kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Есептер шығару"

Нажмите, чтобы узнать подробности

56-сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Тақырып: Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Мектеп:  Парасат Алматы

Күні:25.11

Мұғалімнің аты-жөні: Нусерова М.А

Сынып:  3 «ә»

Қатысқандар саны:18

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаттары

3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен  құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу 

3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы,тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2,S=a·b  шығарып алу  және қолдану, қоршаған орта обьектілері

3.1.3.2 мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 /секунд өлшем бірліктерін қолданып өлшеу

Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушылар үшін:

ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен  құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

Бірқатар оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштың (S=a·b), шаршының (S=a 2)ауданын табу формулаларын құру және қолдану.

Кейбір оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштар мен шаршының ауданын табу формуласын  қалай құру және қолдану керек екенін түсіндіру.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Аудан, палетка.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Қандай фигуралардың ауданы бар?

Палетканы қалай қолдануға болады?

Жазу:

Есептерді шығару жолдарын жазу. 

Тірек білім, білік, дағдылар

Аудан туралы тұрмыстық түсінік.

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0–3

 

 

Ынталандыру.

Мұғалім адамдарға көне заманнан бері ауданды өлшеу қажет болғандығын әңгімелейді.

 

        4–6

 

Өзектендіру.

Әр фигураның ауданын квадрат сантиметрмен (торкөз – квадрат сантиметр) өлшеңіздер. Торкөздер санын қалай есептедіңіздер? (Қайтадан санаумен).

Тіктөртбұрыштың ауданын қалай есптеген ыңғайлы? Бізге ережені еске түсіру керек.

Балалар тіктөртбұрыштың (шаршының) ауданын табу ережесін еске түсіріп, жазып алады.

Қиылған  фигуралар.

7–11

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

Бүгін біз өз білімімізді нақтылаймыз, қандай да бір туындаған қиындықты тауып, оны түзейміз.

12–29

Өзіндік жұмыс.

Оқушыларға 2 мен 3-тапсырманы орындауды ұсынады,        орындау нәтижесін эталонмен салыстырады.

Қиындықтарды түзету.

Мұғалім орындалу барысының дұрыстығын тексереді.

– Кімде қиындық туындады?

– Сіз қай жерде қате жібердіңіз?

– Қате кетудің себебі неде?

– Егер өзіндік жұмыста ешқандай қиындық туындамаса, өз амалыңыздың мақсатын құрастырыңыз.

(Қосымша тапсырма орындау).

– Қиындық туындаған балалардың әрі қарайғы мақсаты қандай? (Қатені түзету).

– Қателерді түзеу алгоритмін қолданамыз.

– Әркім өз оқу мақсатын айтады.

Мұғалім бағалау критерийлері бар тапсырманы орындауды ұсынады.

Мен:

– ауданды өлшеу үшін шаралар мен құралдарды таңдауды,

– тіктөртбұрштың S=a·b ауданын өлшеп табуды;

– S=a2 формуласын қолданып, шаршының ауданын табуды;

– бірліктерді пайдаланып, шамаларды өлшеуді (см2, дм2, м2) білемін.

Дәптер, оқулық,

30–40

Өткенмен жұмыс

Мұғалім оқушының даму қабілетіне қарай, әрқайсысына жеке тапсырма береді.

Өзіндік жұмыс.

№7 топпен орындалады.

Үлгі бойынша симметриялы фигуралар жасайды немесе өздері таңдап алады.

Дәптер, оқулық.

41–45

Рефлексия.

–  Сабақтың басында алдымызға қандай мақсат қойдық?

–  Осы мақсаттарға жете алдық па?

–  Сіздерде қиындық туындады ма?

–  Сіз қиындықтарды алдыңыз ба?

–  Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?

Өз жұмысын жетістік сызғышының көмегімен бағалауды ұсынады.

Жетістік сызғышы.

           
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Есептер шығару"»

37-сабақ. Есептер шығару

Тақырыбы: Құқықтар мен міндеттер.

Мектеп: Парасат Алматы

Күні:21.10.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Нусерова М.А

3-сынып «ә»

Қатысқандар саны: 18

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.2.1.1. Бір /екі әрпі бар әріпті өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу.

3.2.1.6. Төрт амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу

3.5.1.5 жанама түрде тұжырымдалған есептерді талдау және шығару («көп/аз», «есе көп/аз» қатынастарымен байланысты)

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

әріпті өрнектерді ажырату, жазу және оқу.

Бірқатар оқушылар:

шамалардың арасындағы тәуелділікті кескіндейтін әріптік өрнектерді өз бетінше жазу;

жанама түрде тұжырымдалған есептерді талдау және шығару.

Кейбір оқушылар:

жанама түрде және кері тұжырымдалған есептерді өз бетінше құру және шығару.

