kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

3-сынып математика ҚМЖ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырып: Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Мектеп:  №47 ЖОББМ

Күні:28.11.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Алгалиева Нұрзат Нұрсұлтанқызы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«3-сынып математика ҚМЖ»


Тақырып: Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Мектеп: №47 ЖОББМ

Күні:28.11.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Алгалиева Нұрзат Нұрсұлтанқызы

Сынып: 3 «ғ»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары


3.4.1.7. Тікбұрыш пен шаршының ауданын табу, формулаларды қолдану, фигуралар салу, есептерді талдап шығару

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар үшін:

Ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

Бірқатар оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштың (S=a·b), шаршының (S=a 2)ауданын табу формулаларын құру және қолдану.

Кейбір оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштар мен шаршының ауданын табу формуласын қалай құру және қолдану керек екенін түсіндіру.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Аудан, палетка.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Қандай фигуралардың ауданы бар?

Палетканы қалай қолдануға болады?

Жазу:

Есептерді шығару жолдарын жазу.

Пән аралық байланыс

Дүниетану, бейнелеу өнері

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, заңдылықтар

Тірек білім, білік, дағдылар

Аудан туралы түсінік.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


3 мин







2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылармен амандасу. Машықкер өзін таныстыру.

  • Психологиялық ахуал

Бір, екі, үш,

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.


Ынталандыру.

Мұғалім адамдарға көне заманнан бері ауданды өлшеу қажет болғандығын әңгімелейді.

Ежелгі уақытта бір күннің ішінде өгізбен жыртылған жерді ауданның өлшемі ретінде қолданған.

Ресейде ауданды өлшеу үшін үйілген шөп қолданылды.Олар екі үйілген шөп,төрт үйілген шөп деп бөлінген.















30 мин




(Ө.Ж) 2 –тапсырманы өзіндік жұмыс түрінде орындайды.

Кесте бойынша тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын табады.Тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын қалай табатынын еске түсіреді. Тіктөртбұрыштың периметрін табу формулаларын естеріне түсіру.

P = a + a + b + b;

P = a∙2+ b∙2;

P = (a + b) ∙ 2.

Тапсырманы орындау барысында: тіктөртбұрыштың (S=a·b)

Ауданын табуды еске түсіріп,(ұзындығы мен енін көбейтеміз)

Ш:Р= (10+9)·2 =38 (см) S= 10·9=90 см2

Р= (7+9)·2 =26 (см) S= 7·9=63 см2

Р= (х+у)·2 S= х·у

2. ә) Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап.

1-фигура.

Ш: 1-фигураның ұзындығы және ауданы белгілі, біз бұл фигураның енін табуымыз керек. Ол үшін Ауданды ұзындыққа бөлеміз. Яғни 40см2:8см=5 см

2-фигурада ені және ауданы белгілі, ұзындықты табу үшін ауданды енге бөлеміз. Яғни 63см2:7см=9см.

(Оқушыларда қиындықтар туындаған болса, оларға көмек көрсету.)

«Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Керемет!» сөздіктері арқылы бағалаңыз.

(Ұ.Ж) «Салыстыр» ойыны. 3-тапсырманы ұжым бойынша орындайды.Аудан өлшем бірліктерін салыстырады.Дұрыс жауабын эталон арқылы тексереді.

3 см2 * 3 дм2 5 м2 * 5 см2 9 м2 * 900 см2

9 дм2 * 900 см2 10 дм2 *100 см2 9 м2 * 90 см2

5 м2 * 500 дм2 200 дм2* 2м2 100 cм2 * 100 дм2

3 см2 2 5 м2 5 см2 9 м2 900 см2

9 дм2 = 900 см2 10 дм2 100 см2 9 м2 90 см2

5 м2 =500 дм2 200 дм2=2 100 cм2 100 дм2

  • (Ж.Ж) 4 -тапсырманы жұпта орындайды. Тапсырма формула бойынша шаршының,тіктөртбұрыштың ауданын және периметрін табу тәжірибесін дамытуға бағыт талған.

  • Үлгі бойынша симметриялы фигуралар жасайды.

Фигуралардың қабырғасын өлшеп,периметрі мен ауданын табады.

