kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бай баласы мен жарлы баласы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ: Қазақ тілі

Мектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:19.11.18

Машықкердің аты-жөні: Төремұхамбетова Айна Ергенқызы

Сынып: 7 «а»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Бай мен жарлы баласы»

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:

7.Т/А1. Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау.

7.2.6.1 (О) – оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.

Сабақ мақсаттары:

мәтіндегі ойды жалғастырып ой қорытуды дамытамыз;

күрделі етістіктердің ережесін меңгереміз;

берілген сөздерден күрделі етістіктер жасап, әрі қарай сөйлем құрап, тақырыпты толық меңгереміз,

сөйлем ішіндегі басқа сөз таптарынан етістікті, оның ішінде күрделі етістікті ажырата білуге дағдыланамыз.

Бағалау критерийлері

Жетістік критерийлері

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: мәтіндегі ойды жалғасытырып Асан мен Үсенге мінездеме бере алады,мәтіндерден күрделі етістіктерді тауып, сөйлем құрай алады.

Талқылауға арналған сұрақтар- Бұл суретте кімдер бейнеленген?

-  Оларды қалай сипаттар едіңдер?

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс

Әдебиет,Өзін – өзі тану.

Қажетті құрал – жабдықтар

Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, көрнекіліктер.

Оқыту әдістері

Дереккөздері

7-сынып «Қазақ тілі»Мектеп баспасы, 2017ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бай баласы мен жарлы баласы»

Сабақ: Қазақ тілі

Мектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:19.11.18

Машықкердің аты-жөні: Төремұхамбетова Айна Ергенқызы

Сынып: 7 «а»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Бай мен жарлы баласы»

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:

7.Т/А1. Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау.

7.2.6.1 (О) – оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.

Сабақ мақсаттары:

мәтіндегі ойды жалғастырып ой қорытуды дамытамыз;

күрделі етістіктердің ережесін меңгереміз;

берілген сөздерден күрделі етістіктер жасап, әрі қарай сөйлем құрап, тақырыпты толық меңгереміз,

сөйлем ішіндегі басқа сөз таптарынан етістікті, оның ішінде күрделі етістікті ажырата білуге дағдыланамыз.

Бағалау критерийлері

Жетістік критерийлері

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: мәтіндегі ойды жалғасытырып Асан мен Үсенге мінездеме бере алады,мәтіндерден күрделі етістіктерді тауып, сөйлем құрай алады.

Талқылауға арналған сұрақтар- Бұл суретте кімдер бейнеленген?

- Оларды қалай сипаттар едіңдер?


Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, Өзін – өзі тану.

Қажетті құрал – жабдықтар

Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, көрнекіліктер.

Оқыту әдістері


Дереккөздері

7-сынып «Қазақ тілі»Мектеп баспасы, 2017ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.

Тапсырмалар


Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті:

Тапсырма

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Дереккөздер/ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушылармен амандасып, сабаққа дайындықтарын тексереді.

Топқа бөліну: «Суреттер галереясы» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді.

1 – топ: «Асан» тобы

2- топ: «Үсен» тобы

3 – топ: «Ауыл адамдары» тобы

Үй тапсырмасын: «Кір жаятын жіп» әдісі арқылы сұрайды.

Қызығушылықты ояту:

- Бұл суретте кімдер бейнеленген?

- Оларды қалай сипаттар едіңдер?


Оқушылар амандасып, оқу құралдарын дайындайды.



Оқушылар топқа бөлінеді.

1 – топ: «Асан»тобы

2- топ: «Үсен» тобы

3 – топ: «Ауыл адамдары» тобы



Оқушылар үй тапсырмасына «Кір жаятын жіп» әдісі арқылы жауап береді.





- Асан мен Үсен

- Асан бай баласы, Үсен жарлы баласы.





Слайд








Тақта, стикер, жіп







Слайд, тақта

Сабақтың ортасы

25 мин

Жаңа тақырып: «Бай мен жарлы баласы»Күрделі етістіктер.

1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар.

Мәтінмен жұмыс

1-топ: Асан мен Үсеннің іс – әрекетін салыстырыңдар.

2-топ: Асан мен Үсен бойындағы адами құндылықтарды топтастырыңдар

3-топ: Мәтін мазмұнын еске түсіріп, шын (Ш) және жалған (Ж) ақпараттарды ажыратыңдар.

Асан деген бай баласы, Үсен жарлы баласы екеуі құрдас екен. Бір күні ел көшкенде қыр астында ойнап жүріп, ескерілмей екеуі жұртта қалыпты. Бір мезгілде үйге баралық деп келсе, ауыл жоқ, құр жұрты жатыр. Асан айқай салып жылай бастайды. Үсен ойланып тұрды да айтты:

-Жылағаннан еш нәрсе өнбес. Көшкен ауылды іздеп табалық.

-Елді қайдан табамыз, қай жаққа кеткенін де көргеніміз жоқ, - деді Асан.Үсен үндемеді, Асанды ертіп көшкен жұртқа келді. Жұртта бір көзі сынған ине жатыр екен, оны да алды. Сонан соң ауылдың жұртын айнала жүгіріп жүріп көштің кеткен сүрлеуін тауып, сол сүрлеуге түсіп жүре берді.

Біраз жер өткен соң сүрлеу екі айырылады. Мұны көріп Асан жылай бастайды.Енді қайсысына түсеміз деп Үсен қарап жүріп біреуіне түсті:

-Мынау сүрлеу бүгін жүрген көштің сүрлеуі екен- малдың жас тезегі бар, -деді.

Біраз жер жүрген соң...







Ы.Алтынсарин

Дескриптор:

- мәтінмен танысады;

- мәтіндегі ойды жалғастырады;

-Асан мен Үсенге мінездеме береді;

- Шын және жалған ақпараттарды ажыратады.


ҚБ. «Пішіндер»

Тілдік бағдар.



2-тапсырма. «Кім жүйрік» әдісі. Мәтіннен күрделі етістіктерді тауып, сөз құрамына талдаңдар.

1-топ: Асан деген бай баласы, Үсен жарлы баласы екеуі құрдас екен. Бір күні ел көшкенде қыр астында ойнап жүріп, ескерілмей екеуі жұртта қалыпты. Бір мезгілде үйге баралық деп келсе, ауыл жоқ, құр жұрты жатыр. Асан айқай салып жылай бастайды. Үсен ойланып тұрды да айтты:

2- топ: -Жылағаннан еш нәрсе өнбес. Көшкен ауылды іздеп табалық.

-Елді қайдан табамыз, қай жаққа кеткенін де көргеніміз жоқ, - деді Асан.Үсен үндемеді, Асанды ертіп көшкен жұртқа келді. Жұртта бір көзі сынған ине жатыр екен, оны да алды. Сонан соң ауылдың жұртын айнала жүгіріп жүріп көштің кеткен сүрлеуін тауып, сол сүрлеуге түсіп жүре берді.

3-топ: Біраз жер өткен соң сүрлеу екі айырылады. Мұны көріп Асан жылай бастайды.Енді қайсысына түсеміз деп Үсен қарап жүріп біреуіне түсті:

-Мынау сүрлеу бүгін жүрген көштің сүрлеуі екен- малдың жас тезегі бар, -деді.

Біраз жер жүрген соң...



Дескриптор:

- күрделі етістіктерді табады;

-сөз құрамына талдайды.

ҚБ. «Пішіндер»

3-тапсырма. Сөзжұмбақты шешіңдер. Дұрыс шешілген жағдайда сарымен белгіленген торларда тақырыпқа байланысты сөз шығуы тиіс.

1. ... ағаштар, алдымнан жел еседі.

2. Етістік негізгі түбір етістік және ... түбір етістік болып 2-ге бөлінеді.

