?. Жа?а материалды т?сіндіру кезе?і:
- Балалар, саба?ымызды бастар алдында, бізге аяз ата бірнеше ??пия хаттар беріп жіберген еді. Сол хаттармен танысайы?. Б?л хаттарда ?рт?рлі тапсырмалар берілген. Б?л тапсырмаларды толы?ымен орындаса?, аяз атаны? ?оржынында?ы сыйлы?тар?а ие боламыз.
1- ші хатты І топ ашып о?ысын.
(хаттан КІЛТ шы?ты)
26+7; 33-7 ?осу мен азайтуды орындау т?сілдерін т?сіндірі?дер.
Просмотр содержимого документа
«?осу ж?не азайту 26+7; 33-7»
Күні: 22.12.2015 ж.
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту 26+7; 33-7.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың екі таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тақырыбымен таныстыру.
Дамытушылық: Қосындыны және айырманы табуға берілген екі амалмен шығарылтын есепті талдау және шешу, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылығын арттыру, адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс - тәсілдері: жаңа білім беру әдістері; түсіндіру, сұрақ - жауап
Көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, есептеу материалдары, слайдтар.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.
Математика-толған тәртіп,мағына мен мән Математика-толған тамаша заңдылық сән, Математика-толып жатқан терең сыр, Шетсіз,шексіз дариядай бейне бір.
Балалар, қазір қай мезгіл?
Жақында үлкен қандай мейрам келе жатыр?
Олай болса, біз бүгін ерекше сабақ өткелі отырмыз. Менің жанымда нені көріп тұрсыңдар?
Жарайсыңдар, қазір осы шыршадағы өздеріңе ұнаған ойыншықтарды алып, топтасып отырасыңдар.
2. Түстер арқылы топтасады. /Оқушыларға ұнаған қызыл, жасыл, сары түсті ойыншықтарды таңдай отырып, топтасып отыру./
Бүгінгі сабақты да ерекше бағалайын деп отырмын. Яғни сыйлықтар арқылы бағаланасыңдар.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі: - Балалар, үйге қандай тапсырма берілді?
117 беттегі 6 – мысалды орындау.
Олай болса, “Аққала құрастыру” ойыны арқылы үй тапсырмасын тексереміз.
ІІІ. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі:
Математикалық ережелер айту арқылы өткен материалды пысықтау.
- Қандай геометриалық фигураларды білесің?
- Қосудың компоненттері?
- Азайтудың компоненттері?
- Қосудың қасиеттері?
- Тіктөртбұрыш дегеніміз не?
- Шаршы дегеніміз не?
- Бұрыштардың қандай түрлері бар?
- Периметр дегеніміз не?
- Есеп неше бөлімнен тұрады?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Бүгінгі өткелі отырған сабағымыздың тақырыбы 26+7; 33-7 қосу және азайту.
– Балалар сабағымыздың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?
– Дұрыс айтасыңдар ,балалар.
Екі таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тақырыбынан мағлұмат алу.
Ү. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: - Балалар, сабағымызды бастар алдында, бізге аяз ата бірнеше құпия хаттар беріп жіберген еді. Сол хаттармен танысайық. Бұл хаттарда әртүрлі тапсырмалар берілген. Бұл тапсырмаларды толығымен орындасақ, аяз атаның қоржынындағы сыйлықтарға ие боламыз.
1- ші хатты І топ ашып оқысын.
(хаттан КІЛТ шықты)
26+7; 33-7 қосу мен азайтуды орындау тәсілдерін түсіндіріңдер.
26 + 7 ═ ( 26 + 4 ) + 3 ═ 33 4 3
33 – 7 ═ ( 33 – 3 ) - 4 ═ 26 3 4
Ә) Түсіндіре отырып шығар. Алғашқы 3- еуін 3 топтың оқушылары орындайды, қалған 3 –еуін өз бетінше орындаймыз.
VІ. Жаңа материал бойынша түсініктерін зерттеу кезеңі:
2- ші хатты ІІ топтың оқушылары ашып оқысын.
( Хаттан “ ЕСЕП ” деген сөз шықты)
Балалар, біз 2 – есепті шығаруымыз керек.
2 - есеп
күн – 20 қап
? болса, 3-күні сонша
2-күн - ? қап, одан 5 қап арт.
Шешуі:
20+(20+5)=45 (қ)
Жауабы: 3күні 45 қап іріктелді.
Кезек ІІІ топтың оқушыларына жетті. 3 - ші хатты сендер ашып, оқыңдар.
( САЛЫСТЫР. ҚОРЫТЫНДЫ ЖАСА )
Сергіту сәті “Аяз ата” биі
Кезек І топтың оқушыларына қайта келді. Хатты ашып, оқыңдар.
( ГЕОМЕТРИЯЛЫҚ ФИГУРА )
Ендігі кезек ІІ топ оқушыларында. Хатты ашып, оқыңдар.
( САНДЫ ЖӘНЕ ӘРІПТІ ӨРНЕК )
ІІІ топ оқушылары менің қолымдағы соңғы хатты алып оқысын.
(ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР )
ҮІІ. Бекіту кезеңі:
Аяз атаның барлық хаттарының тапсырмаларын орындадық. Сабағымызды шығармашылық жұмысын орындайық және қолымыздағы шыршаның ойыншығына өз тілегімізді жазып, аяқтайық.
ҮІІІ. Үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау кезеңі: