kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дәрежелік функцияның туындысына есептер шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: Алгебра және анализ бастамалары                    Күні  12.12.16.

Сынып: 11 «ж» сынып

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияның туындысы.

Сабақтың мақсаты:Туындының анықтамасы және  туындыны табудың ережелері,нақты дәрежелік функцияның туындысын табу және оларды есептерді шығаруда қолдану.Туындының сындық нүктелерін,туындының геометриялық және физикалық мағанасын,жанаманың теңдеуіне есептер шығару.Топпен, жұппен жұмыс жасау арқылы есептерді өз бетінше шығару дағдылары қалыптасады, тақырыпты толығымен түсінеді.  

Күтілетін  нәтиже:Тақырыптың  мағынасын ашып түсінеді,есептер мен тапсырамалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді.

Деректер:тақта, интербелсенді тақта,оқулық, стикерлер,кеспе қағаздар, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер: «Ақыл-ой картасы», «Сәйкестендіру кестесі»,« Балық қаңқасы».ҚҚҚ  кер байланыс кестесі, сабақты бағалау    кестесі

Сабақ кезеңдері(Уақыт)

Оқушылардың іс-әрекеті. Әдіс тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

І.Проблема айқындау Ұйымдастыру.Топқа бөлу.Үй тапсырмасын тексеру, сұрау

(Білім.Қызығушылықтарын  ояту). 13 мин

1)Негізгі әрекетке дайындық:

Оқушылар сәлемдеседі.

Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды.  Оқушылар топқа бөлінеді.Топтың атын қорғайды.Үйге берілген есептерді жұптасып тексереді.Топпен бірігіп «Ақыл ой картасы», әдісі бойынша бұрынғы  білімдерін  естеріне  түсіріп жазады. Постер қорғайды.Жариялайды. Кері  байланыс жасайды.

Қорытындылайды.

Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.

Шаттық шеңбер арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып,оқушыларды

«Дәреже»,

«Функция»,

«Туынды» атты топтарға біріктіру. Бағалау парақшаларын тарату.Үй тапсырмасының есептерін көршісімен  жұптасып  тексерту.Үйге берілген тапсырманы «Ақыл ой картасы» әдісі бойынша тексерту. Кері  байланыс жасайды.

Қорытындылайды.

 

ІІ. Проблема шешу. (Түсіну, қолдану) 20мин

2) Негізгі әрекет

 «Сәйкестендіру кестесі».Жұппен жұмыс. Әр топ деңгейлік тапсырмалар бойынша есептер шығару. Жариялайды. Кері  байланыс жасайды.

Қорытындылайды.

 

 Әр топқа  деңгейлік   тапсырмалар жазылған кеспе қағаздарды тарату. Мұғалім  топтарды  аралап  бағыт-бағдар  береді, қателеріне назар аудартады.Ережеге  бағынуды  қадағалайды,бақылайды,  консультация береді, бағыт-бағдар сілтейді,

ынталандырады, мақтайды, топ,жұп жұмысын үйлестіреді

ІІІ. Проблема шешімін қорытындылау. ( Жинақтау, талдау) 6мин

3) Негізгі әрекетті талдау.

«Балық қаңкасы». Шығармашылық жұмыс.Әртоп балық қаңқасына  туындыға қатысты есептерді өздері құрастырып жазады,оны қарсы топтарға береді, есептер шығарып бір-бірімен кері байланыс жасайды

Мұғалім топтарға балық  қаңқасына қарсы топтарға есептер жазып беруді тапсырады.Ережеге  бағынуды  қадағалайды,бақылайды,  консультация береді, бағыт-бағдар сілтейді,

ынталандырады, мақтайды, топ,жұп жұмысын үйлестіреді.

Сергіту сәті

1 мин

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау.Логакалық есеп шығару

Логикалық есеп жазылған парақшаларды тарату

ІV. Рефлексиялық-бағалау кезеңі

2мин

4) Бағалау.Топ жетекшісі өз топ мүшелерінің жұмысын критерий бойынша бағалайды.Оқушыларға жиынтық бағасы қойылады

Бағалау парақшасы бойынша білімдерін бағалау

V.Кері байланыс.

