Педагогтың аты-жөні | |
Пәні | Математика |
Бөлім | 2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту |
Күні | 04.12.23 |
Сыныбы: 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Сандарды қосу жән азайту / Отбасымен бірге демаламыз |
Оқу мақсаты | 1.2.1.1** санды өрнектерді (қосынды, айырма) ажырату, құрастыру, жазу және оқу; 1.5.2.2** "+", "-", "=", "", " |
Сабақтың мақсаты | Сандардың қосындылары мен айырмаларын оқисың және жазасың. Олардың мәндерін табасың |
Құндылық | Жауапкершілік |
Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңі уақыты | Педагогтың іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс |
Ұйымдастыру ___ мин | Психологиялық ахуал «Жылы алақан» Жұптар бір-біріне қарама-қарсы тұрып, басбармақтан бастап саусақтарын тигізіп, келесі сөздерді айтады: -Барлық істе саған сәттілік тілеймін! Рахмет! | Оқушылар бір-біріне жағымды көңіл күй сыйлайды.. | | |
___ мин | Өзектендіру. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды ұсыну. Отбасы боулинг ойнап жатыр. Ойыншылардың әрқайсысы қанша ұпай жинағанын санайық. Мысал түрінде жазайық. Әрбір ойыншының ұпайларын ретімен анықтайық. | Ойыншылардың әрқайсысы қанша ұпай жинағанын санайды. 10+20+20+30=80 ұпай - Әкесі 10+10+30=50 ұпай - Баласы 10+30=40 ұпай - Анасы | Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады | Оқу-лық, дәптер |
___ мин | Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Оқулықтағы 2-тапсырманы орындауды ұсыну. Қосу мен азайту амалдарының компоненттерін атай отырып, қосындының және айырманың мәнін табамыз. Бүгін біз ондықтарды, 10 көлемінде сандарды қосу және азайту бойынша білімімізді бекітеміз. | Қосу мен азайту амалдарының компоненттерін атай отырып, қосындының және айырманың мәнін табады. | Дескриптор: -қосыныдының мәндерін анықтайды -айырманың мәнін анықтайды | Оқу-лық, дәптер. |
___ мин | Өзіндік жұмыс. Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Осы мақсатта оқулықтағы 3-тапсырманы ұсыну. Кейін оқушылардың үлгі бойынша өзін-өзі тексеруіне мүмкіндік беріледі. | Өзбетімен тапсырманы орындайды. Мәні 30-ғатең болатын мысалдарды теріп жазады. 90-60=30 10+20=30 80-50=30 | Дескриптор: -ондықтарды қосып,азайта алады; -30-ға тең болатын мысалдарды анықтайды | Оқу-лық, дәптер. |
___ мин | Қиындықтарды түзету. Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді. – Кімде қиындықтар туындады? – Сендер қай жерде қателік жібердіңдер? – Жіберілген қателіктің себебі неде? – Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар. (Қосымша тапсырмалар орындау). – Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай? (Қателіктерді түзету). 1-тапсырма Салыстыр. , – Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз. Қателікті түзету үшін оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы 4-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Мәні 7-ге, 70-ке тең болатын сандар қосындысын таңда. Ол сандармен байланысты айырмалар құрастыр. | Қатемен жұмыс жасайды. Осы сандармен мәні 7-ге, 70-ке тең болатын айырмалар құрастырады. 0+7=7 70+0=70 7-0=7 70-0=70 7-7=070-70=0 | Дескриптор: -өрнектердің мәнін табады; - өрнек пен санды салыстырып, тиісті таңбаларды қояды. | Оқу-лық, дәптер. |
___ мин | Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс. Дәптердегі №1 тапсырманы орындау. Берілген сан шығатындай 3 кегельден бояйды. Дәптердегі №2 тапсырманы орындау. Тапсырманың ретімен торкөз бойынша сурет сал. | Өз бетімен тапсырманы орындайды. 20+30+20=70 10+30+40=80 60+20+10=90 Көрсетілген бағдар бойынша орындай отырып сурет салады. | Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды. | Баспа негіздегі жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы ____мин | Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. | Кері байланыс та оқушылар өзінің бүгінгі сабақтағы жетістігі мен кемшілігі туралы айтады. | | «Еркін микрофон» әдісі |