kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бір айнымалысы бар теңдеу ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ: математика

Мектеп:  Н.Оразбаев   ж.о.м.

Күні: 25.01.2017 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Ақылова  Қарлығаш

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар:9

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге  асатын оқу мақсаттары

Теңдеулерді шешу әдісін үйрету

Сабақтың мақсаттары

(Табыс критерийлері)

Барлығы

Санды теңдік пен теңдеуді ажырата алады

Көпшілігі

Теңдеуді шешу жолдарын біледі

Кейбірі

Теңдеудің қасиеттерін қолданып, есептер шығара алады

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Қажетті ақпаратты пайдалана отырып, сұрақтарға жауап бере алады.

Түйінді сөздер:                                                                                              

ax = b түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар теңдеу деп аталады.

Теңдеу – уравнение – equation                                                                    

Талқылауға арналған сұрақтар:                                                               

  • Санды теңдітер анықтамасы;
  • Санды теңдіктердің қасиеттері;
  • Айнымалы дегеніміз не?

                                                                                                             

.

Алдыңғы оқу:

Санды және әріпті өрнектер

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар,  қолданылатын стратегиялар

Басталуы:

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Топтарға  біріктіру.

І  топ

ІІ   топ

ІІІ   топ

Үй тапсырмасына берілген есепті слайд арқылы тексеру.

Түрлі түсті стикерлер

Ортасы

15 мин

Тірек білім, білік, дағдыларды еске түсіру.

«Кім жүйрік?» ойыны.

Жаңа материалмен жұмыс.

-Бүгін біздің сабағымыздың тақырыбы –  бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Анықтама: ах=b (мұндағы х – айнымалы, а және b сандар) түрінде берілген теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

а саны айнымалыныңкоэффиценті, санын бос мүшедепатайды.

Берілгентеңдеудішешубарысындатеңдеуіміз мәндестеңдеуге түрленеді.Мысалы: 3(x+2)=0; және 3x+6=0 теңдеулерініңтүбірі -2 тең.

АнықтамаТүбірлерібірдейнемесетүбіріболмайтынтеңдеулермәндестеңдеулердепаталады

Ендіберілгенбірайнымалысы бар сызықтықтеңдеуді ах=b түрінеықшамадауүшінтеңдеудіңмынадайқасиеттеріпайдаланылады:

1-қасиет: Теңдеудегіқосылғыштыңтаңбасынқарама-қарсығаөзгертіп, оны теңдеудіңбіржағынанекіншіжағынакөшіргендетеңдеумәндестеңдеугетүрленеді.

2-қасиет: Теңдеудіңекіжағында да нөлденөзгебірдейсанғакөбейткенденемесебөлгендемәндестеңдеугетүрленеді

Мысалы: 0.8x+14=2-1.6x

0.8x+1.6x=2-14 (1-қасиет бойынша)

2.4x= -12

x = -12/2.4 (2-қасиет бойынша)

x = - 5

Бірайнымалысы бар сызықтықтеңдеудішешуалгоритмі:

  1. Теңдеудітеңбе-теңтүрлендіріпықшамдауқажет;
  2. Айнымалысы бар мүшелердітеңдеудіңсолжағына, бос мүшелердітеңдеудіңоңжағынажинақтауқажет;
  3. Теңдеудегіұқсасмүшелердібіріктіріп, теңдеуді ах=b түрінекелтіруқажет;
  4. Теңдеудіңекібөлігін де айнымалыныңкоэффицентінебөліп, теңдеудің х=түбірін табу қажет.

V. Оқулықпенжұмыс.

284

а)62х-256=114-38х                              І топ

б)351-92х=51-72х                                ІІ топ

в) 405+95х=-55+49х                           ІІІ топ

Сұрақ- жауап, ой-қозғау, 

инсерт әдісі.

Ой-қозғау

  Топтастыру стратегиясы

Топтық жұмыс

Бағалау критерийі:

7 мин

Бірайнымалысы бар сызықтықтеңдеудіңтүбірінқалайтабады?

