kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі;

Жай бөлшектерді қысқартуда  бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады;

Берілген бөлшекті жаңа бөлімдерге келтіре алады;

Бірнеше бөлшекті ортақ бөлімге келтіре алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайту»

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары

_________

«26» қараша 2018ж.


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А. Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп: № 273 орта мектеп


Күні: 26.11.2018ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Хамитов Нұрбол Ғабитұлы

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.17 – бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 – бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: бөлімдері әртүрлі аралас сандарды ортақ бөлімге келтіре алады, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра алады.

Оқушылардың басым бөлігі: натурал саннан аралас сандарды қосып, азайта алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа берілген күрделі есептерді шығарады және оларды түсіндіреді.

Бағалау критерийі

Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі;

Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады;

Берілген бөлшекті жаңа бөлімдерге келтіре алады;

Бірнеше бөлшекті ортақ бөлімге келтіре алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-бөлшектің негізгі қасиетін бөлшектерді қысқартуда және ортақ бөлімге келтіруде қолданады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • үлес; жай бөлшек; бөлшектің алымы мен бөлімі;

- жартысы, ширегі, сегізден бірі(т.с.с)

  • дұрыс және бұрыс бөлшектер;

  • бөлшектерді қысқарту;

  • аралас сандар; аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері;

  • бөлшектің негізгі қасиеті;

  • қысқартылмайтын бөлшек;

  • ортақ бөлім; толықтауыш көбейткіш.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады;

- жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді;

-... болғандықтан, ... бөлшегі дұрыс (бұрыс) болып табылады;

- бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету үшін... керек;

- аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін... керек;

- натурал санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін, ... керек;

- натурал санды аралас сан түрінде көрсету үшін ... керек;

Құндылықтарға

Баулу

- Өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену;

- Әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек, жаратылыстану


Алдыңғы білім

Үлес; жай бөлшек; бөлшектің алымы мен бөлімі; дұрыс және бұрыс бөлшектер


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




1 минут













3 минут











































2 минут













3 минут

































10 минут


























2 минут






















5 минут













1 минут










5 минут















4 минут






































2 минут

























1 минут

Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу

  • Оқушыларды түгендеу


Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Барлығымыз үстел үстіндегі смайликтен дәл қазіргі сәттегі көңіл-күйімізді көрсетеміз.


ҚБ. Жарайсыңдар. Бүгін менің де көңіл-күйім жақсы, сіздерге де күні бойы жақсы көңіл-күйде бар ынтаңызбен жұмыс жасауларыңызды тілеймін.


Қане, біздер ойлайық,

Ойымызды жинайық.

Қандай есеп болса да,

Шешпей оны қоймайық.


Топқа бөлу.

, , , , , , , – дұрыс бөлшек.


, , , , , , , – бұрыс бөлшек.


, , , , , , , , – аралас сан


1-топ – дұрыс бөлшек.

2-топ – бұрыс бөлшек.

3-топ – аралас сан.


Топ ережесі.

  • Мұғалімге бағыну;

  • Тәртіп сақтау;

  • Бір-бірін тыңдау;

  • Белсенді қатысу;

  • Бір-бірін әділ бағалау;

  • Уақытқа бағыну.


Бүгінгі сабақта «Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайту» тақырыбы бойынша есептер шығаратын боламыз. Сабағымыздың мақсаты аралас сандарды қосу, азайтуды түсіндіру, тақырып бойынша есептер шығару арқылы білімдеріңді нығайту.



Үй тапсырмасын сұрау.

"Көршіңмен бөліс" әдісі.

539

Қарбыз бен қауынның массалары кг болды. Ондағы қауын кг. Қарбыз қауыннан неше килограмм ауыр?


542. Қосуды орындаңдар:

2 + ; 1 + ; 3 + ;


ҚБ. Қол шапалақтап мадақтау сөздермен бағалау.


«Сынық вагон» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қоямын.

1-топ. Жай бөлшек дегеніміз не?

Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін не істейміз?


2-топ. Жай бөлшектің неше түрі бар және оларды ата.

Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін не істейміз?


3-топ. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз?

Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосамыз?