4. ә) Фигуралардың боялған бөліктерінің ауданын тап.

«Смайликтер» арқылы кері байланыс беру.

(Т.Ж)5-тапсырма.Ауданын тап. Әрбір сурет бойынша дұрыс жауапты жазады.

1)тіктөртбұрыштың барлық ауданы - ? м2

2)боялған бөліктің ауданы - ? м2

3)боялмаған бөліктің ауданы- ? м2

− Тапсырмада не белгілі?

− Нені табу қажет? − Тапсырманың сұрағына бірден жауап беруге бола ма? Неліктен?

− Басында нені анықтап алу керек, содан соң нені анықтау керек? деген жетелеу сұрақтары арқылы орындайды.

а)

1)тіктөртбұрыштың барлық ауданы - 36 м2

S=6·6 =36 м2

2)боялған бөліктің ауданы - 4 м2

S=2·2 =4 м2

3)боялмаған бөліктің ауданы- 32 м2

S= 36-4 =32 м2

ә)

1)тіктөртбұрыштың барлық ауданы - 30 м2

S=6·5 =30 м2

2)боялған бөліктің ауданы - 6 м2

S=2·3 =6 м2

3)боялмаған бөліктің ауданы- 24 м2

S= 30- 6=24 м2

б)

1)тіктөртбұрыштың барлық ауданы – 48 м2

S=6·8 =48 м2

2)боялған бөліктің ауданы - 12 м2

S=4·3 =12 м2

3)боялмаған бөліктің ауданы- 36 м2

S= 48- 12=36 м2

  • (Ө.Ж) 6-тапсырма.Күрделі теңдеуді шешу.

Мына ереже бойынша күрделі теңдеуді шешуді ұсыныңыз.

1.Белгісіз компонентті анықта.

2.Оны ереже бойынша тап.

3.Теңдеуді ықшамда.

4. Белгісізді тап.

5.Теңдеуді тексер


35+х=200-140 a-(47+33)=310+210 490-x=100+210

35+х=60 a-(80)=520 490-x=310

х=60-35 а=520+80 -x=-180

х=25 а=600 x=180

35+25=200-140 600-80=310+210 310=310

60=60 520=520


y+230=9*4+640 200+x=280+600 (230+670)-x=410+120

y+230=676 200+x=880 900-x=530

y=676-230 x=880-200 -x= - 370

y=446 x=680 x=370

676=676 880=880 530=530

Сөздік бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Керемет!»


  • (Ж.Ж) 7-тапсырманы жұпта орындайды.

  • Оқушыларға тапсырманы жұппен орындайды.Есептің берілген тіктөртбұрышты алаң және шаршы тәрізді алаңның ауданын табады. «тіктөртбұрыштың ауданы артық па?» әлде «шаршының ауданы артық па?» және салыстыру үшін жауаптарын бір-біріне көрсетеді. Оқушылар бұл жауапты қалай тапқанын және екі телімнің ауданын салыстырып айтады.

І алаң шаршы – 7 м S= ? м2

ІІ алаң тіктөртб - а=5 м b=3 м S= ? м2 ? артық

Ш: 7·7=49 м2- І алаң

5·3=15 м2 ІІ алаң

49-15=34 м2

Ж:тіктөртбұрыш алаң шары алаңнан 34 м2 артық.

Дәптер, оқулық


















































5 мин

«Жалғасын тап» әдісі арқылы

-Шаршының ауданын табу үшін.......... .

-Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін, ұзындығын еніне ....... .

-Шаршының периметрін табу үшін .........














Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМКҚ











Сабақ жоспары



Тақырыбы:Тіктөртбұрыш пен шаршының

ауданын табу




Өткізген: Бақатаева Б.С

Сыныбы: 3«ғ»

Мерзімі: 28.11.2018

Бекітемін: _________

Әдіскер: Мавлитаева Г.А.

Келісемін: ______

Сынып жетекшісі: Алгалиева Н.Н.

Бағасы: _____________







Семей 2018


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
3-сынып математика ҚМЖ

Автор: Бақатаева Балжан Серікбайқызы

Дата: 05.02.2019

Номер свидетельства: 498486