Дескрипторлар:

. тақырыпқа сай өз пікірлерін білдіре алады;

. шешім қабылдай алады;

. ережелерді дәлелдей алады.

Бағалау критерийі:

7 мин

Бірайнымалысы бар теңдеудіңқандайқасиеттерінбілесіңдер?

Дескрипторлар:

. өз пікірлерін білдіре алады;

. тақырыптың мазмұны бойынша мысалдарды құрастыра алады;

. пікірлерін дәлелдей алады.

 Екі жұлдыз, бір тілек

3 мин

Сергіту сәті:   «Адасқан  әріптер»

Алдарыңда іші әріпке толы квадрат. Бұл әріптерді оңнан солға, солдан оңға, төменнен жоғары, жоғарыдан төменге қарай әріптерді қоссаң математикалық мағынасы бар сөздерді табасың. Бір әріп бірнеше рет қайталануы мүмкін.
И Ц Ү ШБ Ө
О АР ЫК Л
Н БҰ ПЕ Ш
А ЫЖ АЙ Н
Л Т Ү З Ы Қ
Б ӨЛ У С О                                                                  Жауаптары: Бұрыш, қосу, бөлшек, алты, он, рационал, үш, жүз, пайыз, түзу, жұп, жазық, бөлу. (13сөз)

Қосымша ақпарат :

 

«Күн шуағы» ойын

Оқушылар алдын ала берілген кеспе қағаздар бойынша жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығарады. Дайын болған қатар күннің шуағын тақтаға жабыстырады. Әрбір күннің шуағында бір теңдеу.Тапсырмалары:

3х+2=3,5х-2                                         2х-2,2=4х+4,8

2х-2,2=4х+4,8                                     4х-5,6=3х-2,7

7х-3=х+9                                             -12-2х=х-3

-50-17х=-15х-14                                  12х-14 =13х2х+17=22+3x                                           18+3x=x+1413x+70=2x+15                               5×-8=2x+125-4х=12-5х                                               13х+27=16х+4,5

Үй тапсырмасы:  № 287

Соңы

5мин

Қорытынды (бекіту)

Кері байланыс

«Бағдаршам»  әдісі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бір айнымалысы бар теңдеу ашық сабақ»

Сабақ: математика

Мектеп: Н.Оразбаев ж.о.м.

Күні: 25.01.2017 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Ақылова Қарлығаш

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар:9

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Теңдеулерді шешу әдісін үйрету

Сабақтың мақсаттары

(Табыс критерийлері)

Барлығы

Санды теңдік пен теңдеуді ажырата алады

Көпшілігі

Теңдеуді шешу жолдарын біледі

Кейбірі

Теңдеудің қасиеттерін қолданып, есептер шығара алады

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Қажетті ақпаратты пайдалана отырып, сұрақтарға жауап бере алады.

Түйінді сөздер:

ax = b түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар теңдеу деп аталады.

Теңдеу – уравнение – equation



Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Санды теңдітер анықтамасы;

  • Санды теңдіктердің қасиеттері;

  • Айнымалы дегеніміз не?

.

Алдыңғы оқу:

Санды және әріпті өрнектер

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар, қолданылатын стратегиялар

Басталуы:

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Топтарға біріктіру.

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Үй тапсырмасына берілген есепті слайд арқылы тексеру.

Түрлі түсті стикерлер
























Ортасы







15 мин

Тірек білім, білік, дағдыларды еске түсіру.

«Кім жүйрік?» ойыны.

         

Жаңа материалмен жұмыс.

-Бүгін біздің сабағымыздың тақырыбы – бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Анықтама: ах=b (мұндағы х – айнымалы, а және b сандар) түрінде берілген теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

а саны айнымалыныңкоэффиценті, санын бос мүшедепатайды.

Берілгентеңдеудішешубарысындатеңдеуіміз мәндестеңдеуге түрленеді.Мысалы: 3(x+2)=0; және 3x+6=0 теңдеулерініңтүбірі -2 тең.

