Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер | Мектеп: № 44 МГ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.14 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу; |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі; Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі; Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады; Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді; Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады. |
Бағалау Критерийлері | Оқушылар: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі; Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі; Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады; Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі; Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі; тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді; теңдеулердің қасиеттерін айта алады; сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды; теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді; Пәнге қатысты лексика мен терминология: Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз. теңдеудің түбірі деп ...; теңдеуді шешу дегеніміз - ...; сызықты теңдеу деп ...; егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...; егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...; «х ... болсын»; ... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз; ... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз; теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз. |
Құндылықтарды дарыту | - Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; |
Пәнаралық Байланыстар | Қазақ әдебиет |
Бастапқы Білім | Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0 – 3 мин | Сәлеметсіздер ме? Отырыңыздар. Қазір бәріміз алдарыңыздағы қағазға өз есімдеріңізді жазып, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есімін қосасыздар. Мәселен, «Айгуль» есімі «А» әрпінен басталады, яғни «алғыр» (немесе «ақылды», «айбынды», «асқақ», «айлалы», «арынды», т.б.) («думанды», «дарынды», «даңқты») («байсады», «берекелі», «бақытты») (еңді, жалынды, сабырлы, сымбатты) Психологиялық ахуал Өмірде ойлап тұрсаң, бәріде есеп, Ауырсаң іше-тұғын дәріде есеп. Есепсіз өмір деген мазмұнсыз - ау, Дүниенің бар тұлғасы есеп десек. Үй тапсырмасын тексеру. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. Сыныпты топтарға бөлу. Киімдер бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған киімдерге сай топтарға бөлінеді. Топқа арналған ереже: белсенді болу; шыдамдылық таныту; достық қарым-қатынаста болу; бір-бірінің ойын сыйлау; басқа адамды тыңдай білу; барлығын бірге жасау; ынтымақтастықта жұмыс жасау. | Презентация |
Сабақтың ортасы 4 – 10 мин | Сабақты бастамас бұрын өткен сабаққа саяхат жасайық. Өткен сабақта сіздер не өттіңіздер? «Ой шақыру» С-1. түріндегі сызықтық теңсіздіктерді қалай шешеміз. С-2. Алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге қалай келтіреміз. С-3. Теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде қалай кескіндейміз, мысал келтіру. С-4. Теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығына қалай белгілейміз, мысал келтір. С-5: Берілген сан аралығын теңсіздік түрінде қалай жазамыз, мысал келтір. ІІ. «Қай топ тез» Жан – жақты білімдерін тексеру: І топ | ІІ топ | ІІІ топ | ІV топ | Берілген сан аралықтары бойынша не білесің? | [ -5; 1] | ( 0;12] | (; -0,8] | (-2; 2,5) | | | | | [ 1; 5] [3; 7] | ( 1;8) (5; 10) | [ -7; 0] [-3; 5] | ;10) -;6) | | | | | 2х-1 А) ( Ә) (-1;+ Б) ( В) ( | Х+34 А) ( Ә) (-1;+ Б) ( В) ( | 3х-15 А) ( Ә) (-1;+ Б) ( В) ( | 2-х0 А) ( Ә) (-1;+ Б) ( В) ( | Сіздердің айтқандарыңызды қорытындылай келе, бүгінгі сабағымыз қалай өтетіндігіне мақсат қояйық. Бірайнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу |
смайликтер
Қосымша 1 |
11 – 17 мин | Жаңа сабақ Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз – жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндері. Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін: жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек; табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек; координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек немесе бірде бір шешімі болмайтынын дәлелдеу керек. Жүйедегі теңсіздіктердің шешімдері жиындарының қиылысуы жүйенің шешімдері болады. https://www.youtube.com/watch?v=gELE-VRTlcY | Математика 2-бөлім, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған, Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.
|
18 – 28 мин | Топтық жұмыс Есептер шығара отырып, сіздер тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңізді тексересіздер. 1 топ №1061. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: №1068. Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер: 2 топ №1061. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: №1068. Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер: 3 топ №1061. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: №1068. Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер: 4 топ №1061. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: №1068. Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер: Дескриптор: Қос теңсіздікті теңсіздіктер жүйесінде жазады; жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады; табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді; координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады. | Презентация Қосымша 2 Математика 2-бөлім, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған, Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы. |
29 – 30 мин | Сергіту сәті. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір - бірлеріңмен тез - тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. | Презентация |
31 – 37 мин | Өз беттік жұмыс №1062. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: 1 топ 2 топ 3 топ 4 топ | Қосымша 3 |
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма: № 1054. Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі
| Математика 2-бөлім, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған, Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы. |