kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ. Диаграммалар. 6 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жарияланған сабақ жоспары пән мұғлімдеріне әдістемелік көмек ретінде ұсынылды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Диаграммалар. 6 сынып»


Қысқа мерзімдік жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.4С Диаграммалар

Күні: 2020ж.

Сынып: 5

Пәні: Математика

Мектеп: Амангелді атынд. ж.о.м

Мұғалімнің аты-жөні: Сейітхан Г.Ф.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Диаграммалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсат -тары

5.4.4.1

дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу;

5.4.4.2

дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу;

5.4.4.3

Кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу;

Сабақ мақсаттары

  • Диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпарат дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсінік алу; есептердің шарттарына сай дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммаларды салуды және керісінше диаграммаларға берілген есептерді шешуді үйрету;

Тілдік мақсат


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

  • шеңбер, дөңгелек, радиус, диаметр, диаграмма, статистика, деректер, сызықтық және бағанды диаграммалар, кестелер, ақпарат т.б

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

диаграмма – бұл статистикалық деректерді графикалық кескіндеу; мына диаграмма ... көрсетеді; дөңгелек (сызықтық, бағанды) диаграмманы салу үшін ... керек; диаграмма деректеріне сүйеніп, ... айтуға болады.

дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы . . . . . диаграммаларды салу алгоритмін түсіндіреді;

Бағалау критерийлері

- дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар сала алады

- диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды ала алады



Құндылықтарға баулу

Оқушылар жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.Жұптық тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастықты, өзара жауапкершілікті және өзара құрмет құндылықтарын дамыту, оқушылар арасында коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру



Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану пәнінде жер бетіндегі судың және құрлықтардың дөңгелек диаграммаларын салуда, информатика пәндері графикалық кестелер құруда, диаграмма салуда сабақты таныстырылымда кездеседі.

Алдыңғы білім

  • Жай және ондық бөлшектер, пайыз, шеңбер, дөңгелек, сектор, бұрыш ұғымдары жай және ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану; берілген санның пайызын табу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурс

тар

Сабақтың

басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сабаққа даярлықтарын қадағалау.


Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар үй тапсырмасын дайын жауаптар арқылы тексереді.

ҚБ: Бірін-бірі бағалау

Топқа бөлу. (диаграмма түрлері арқылы)

«Дөңгелек», «Бағанды», «Сызықтық»

Топқа бөлу үшін топ аттары жасырылып жазылған үш түрлі түстен тұратын фигураларды оқушыларға таңдату арқылы 3 топқа бөлу. Топқа бөлінетіндігін бұрын хабарламай, түстерді таңдаған соң айту.


«Миға шабуыл »

Екі түрлі суреттері бар парақ беріледі. Суреттің сол жағында геометриялық фигуралар: дөңгелек, тіктөртбұрыш, сынық салынған. Суреттің оң жағында, соларға сәйкес - дөңгелек диаграмма, бағанды диаграмма және сызықтық диаграмма салынған. Оқушыларға суреттер жұбын салыстыруды ұсыну.

«Диаграмма» ұғымын түсінуге жетелеу. Оқушылар назарын пайдаланылған диаграмма түрлеріне аудару.


Сұрақтарды талқылау.

Күнделікті өмірде диаграммалар қай жерде қолданылады?

Диаграммалар не үшін қажет?

ҚБ: Мадақтау


Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. Дескрипторлармен танысу.








Үлестірме қағаздар






Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпқа шолу.

Жаңа тақырыпты «Тыңдап отырған үштік» тәсілі арқылы меңгеру.

Топтық жұмыс арқылы жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмасы

Диаграмма – грек тілінен аударғанда «сурет», «бейне», «сызба» деген ұғымды білдіреді. Мәліметтердің арақатынасын көрнекі етіп көрсету үшін қолдан ылады. Диаграммалар арқылы мәліметтердің сандық айырмашылықтарын анық көруге болады. Диаграммалар дөңгелек, бағанды және сызықтық диаграммаларға бөлінеді. Дөңгелек диаграмма толық бір шаманы құрамды бөліктерге бөліп, сол бөліктерді салыстыра кескіндеу үшін қажет. Дөңгелек диаграммада дөңгелектің центрі болатын О нүктесінің айналасындағы толық (360°) бұрыш, шаманың құрамды бөліктеріне сәйкес бөлінеді; Бағанды диаграмма түзу бойында бірдей қашықтықта орналасқан ендері бірдей, ұзындықтары шамалардың сан мәндеріне сәйкес бағандардан тұрады. Сызықтық диаграмма бағанды диаграмма секілді салынады. Тек бұл жағдайда шамалар кесінді арқылы көрсетіледі.

Статистика – жарияланатын сандық деректердің, бақыланбалы нысанның сан немесе сапа тұлғасындағы күйін тиянақтайтын бақылау нәтижелерінің жиынтығы. Статистика кесте немесе диаграмма түрінде беріледі.Статистикалық тәсілдер экономикадағы, медицинадағы, биологиядағы, әлеуметтік ғылымдардағы және басқа да салалардағы сұрақтарға жауап беруге көмектеседі.

Мысалы, 2017 жылы Қазақстанда еліктің саны 152 мың болды. Бұл көрсеткіш еліктің жалпы саны 2016 жылмен салыстырғанда 40,9%-ға өскенін көрсетеді.


ҚБ: 2 жұлдыз, 1 тілек


1 тапсырма «Жұпта талқылау» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындау

Диаграммада берілген мәліметтер бойынша бос орындарды толтыр.

Марат – дәрігер. Ол Көкшетау қаласында тұрады. Оның жасы 25-те. Марат өз уақытын қатты бағалайтын адам болғандықтан, өзіндік күн тәртібін құрып алған. Дәрігердің жұмыс уақыты сағат. Ол тамақтануға және кітап оқуға жалпы

сағат уақытын жұмсайды екен. Сондай-ақ Марат өз денсаулығына өте қатты мән беретін болғандықтан уақытының сағатын ұйқыға, сағатын дене шынықтыруға бөледі. Астана қаласындағы жол кептелісіне байланысты Марат жұмысқа барып-қайту жолы мен үй шаруасына сағаттан уақыт жұмсайды.



Бағалау критерийі: диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды ала алады

Дескриптор:

  • берілген мәліметтен негізгі ақпаратты алады

  • бос орындарды толтырады

Бағалау: «Стикердегі диалог» әдісімен оқушылар өзіне және жұбына баға береді.

  • Жұпта кіммен жұмыс жасады.

  • Бір-біріне көмектесе алдыма.

  • Не үйренді.

ҚБ: Жұпта «+, -» әдісімен интерактивті тақтадан жауап тексеріледі


Жеке жұмыс

Берілген мәліметтер бойынша оқушылар дәптерлеріне диаграммалар салу қажет.

  • Қоспаның 40%-ын күміс, 20%-ын мыс, қалған пайызын мырыш құрайды. Қоспаның құрамын көрсететін диаграмманы салыңдар.

Бағалау критерийі: дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар сала алады

Дескриптор: Білім алушы:

- берілген мәліметтерді анықтайды;

- мәліметтерге сәйкес диаграмманы салады.


ҚБ: бірін-бірі бағалау


«Сергіту сәті»



2 тапсырма

Машина жүргізу

Келли өз машинасын жүргізеді. Жүріп келе жатқандамашина алдынан мысық жүгіріп өтеді. Келли тежеуішке басып, мысықты өткізді. Аздап мазасызданған Келли үйге қайтып келемін деп шешті. Диаграммада жүргізу уақытындағы машина жылдамдығының қарапайым сызбасын білдіреді.

1 – сұрақ. Машина жүргізу

Жүріп келе жатқан машинаның ең жоғары жылдамдығы қандай?

Ең жоғары жылдамдық: ....................................км/сағ.

Дұрыс жауап: 60 км/сағ.

2– сұрақ. Машина жүргізу

Келли мысықты басып кетпес үшін тежеуішке басқанда сағат қанша болған еді? Жауап: ........................................................... Дұрыс жауап: 9:06

3 – сұрақ. Машина жүргізу

Келлидің үйге қайтар жолы оның бастапқыда үйінен шығып, мысықпен болған оқиға орнына дейінгі ара-қашықтыққа қарағанда қысқа болды ма? Диаграммада берілген ақпаратты қолдана отырып, өз жауабыңызға түсінік беріңіз.

...................................................................................................................................

...................................................................................................................................

Дұрыс жауап: Тиісті түсінік бере отырып жасалған үйге қайту жолы қысқалау болды деген жауап.

Бағалау критерийі: диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды ала алады

Дескриптор: Білім алушы:

- берілген мәліметтерді анықтайды;

- мәліметтерге сәйкес дұрыс жауабын көрсетеді


ҚБ: Дескриптор бойынша

Презентация





оқу

лық

үлестірмелер;


























































«Ақпараттық-талдау орталығы» АҚ


PISA-2018/КОМПЬЮТЕРЛІК ФОРМАТ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЗЕРТТЕУІ ҚҰРАЛДАРЫ


Астана 2016

Сабақтың соңы

Қорытынды.

Үйге тапсырма беру. Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Сыныпта талқылап,

ойларын жинақтап, қалай орындауға болатынына бағыт алады.

Кері байланыс. «Білім қоржыны»

Бүгінгі сабақта …

а) Бүгінгі жұмысыма ризамын, менде барлығы дұрыс болды.

б) Менде қателер болды, бірақ мен өз ісіме ризамын.

в) Мен теориялық материалды білемін, бірақ мен практикалық жұмыста қиналдым.

г) Маған қиын және түсініксіз болды.


Саралау оқушы ларға қалай көбі рек қолдау көр сетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспар лап отырсыз?


Бағалау—оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Практикалық жұмыстар арқылы

Ауызша сұрақтар қою және жеке жұмыс Басбармақ әдісі, мадақтау арқылы, бағдаршам арқылы өзара бағалау жүргізіледі.

Оқытудың белсенді әдістері арқылы дене қимыл жаттығулары, тапсырмаларда ИТ тиімді қолдану жұптық жұмыс кезінде, сергіту сәтін ұйымдастыру да қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұр ыс қойылған ба? Оқушылардың барлы ғы ОМ қол жеткізді ме? Жет кізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргіз ілді ме? Сабақтың уақыттық кезең дері сақталды ма? Сабақ жоспары нан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?

  1. 2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет.













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ. Диаграммалар. 6 сынып

Автор: Сейітхан Гүлмира Фазылқызы

Дата: 17.10.2020

Номер свидетельства: 560316