АнықтамаТүбірлерібірдейнемесетүбіріболмайтынтеңдеулермәндестеңдеулердепаталады

Ендіберілгенбірайнымалысы бар сызықтықтеңдеуді ах=b түрінеықшамадауүшінтеңдеудіңмынадайқасиеттеріпайдаланылады:

1-қасиет: Теңдеудегіқосылғыштыңтаңбасынқарама-қарсығаөзгертіп, оны теңдеудіңбіржағынанекіншіжағынакөшіргендетеңдеумәндестеңдеугетүрленеді.

2-қасиет: Теңдеудіңекіжағында да нөлденөзгебірдейсанғакөбейткенденемесебөлгендемәндестеңдеугетүрленеді

Мысалы: 0.8x+14=2-1.6x

0.8x+1.6x=2-14 (1-қасиет бойынша)

2.4x= -12

x = -12/2.4 (2-қасиет бойынша)

x = - 5

Бірайнымалысы бар сызықтықтеңдеудішешуалгоритмі:

  1. Теңдеудітеңбе-теңтүрлендіріпықшамдауқажет;

  2. Айнымалысы бар мүшелердітеңдеудіңсолжағына, бос мүшелердітеңдеудіңоңжағынажинақтауқажет;

  3. Теңдеудегіұқсасмүшелердібіріктіріп, теңдеуді ах=b түрінекелтіруқажет;

  4. Теңдеудіңекібөлігін де айнымалыныңкоэффицентінебөліп, теңдеудің х=түбірін табу қажет.

V. Оқулықпенжұмыс.

284

а)62х-256=114-38х І топ

б)351-92х=51-72х ІІ топ

в) 405+95х=-55+49х ІІІ топ

Сұрақ- жауап, ой-қозғау,

инсерт әдісі.





Ой-қозғау

Топтастыру стратегиясы

















Топтық жұмыс



































































Бағалау критерийі:

7 мин

Бірайнымалысы бар сызықтықтеңдеудіңтүбірінқалайтабады?

Дескрипторлар:

. тақырыпқа сай өз пікірлерін білдіре алады;

. шешім қабылдай алады;

. ережелерді дәлелдей алады.



Бағалау критерийі:

7 мин

Бірайнымалысы бар теңдеудіңқандайқасиеттерінбілесіңдер?

Дескрипторлар:

. өз пікірлерін білдіре алады;

. тақырыптың мазмұны бойынша мысалдарды құрастыра алады;

. пікірлерін дәлелдей алады.

Екі жұлдыз, бір тілек

3 мин

Сергіту сәті: «Адасқан әріптер»

Алдарыңда іші әріпке толы квадрат. Бұл әріптерді оңнан солға, солдан оңға, төменнен жоғары, жоғарыдан төменге қарай әріптерді қоссаң математикалық мағынасы бар сөздерді табасың. Бір әріп бірнеше рет қайталануы мүмкін.
И Ц Ү ШБ Ө
О АР ЫК Л
Н БҰ ПЕ Ш
А ЫЖ АЙ Н
Л Т Ү З Ы Қ
Б ӨЛ У С О Жауаптары: Бұрыш, қосу, бөлшек, алты, он, рационал, үш, жүз, пайыз, түзу, жұп, жазық, бөлу. (13сөз)

Қосымша ақпарат :




«Күн шуағы» ойын

Оқушылар алдын ала берілген кеспе қағаздар бойынша жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығарады. Дайын болған қатар күннің шуағын тақтаға жабыстырады. Әрбір күннің шуағында бір теңдеу.Тапсырмалары:

3х+2=3,5х-2 2х-2,2=4х+4,8

2х-2,2=4х+4,8 4х-5,6=3х-2,7

7х-3=х+9 -12-2х=х-3

-50-17х=-15х-14 12х-14 =13х2х+17=22+3x 18+3x=x+1413x+70=2x+15 5×-8=2x+125-4х=12-5х 13х+27=16х+4,5

Үй тапсырмасы: № 287

Соңы

5мин








Қорытынды (бекіту)

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Бір айнымалысы бар теңдеу ашық сабақ

Автор: Ақылова Қарлығаш Қантбековна

Дата: 09.03.2017

Номер свидетельства: 398577