2 мин

 ҚҚҚ  кері байланыс  кестесін пайдалана отырып сабақтан алған әсерлерін кестеге жазады.

Оқушыларға ҚҚҚ сабақты бағалау кестесін толтыруды ұсыну

VI.Үйге тапсырма 1 мин

Күнделікке жазу

Қайталау,§11.Дәрежелік функцияның туындысы..№161-164

      Бағалау парақшасы        Топтын аты  ______________________

Оқушының аты жөні

Үйге берілген есептер

«Ақыл-ой картасы»

Деңгейлік тапсырма

«Семантикалық карта».

Есептер шығару

« Балық қаңқасы»

Сергіту сәті

Логикалық есеп

Жиынтық баға

1

2

3

4

5

6

7

8

100%                   «5»

80%                     «4»

60%                     «3»

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дәрежелік функцияның туындысына есептер шығару»

Пән: Алгебра және анализ бастамалары Күні 12.12.16.

Сынып: 11 «ж» сынып

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияның туындысы.

Сабақтың мақсаты:Туындының анықтамасы және туындыны табудың ережелері,нақты дәрежелік функцияның туындысын табу және оларды есептерді шығаруда қолдану.Туындының сындық нүктелерін,туындының геометриялық және физикалық мағанасын,жанаманың теңдеуіне есептер шығару.Топпен, жұппен жұмыс жасау арқылы есептерді өз бетінше шығару дағдылары қалыптасады, тақырыпты толығымен түсінеді .

Күтілетін нәтиже:Тақырыптың мағынасын ашып түсінеді,есептер мен тапсырамалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді.

Деректер:тақта, интербелсенді тақта,оқулық, стикерлер,кеспе қағаздар, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер: «Ақыл-ой картасы», «Сәйкестендіру кестесі»,« Балық қаңқасы».ҚҚҚ кер байланыс кестесі, сабақты бағалау кестесі

Сабақ кезеңдері(Уақыт)

Оқушылардың іс-әрекеті. Әдіс тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

І.Проблема айқындау Ұйымдастыру.Топқа бөлу.Үй тапсырмасын тексеру, сұрау

(Білім.Қызығушылықтарын ояту). 13 мин

1)Негізгі әрекетке дайындық:

Оқушылар сәлемдеседі.

Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды. Оқушылар топқа бөлінеді.Топтың атын қорғайды.Үйге берілген есептерді жұптасып тексереді.Топпен бірігіп «Ақыл ой картасы», әдісі бойынша бұрынғы білімдерін естеріне түсіріп жазады. Постер қорғайды.Жариялайды. Кері байланыс жасайды.

Қорытындылайды.

Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу .

Шаттық шеңбер арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып,оқушыларды

«Дәреже»,

«Функция»,

«Туынды» атты топтарға біріктіру. Бағалау парақшаларын тарату.Үй тапсырмасының есептерін көршісімен жұптасып тексерту.Үйге берілген тапсырманы «Ақыл ой картасы» әдісі бойынша тексерту. Кері байланыс жасайды.

Қорытындылайды.



ІІ. Проблема шешу. (Түсіну, қолдану) 20мин

2) Негізгі әрекет

«Сәйкестендіру кестесі».Жұппен жұмыс. Әр топ деңгейлік тапсырмалар бойынша есептер шығару. Жариялайды. Кері байланыс жасайды.

Қорытындылайды.


Әр топқа деңгейлік тапсырмалар жазылған кеспе қағаздарды тарату. Мұғалім топтарды аралап бағыт-бағдар береді, қателеріне назар аудартады.Ережеге бағынуды қадағалайды,бақылайды, консультация береді, бағыт-бағдар сілтейді,

ынталандырады, мақтайды, топ,жұп жұмысын үйлестіреді


ІІІ. Проблема шешімін қорытындылау. ( Жинақтау, талдау) 6мин

3) Негізгі әрекетті талдау.