3. Етістіктің сөйлемдегі екі түрлі қыз метте жұмсалатын ерекше түрі, жік теліп етістік қызметін атқаратын, есім дерше түрленіп, яғни септеліп, тәуел деніп, көптеліп есімдердің де қызметін ат қа ратын түрі.

4. Етістік мағынасына қарай салт және ... болып бөлінеді.

5. Дұшпан күлдіріп айтады, Дос ... айтады.

6. Алыстан тау көрінді. Сөйлемдегі етістікті тауып жазыңдар.

7. Негізгі қимыл, амалды білдіретін не месе оны айқындай түсіп, қосымша қи мыл, амалды білдіру қызметінде жұм са латын етістіктің түрі.



4-тапсырма. Берілген сөздерді мағынасына қарай бір – бірімен тіркеп күрделі етістікке айналдырып, оларға сөйлем құраңдар.

ҚБ. «Пішіндер»

Дескриптор:

5-тапсырма. «Құпия хат» әдісі.

1-топ, 2- топқа

2-топ, 3- топқа

3-топ, 1-топқа сұрақ жазады.



Тақырыппен танысады.



1-тапсырма.

1-топ:

Асан

Үсен

Жылауды ғана біледі.

Ешнәрсе істей алмайды.

Ол үшін біреудің жасағанын қалайды.

Ол батыл , еңбекқор.

Қолынан бәрі келеді.

Біреуге жақсылық істей алады.



2-топ.

Асан

Үсен

Ақылсыз,еріншек, жалқау, сараң, өзін ғана ойлайды.

Ақылды, еңбекқор, еңбексүйгіш, бәрін ойлайды,Барлық нәрсені өзі жасайды.



3-топ:











































2-тапсырма. «Кім жүйрік» әдісі.

1-топ: ойнап жүріп – ойна – түбірі, -п көсемше, жүр – түбірі –іп көсемше.

жылай бастайды – жыла – түбірі, -й көсемше, баста – түбірі, -й –көсемше, -ды – жіктік жалғауды 3 жақ.

2-топ: жатыр екен

жүгіріп жүріп – жүгір – түбірі, -іп – көсемше, жүр – түбірі, -іп – көсемше.

жүре берді –жүр-түбірі, -е көсемше, бер – түбірі, -ді – жедел өткен шақ.

3-топ: жылай бастайды, қарап жүріп – қара – түбірі, -п –көсемше, жүр – түбірі, -іп – көсемше.





































3-тапсырма.

1.тербеледі

2. туынды

3.есімше

4.сабақты

5.жылатып

6.көрінді

7.көмекші























































4-тапсырма.

Оқушылар берілген сөздерді мағынасына қарай бір – бірімен тіркеп күрделі етістікке айналдырады. Сөйлем құрайды.

Апарып тастау, кіріп кету, жинап алу, ойлап отыру, ұйықтап кету, салып тастау, келіп тұру, жүгіріп шығу, секіріп шығу.









5- тапсырма

Оқушылар сұрақ құрастырып, жауаптарын тексереді.













Тақта, бор











Оқулық, тақта, дәптер,

Маркер,

Ақ бет.






































Проектор

Тақта, бор,

дәптер





















Проектор

























Проектор, дәптер



































Тақта, дәптер,бор

Сабақтың соңы

5 мин

Бағалау. «Пішіндер» әдісі арқылы оқушылар бір –бірлерін бағалады.

Үй тапсырмасы:

4-тапсырма. Күрделі етістіктерді тауып, түрлерін анықтаңдар.

Кері байланыс: «Аквариум» бүгінгі сабақтан түйген ойын қағазға балықтарға жазып, аквариумға салады.

Оқушылар өзара бағаланады.





Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.

Оқушылармен кері байланыс орнайды.



Күнделік





қима қағаздар, балық суреттері




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бай баласы мен жарлы баласы

Автор: Төремухамбетова Айна Ергенқызы

Дата: 08.12.2018

Номер свидетельства: 489494