Тілдік мақсаттар

Дағдыларын дамыту:

Шамалардың өзара байланысын түсіндіре алады. Мысалдардың төрттігі қалай құрылғанын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

шамалардың арасындағы тәуелділік,шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретіндегі формулалар, амалдар реті, көбейту кестесі.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Жанама түрде тұжырымдалған есеп дегеніміз не?

Кері есепті қалай құрамыз?

Жазылым:

Сандық және әріптік өрнектерді, формулаларды жазу.

Тірек білім, білік, дағдылар

2 санынан бастап 9 санына дейінгі көбейту кестесі.

шамалар арасындағы қатынас: «бір заттың массасы», «саны», «жалпы масса».

Жоспар

Жоспарланған уақыт (минуты)

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры



0-3




Ынталандыру.

Сәлемдесу.

Топқа бөлу. 3-түрлі балықтарды таңдау арқылы балалар топқа бөлінді.

  1. Сұрақ: Балалар біз қазір қандай бөлімді өтіп жатырмыз?

Жауап: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.

  1. Сұрақ: Осы бөлімде біз көптеген тақырыптармен танысып, есептер шығарып үйрендік. Қанадай тақырыптармен таныс болдыңдар?

Жауап:

Олай болса бүгін осы есептерді қорыта келе көптеген есептер шығарамыз. Бүгінгі біздің тақырып «Есептер шығару».

Өздік жұмыс.

Таратылған балықтардағы сұраққа әр оқушы өздігінен жауап береді. Егер жауап дұрыс болса балықты аквариумға салады.

Жұптық жұмыс: Әр топқа ортаға берілген есеті топпен





4-6


Өзектендіру.

Оқытушы мына есептердің жауаптарын жазуды ұсынады.

1. Мараттың 9 жапсырмасы бар, ол Диманың жапсырмасынан 3 есе аз.   Диманың жапсырмасы нешеу?

2. Мараттың 9 жапсырмасы бар, ал Диманың жапсырмасы одан 3 есе аз.   Диманың жапсырмасы нешеу?

3. Жиналған алманың салмағы 16 кг, ол алмұртқа қарағанда 8 кг аз. Қанша кг алмұрт жиналды?

4. Жиналған алманың салмағы 16 кг, ал алмұрттың салмағы - 8 кг. Қанша кг алма және алмұрт жиналды?

5. Асханада ірімшік қосылған 10 тоқаш нан сатылды, бұл повидло қосылған тоқаш наннан 5-еуі артық. Асханада тосап қосылған қанша тоқаш нан сатылды?

6. Сыныпта 16 қыз бар, олар ұлдарға қарағанда 4-еуге көп. Сыныпта барлығы қанша бала бар?

7. Автобуста 3 бала отыр, олар ересектерге қарағанда 7 есе аз. Аутобуста барлығы қанша жолаушы бар?



7-11


Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

Бүгін сендердің әрқайсыларыңның неден қиналатындарыңды анықтап, қателерді түзейміз.




12-29


Өзіндік жұмыс

Оқушылар 2 және 3-тапсырмаларды шешеді, тапсырмалардың орындалу нәтижесін эталонмен салыстырады

Қиындықтарды түзету

Оқытушы тапсырманың орындалу дұрыстығын тексереді.

– Кім қандай жерде қиналды?

– Қай жерде қателік жібердіңдер?

– Жіберілген қатенің себебі неде?

– Өзіндік жұмыста қиналмағандарың өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын қалыптастырыңдар.

(Қосымша тапсырмаларды орындаулары керек).

– Өзінің қиындықтарын анықтағандардың әрі қарайғы жұмыс мақсаты қандай?

(Қателерді түзеу).

– Қателерді түзеу алгоритмін пайдаланамыз.

– Әрқайсысы өзінің оқу тапсырмасын айтады.:

Оқытушы тапсырманы бағалау өлшемшарттары бар дәптерге орындауды ұсынады.

Мен:

-6-9 сандары бар кестедегі мысалдарды қысқа уақыт аралығында есептеп шығара аламын

-есеп шығаруда 6-9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін қолдана аламын





30-40


Өткенді қолдану

Есепті шығаруда жұппен жұмыс істеуді ұйымдастыруға болады. Оқытушы есептің мәтінін кестеге сүйене отырып құруды ұсынады. Әрбір жұп кестенің біреуін таңдап алады да, есеппен жұмыс істейді. Жұмыс аяқталғаннан кейін – үлгі бойынша тексеру керек.


41-45


Рефлексия.

– Біз сабақ басында алдымызға қандай міндеттер қойдық?

– Осы міндеттерге қол жеткізе алдық па?

– Қиналған жерлерің болды ма?

– Сендер оларды еңсере алдыңдар ма?

– Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?

Оқытушы оқушыларға өздерінің жұмыстарын табыс сызғышының көмегімен бағалауды ұсынады.

Тақтадағы нысанадағы кескін




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ "Есептер шығару"

Автор: Нусерова Меруерт Асилхановна

Дата: 25.11.2019

Номер свидетельства: 528546
