Ынтымақтастық атмосферасын құру

Бір-біріңе қарап жымиып, сабақтың сәтті өтуін тілейік.

Жымиып, сәттілік тіледі.

Бас бармақ, жымиу

  1.  

«Жұптық жұмыс»

Жалпы  жұмыстың дұрыс орындалуын слайттан көрсетту

Үй жұмысын тексеру

Қарындашпен бағалау,қате шықпаған топтар 1 ұпай алады.

  1.  

«Айналмалы бекеттер»

  • Әр топ өздеріне берілген түспен жазып, есеп шығаруда өз үлесін қосу керек.
  • 3 топ есеп шығарып, жауабын жазғаннан кейін, төртінші топ оқушылары қателерін тексереді.
  •  

Әр топқа қағаз таратылады.

 

Топтар өздеріне бекітілген түсті фломастерлерімен ғана есепті шығарулары керек.

Есеп шығару 3 кезеңнен тұрады, 4 кезең тексеру болып табылады. слайттағы шығарған есеппен басқа топтың шығарғандарын тексереді.

Берілген критерилар бойынша ұпайлар смайликтерімен топтың бағалау парағына жапсырылады.

Бағалану: 1-3 ұпаймен жүргізіледі

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Интервалдар әдісі»

10 сынып Алгебра. Жаратылыстану-математика бағыты

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: Оқушыларға теңсіздіктің жаңа түрі-тригонометриялық теңсіздік ұғымын меңгерту және оның шешу жолдарын үйрету, қарапайым тригонометриялық теңсіздіктердің барлық түрлерімен, олардың шешімінің бар және жоқ болу шарттарымен таныстыру

Дамытушылық: тригонометриялық теңсіздіктерді шешу алгоритмін беру, оны есеп шығаруда қолдану білік, дағдыларын қалыптастыру, ұлттық бірыңғай тестіге дайындалуға дағдыландыру

Тәрбиелік: Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру, ұлттық салт-дәстүрді үйрету, бәсекеге қабілетті Қазақстанның жастарын тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі:Кеспеқағаздар, кестелер,плакат

Сабақтың жүрісі:

  1. Ұйымдастыру

  2. Үй жұмысын тексеру

а) Тригонометриялық функциялардың графиктерін сызу

б) Қайталау сұрақтарына жауап алу (сұрақ-жауап)

1. Тригонометриялық функциялардың дербес жағдайлары.

2.Тригонометриялық функцияларға қандай функциялар жатады?

3.Тригонометриялық функциялардың графиктері қалай аталады?

4.Кері тригонометриялық функцияларды ата

5.Қарапайым тригонометриялық теңдеулердің түбірлерін жаз

6. Тригонометриялық теңдеулерді шешудің әдістері.

в) Мына формулаларды толықтыр. (ойын)

1.sin (α + β) = sin α cos β + cos α sin β

2.cos (α+β)= cos α cosβ – sin α sin β

3.sin 2α = 2 sin α cos α

4.cos 2α =cos2α- sin2α

3. Жаңа сабақ түсіндіру (Бекіту тапсырмаларымен қабаттаса түсіндіріледі)

Жоспар

  1. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер. Тригонометриялық теңсіздіктің анықтамасы

  2. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу дегеніміз не?

  3. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешудің алгоритмі

  4. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешуге мысалдар


  1. Анықтама. «», «», «» белгілерімен байланысқан екі тригонометриялық өрнек тригонометриялық теңсіздік деп аталады.

   

  

   

    мұндағы .

  1. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу дегеніміз-теңсіздікті қанағаттандыратын және оған кіретін белгісіздердің мәндер жиынын табу

  2. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу үшін қолданылатын алгоритмдер:

  1. тригонометриялық теңсіздікті қарапайым тригонометриялық теңсіздікке келтіру;

  2. бір координаталық жазықтыққа теңсіздіктің құрамында берілген тригонометриялық функцияның графигін салу және у=а түзуін жүргізу;

  3. функциялар графиктерінің қиылысу нүктелерін табу;

  4. берілген теңсіздікті қанағаттандыратын қисықтың бөлігі мен бас аралықты анықтау;

  5. сәйкес кері тригонометриялық функцияның мәнін ескеріп, бас аралықтың шеткі нүктелерінің абсциссаларының мәнін табу;

  6. тригонометриялық функцияның периодтылық қасиетін пайдаланып, теңсіздіктің жалпы шешімін жазу.

  1. Мысалдар қарастыру

1-мысал. теңсіздігін шешейік

Шешуі. Теңсіздікті шешу үшін y=sinx функциясының графигі синусоида қисығын және  түзуін координаталық жазықтыққа салайық. Сонда түзу синусоиданы шексіз көп нүктелерде қиып өтеді.

Енді берілген теңсіздікті қанағаттандыратын абсисса осінің бас аралығындағы шеткі нүктелерінің абсциссаларын деп белгілеп, олардың мәндерін анықтайық. Ол үшін екенін ескереміз. Сонда және шығады.

Демек, болады. Берілген теңсіздіктің толық шешімін жазу үшін у=sinx функциясының периодтылық қасиетін пайдаланамыз. Сонда .

Осылайша 2 және 3 мысалдарды да қарастырамыз.

Кейбір оқушыларға кеспеқағазға жазылған тапсырмалар беріледі.

136-есептің жауабын ауызша шығара отырып жазамыз.

  1. Үйге тапсырма беру. 140-есеп.

  2. Оқушыларды бағалау: Сабақ барысында сұрақтарға жауап берген оқушыларға смайликтер (бал көрсетілген) беріліп отрады. Сабақ соңында жиған балдары есептеліп баға қойылады.

  3. Сабақты қорытындылау.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Интервалдар әдісі

Автор: Джанарисова Клара Есеновна

Дата: 29.03.2018

Номер свидетельства: 464100
