Пән атауы: Математика | Мектеп: «Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» кмм |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 1В. Геометриялық фигуралар |
Бөлімше: | 3.2 Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы |
Күні:17.10.2019 ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Б.М.Бекенова |
Сынып: 1 «А» | Қатыспағандар саны: Қатысқандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | № 28 – сабақЖазық фигуралардың модельдері |
Осы сабақ арқылы оқу мақсаттарыжүзеге асатын | 1.3.2.3 жазық фигуралардың үлгілерінен жəне олардың бөліктерінен композиция құрастыру |
Сабақ мақсаттары | Геоконд (геогебра графикалық бағдарлама жинағы) әдісі арқылы жазық (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) фигуралар, модельдер жасау. Фигураның ұштарын созу арқылы пішінін өзгерту. Жазық фигуралардан композиция құрастыру. |
Ойлау деңгейлері | Талдау, жинақтау |
Бағалау критерийлері | Барлығы: Геоконд (геогебра графикалық бағдарлама жинағы) әдісі арқылы жазық (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) фигуралар, түрлі модельдер жасайды. Көбі: Жазық фигуралардың үлгісі бойынша композиция құрастырады. Кейбірі: Жазық фигураларды қию және жапсыру арқылы тапсырманы өз бетінше орындайды. |
Тілдік мақсат (тілдік емес пәнге) | Жазық фигураларды таниды, атайды. Жазық фигураларды жұмсақ, қатты заттардан жасайды. |
Пәндік лексика және терминдер | Кеңістік фигуралары: конус, целиндр, пирамида, текше, шар Жазық фигуралар: үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш |
Талқылауға арналған сұрақтар: | Жабық сұрақ: Ашық сұрақ: Бұл фигуралардың ортақ қандай белгілері бар? Мұндай фигураларды қайда қолдандыңыз? Неліктен (шаршы, үшбұрыш) екенін айта аласыз ба? |
Құндылықтарды дарыту | Топпен жұмыс кезінде бір-бірімен қарым – қатынас жасауға үйрету. |
Пәнаралық байланыстар | Көркем еңбек «Бояулар сыры» |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта |
Бастапқы білім | геометриялық фигураларды, шаблондарды қолдана біледі |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер Ресурстар |
Сабақтың басы 8 минут Психологиялық даярлық (1мин) Өткенді еске түсіру (2 мин) Қызығушылықты ояту (3 мин) Мақсат қою (2 мин) | Мынау менің жүрегім, Бәрі осыдан басталған. Мынау басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау менің оң қолым, Мынау менің сол қолым, Барлық істі атқарған. С уреттегі фигуралардың түрлерін және аттарын ата. ЕСІК, ҮЙ, ТЕРЕЗЕ, ТАҚТА, СЫНЫП БӨЛМЕСІ, ШЕЛЕК, БОР, БАЛМҰЗДАҚ ҚАЛБЫРЫ, т.б. | Суреттер Миға шабуыл |
Сабақтың ортасы 24 минут Мағынаны тану (10 мин) Оқулықпен жұмыс (5 мин) Ширату жаттығуы (2 мин) Жеке жұмыс (7 мин) | 1-тапсырма (Ұжымдық жұмыс) Бағалау критерийі | Дескриптор: | -Геоконд (геогебра графикалық бағдарлама жинағы) әдісі арқылы жазық (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) фигуралар, түрлі модельдер жасайды. | -Геоконд (геогебра графикалық бағдарлама жинағы) әдісі арқылы жазық (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) фигураларды құрастырады. -Түрлі модельдер жасайды. | Қалыптастырушы бағалау: Тапсырманы дұрыс орындаса «Үш шапалақ» әдісі бағалайды. 2-тапсырма (Жұптық жұмыс) «Оның үйі қайда?» ойыны Бағалау критерийі | Дескриптор: | - Жазық фигуралардың үлгісі бойынша композиция құрастырады | - Жазық фигуралардың үлгісі бойынша балапан композициясын құрастырады. - Жазық фигуралардың үлгісі бойынша күшіктің композиция құрастырады. -Жазық фигуралардың үлгісі бойынша гүлдің композиция құрастырады. | Қалыптастырушы бағалау: Тапсырманы дұрыс орындаса «Үш шапалақ» әдісі бағалайды. Ширату жаттығуы Орнымыздан тұрамыз,Алақанды ұрамыз. Бір отырып, бір тұрып,Біз тынығып аламыз! 3 - тапсырма «Жасап көр» әдісі Бағалау критерийі | Дескриптор: | Жазық фигураларды қию және жапсыру арқылы тапсырманы өз бетінше орындайды. | - Балапан моделін жазық фигураларды қию және жапсыру арқылы өз бетінше орындайды. | Қалыптастырушы бағалау: Тапсырманы дұрыс орындаса «Үш шапалақ» әдісі бағалайды. | |
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия «Жетістік баспалдағы» «Тапсырманы орындай алмадым» - қызыл стикер «Аздап қиналдым» - сары стикер «Тапсырманы толық орындадым» - жасыл стикер Стикерлерін жапсырады | |
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп сіздік техни касының сақталуы |