Дескриптор:

  • Оқушылар берілген сұраққа жауап береді.

  • Өткен тақырып бойынша естеріне түсіреді.


ҚБ. Оқушылар бір-бірін «күлімді смайлик» арқылы бағалайды.


ТЖ. 3 топ өздерінің тақырыбы бойынша постер қорғайды.

1-топ дұрыс бөлшек.

2-топ бұрыс бөлшек.

3-топ аралас сан.


Дескриптор:

  • Берілген тапсырманы орындайды.

  • Тақырып бойынша постер қорғайды.


ҚБ. Әр топ бір-бірін «екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.



ЖЖ. «Жұптас, оймен бөліс» әдісі арқылы «сәйкестікті орнат».


Есептер

Шешуі


1

12 - 7 ;

3

2

7 - 3 ;

1

3

9 - 6 ;

5

4

4 - 2 ;

1

5

5 - 3 ;

3

6

4 - 2 ;

1

Дескриптор:

  • Берілген есептерді шығарады.

  • Сәйкестікті орнатады.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.



Тақтамен жұмыс.

№544

  1. 3 + 7 + 5 + ;


  1. 10 + 15 + 3 + 4 ;


  1. 9 + 5 + 1 + 4 .


Сергіту сәті. «Қызыл гүлім-ай» биіне билейді.


ТЖ. "Ойлан, бірік, бөліс". Қатесін тап.

1-топ. 8 - 6 ;


2-топ. 14 - 5 ;


3-топ. а - 7 ;


Дескриптор:

  • Топтасып жұмыс жасайды.

  • Есептің жауабын шешеді.


ҚБ. Топтар бір-бірін «Бес саусақ» әдісімен кері байланыс жасайды

1.Жарайсың!

2.Есіңде болсын!

3. Маңызды.

4.Ұтымды.

5.Тілекші.



Сабақты қорытындылау.

1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда, олардың ........... қосып, нәтижесін ...... етіп жазып, сол ........ өзін қалдырамыз.

2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін, бөлшектерді ............ ...........келтіріп, ....... бірдей бөлшектерді қосу керек.

3. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ...... бөліктерін бөлек қосу керек, ...... бөліктерін бөлек қосу керек, осыдан шыққан нәтижелерді қосып, ....... ......... түрінде жазамыз.

4. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда, азайғыштың ......... қосып, нәтижесін ....... етіп жазып, сол ........... өзін қалдыру керек.

5. Егер бөлімдері әртіүрлі аралас сандарды азайтқанда, аралас сандардың ..... бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз, ...... ....... айырмасын және ...... ...... айырмасын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек.

ҚБ. «Жақсылық тамшысы» әдісі арқылы сұраққа жауап берген әрбір оқушыға ауызша баға беріп, ойымды білдіремін.

Кері байланыс: жеміс ағашы бойынша «Оқушы үнін» тыңдау.

Үйге тапсырма: №551, №554 есептер.













кеспе қағаздар

























Презентация






































































































































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Пәнаралық байланыс

Қарым-қатынас формалары бойынша саралау барысында оқушылардың көбісі берілген тапсырманы орындап шығады. Қабілеті орта оқушы мен қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлестерін қосады. Ресурс немесе мәтін бойынша саралау кезеңінде оқушыларға сұрақ қойылады. Барлығы бірдей жауап береді. Ресурстарға сүйене отырып, өз жауаптарын негіздей алады.

«Суреттер сыры», «Сынық вагон», «Жұптас, оймен бөліс», «Ойлан, бірік, бөліс», «Көршіңмен бөліс», «Білім шыңы» әдіс-тәсілдері.

Бағалау түрлері: «Мадақтау», «Күлімді смайлик», «Смайликтер арқылы», «Жақсылық тамшысы», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Бес саусақ» әдісі, «Өзін-өзі бағалау».

Көркем еңбек, жаратылыстану.

Оқуды жақсарту үшін АКТ қолданылады, сұрақтар көрсету үшін интербелсенді тақта қолданамын.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?





1: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайту

Автор: Хамитов Нурбол Габитович

Дата: 19.04.2020

Номер свидетельства: 547197
