Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару
Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару
Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару
Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Туындыны табу ережелері мен дәрежелі функцияның туындысын табу формулаларын күрделі есептер шығаруда тиімді қолдана білу біліктіліктерін қалыптастыру. 2. Дамытушылық: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру. Туынды ұғымы бойынша білімдерін дамыту. 3. Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта,туынды табу ережелері, формулалар, карточкалар, Сабақтың түрі: Саяхат сабағы Методикалық әдіс-тәсілдер: топтық сабақ Пәнаралық байланыс: География, Физика, Қазақ тілі
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару»
Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару
Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Туындыны табу ережелері мен дәрежелі функцияның туындысын табу формулаларын күрделі есептер шығаруда тиімді қолдана білу біліктіліктерін қалыптастыру. 2. Дамытушылық: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру. Туынды ұғымы бойынша білімдерін дамыту. 3. Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта ,туынды табу ережелері, формулалар, карточкалар, Сабақтың түрі: Саяхат сабағы Методикалық әдіс-тәсілдер: топтық сабақ Пәнаралық байланыс: География, Физика, Қазақ тілі
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. 1) Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. 2) Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. 3)Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІІ. Негізгі бөлім: Саяхат сабақ І. «Тапсырма» станциясы (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (интерактивті тақтада). Әр топтың капитандары орындайды.)
ІІ. «Тұжырымдама» станциясы Бұл сатанция теңіз жағасында орналасқан. Сондықтан теңізден балық аулаймыз. Балықтың артындағы тапсырманы орындаймыз. Ақ балық 1. f (х) = f (х) = х3 + функциясының туындысын табыңдар. Шешуі: f /(x) = 3х2 + 2. f (х) = х3(4 + 2х + х2) функциясының туындысын табыңдар. Шешуі: f ' (х)= 3х2 (4 + 2х + х2) + х3(2 +2х) = 12х2+ 6х3 +3х4+2х3+ 2х4 = 5х4+ 8х3 +12х2
Қызыл балық 1. f (х) = (х2+5) (х2-4)- функциясының туындысын табыңдар Шешуі: f ' (х)= (х2+5)'•(х2-4)+(х2+5)•(х2-4)=2х (х2-4)+2х(х2+5)= 2х3-8х+2х3+10х=4х3+2х;
Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. Соны табайық, І карта Жауап 6х + 2 75х2 4,8х3 – 6х х3 +9х 5 тапсырма У=3х2 +2х Б А Ғ Д Р F(х)=1,2х4 – 3х2 – 3 О П І С Ы Ғ(х)=5х + С У М Я Ю Л F(х)=х4/4 + 3х3 Т Ш Ә І В У=25 х3 Е М Ж Қ Ү
ІІ карта Жауап 15х4 12х 40х4 0 6х3 + 6х2 тапсырма У=8х5 Т М Б Қ С F(х)=3/2х4 – 2х3 Р Ж Г Ө А Ғ(х)= 3х5 С Ұ У Ы Я F(х)= С Д П Х Т Ц У=6х2 – 1 И Ы Ф А Ң
ІІІ карта Жауап 36 + 6х 6х х 1,2х3 –36х2 35х6 тапсырма F(х)=3х2 + 36 А М Т У Ж F(х)=0,3х4 – 12х3 З И К Ұ О Ғ(х)=3х Ө Қ Р Г Д У=36х + 3х2 А С Ф Н Ғ У=С+5х7 Ш Ы Е Х Т