«Балық қаңкасы». Шығармашылық жұмыс.Әртоп балық қаңқасына туындыға қатысты есептерді өздері құрастырып жазады,оны қарсы топтарға береді, есептер шығарып бір-бірімен кері байланыс жасайды

Мұғалім топтарға балық қаңқасына қарсы топтарға есептер жазып беруді тапсырады.Ережеге бағынуды қадағалайды,бақылайды, консультация береді, бағыт-бағдар сілтейді,

ынталандырады, мақтайды, топ,жұп жұмысын үйлестіреді.


Сергіту сәті

1 мин

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау.Логакалық есеп шығару

Логикалық есеп жазылған парақшаларды тарату

ІV. Рефлексиялық-бағалау кезеңі

2мин

4) Бағалау.Топ жетекшісі өз топ мүшелерінің жұмысын критерий бойынша бағалайды.Оқушыларға жиынтық бағасы қойылады

Бағалау парақшасы бойынша білімдерін бағалау

V.Кері байланыс.

2 мин

ҚҚҚ кері байланыс кестесін пайдалана отырып сабақтан алған әсерлерін кестеге жазады.

Оқушыларға ҚҚҚ сабақты бағалау кестесін толтыруды ұсыну

VI.Үйге тапсырма 1 мин

Күнделікке жазу

Қайталау,§11.Дәрежелік функцияның туындысы. .№161-164




Бағалау парақшасы Топтын аты ______________________






Оқушының аты жөні

Үйге берілген есептер


«Ақыл-ой картасы»

Деңгейлік тапсырма

«Семантикалық карта».

Есептер шығару

« Балық қаңқасы»


Сергіту сәті

Логикалық есеп

Жиынтық баға

1








2








3








4








5








6








7

8












100% «5»

80% «4»

60% «3»






















«Ақыл-ой картасы» сұрақтары


1)Туындыны табудың неше ережесі бар?

2)Туындының 1-ережесін жаз?

3) Туындының 2-ережесі

4) Туындының 3-ережесі

5) Дәрежелік функцияның туындысының формуласы

6)Сындық нүктелерді табу

7) Туындының геометриялық мағынасы?

8)Туындының физикалық мағынасы?

9)

10) Тригонометриялық функцияның туындысы.

11)Күрделі функцияның туындысы.

12)Функцияның экстемумдері.

13).

14) Функцияның анықталу облысы.

15)

16) Функцияның өсуі және кемуінің шарттары.

17) Х-тің туындысы неге тең?

18)Туынды терминін кім енгізді?

19.Дифференциалдау дегеніміз не?

20.Функцияның туындысының табу амалы?
















































Сергіту сәті Логикалық есеп


Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар. 





Сергіту сәті Логикалық есеп


Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар. 









Сергіту сәті Логикалық есеп


Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар. 










Дәреже


Дәреже





Функция


Функция




124810=?

888888=12

555555=0

101011=2

524325=0

123450=1

323288=4

100000=5

475285=2


Кері байланыс ҚҚҚ


Қызық

Құнды

Қиын













Ұсыныстар







Кері байланыс ҚҚҚ


Қызық

Құнды

Қиын













Ұсыныстар









Кері байланыс ҚҚҚ


Қызық

Құнды

Қиын













Ұсыныстар





Кері байланыс ҚҚҚ

Сабаққа қатысқан мұғалімнің аты жөні ----------------------------------------------------


Қызық

Құнды

Қиын













Ұсыныстар















Кері байланыс ҚҚҚ

Қатысқан мұғалімнің аты жөні -------------------------------------------------------


Қызық

Құнды

Қиын













Ұсыныстар












«Сәйкестендіру кестесі» Есептер шығару



Есептер


Жауабы


1.

Вектордың басы А , ұшы В. векторының координатын тап


2.

векторының ұзындығын тап



3.

және . векторлары n-нің қандай мәнінде перпендикуляр болады?



4.

және . векторлары n-нің қандай мәнінде коллинеар болады?



5.


6.

АВС үшбұрыш төбелері А , В .

АК медиана болса,






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Дәрежелік функцияның туындысына есептер шығару

Автор: Бердишева Сауле Тогайевна

Дата: 17.02.2017

Номер свидетельства: 392848
