Бөлім 5.3А. Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану | №175 «Жаңа Ғасыр» гимназия |
Мерізімі: | Мұғалім аты-жөні: Нұрбай Ш.Ә. |
Сыныбы: 5 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Санның бөлігін табу. Бөлігі бойынша санды табу |
Оқу бағдарламасына сілтеме: | 5.1.2.24 Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу |
Сабақтың мақсаты | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Жай бөлшек пен аралас сандарды бөлгендегі қолданылатын негізгі терминдерді үш тілде қатар меңгереді. Бөлік – Часть – Part Сан – Число – Number Табу – Найти – To find |
Құндылықтарды дарыту | Өткен сабақтарда қарастырылған жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас сандарды аралас санға қосу, азайту, көбейту тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету. |
Пән аралық байланыстар | Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында биология, физика, механика пәндерімен байланыс орнатамын. |
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. |
Алдыңғы сабақтан алған білім | Жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас санды аралас санға көбейтуді біледі. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқыту ресурстары |
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) Сабақтың басы (4 мин) | Мотивациялық кезеңі: а) Сәлемдесу; ә) Оқушыларды түгендеу; б) Оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру; Оқушылар бір-бірімен әр түрлі тілде сәлемдеседі және бір-біріне жақсы тілек айтады. Қайталауға арналған сұрақтар А.Екі жай бөлшекті көбейту Ә.Натурал санды бөлшекке көбейту Б.Аралас санды бөлшекке көбейту В. Аралас санды аралас санға көбейту Оқушылар білімін өзектендіру. 1)Өрнектің мәнін табыңдар: 2) Килограммен өрнектеңдер: тонна; тонна; тонна; . | |
Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин) | Келесі мысалға назар аударайық Жаңа жыл мерекесіне арнап мектеп 48 кг торт дайындады. Оның 3/8 бөлігі 5 сынып оқушыларына берілді. 5 сынып оқушыларына неше кг торт бөлінді? Қалай табуға болады? Балалар өз жауаптары айтады | |
| Анықтама: Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек. А)Аралас санның және жай бөлшектің бөлігін табуды оқушылармен бірлесіп түсіндіру А) санының бөлігін табу; Ә) санының бөлігін табу; Сұрақ: Санның бөлігін қалай табамыз? Жай бөлшектерді бөлу амалы қалай орындалады? Бөлігі бойынша санды табу Оқулықтағы №673 есепке назар аударайық. Есепті теңдеу құру арқылы шығарып көрейік. Осыдан не байқағанын сұрау. Яғни, бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек. Сұрақ: Бөлігі бойынша санды табу үшін не істеу керек? | |
Тақырыпты бекіту кезеңі (10 мин) | Ауызша тапсырма: №666 №667(жұп) Дескриптор: Санның бөлігін табуды біледі: 1б Натурал санды жай бөлшекке көбейтеді: 1б №668(жұп) Дескриптор: Бөлігі бойынша санды табуды біледі: 1б Натурал санды жай бөлшекке бөледі:1б №671 Дескриптор: 1)Есептің шартын жазады:1б 2) Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі: 1б 3)Натурал санды жай бөлшекке бөледі:1б №672 1)Есептің шартын жазады:1б 2) Санның бөлігін табу ережесін біледі: 1б 3)Натурал санды жай бөлшекке көбейтеді:1б Оқушылар тақтада орындалған есеппен салыстырып, өз ұпайларын бағалау парақшасына қойып отырады | Математика, 5 сынып, бөлім,Т.Алдамұратова, Е.Байшоланов, 2015 ж. |
Сабақтың соңы Reflection (4 мин) | Бағалау. Сыныпта белсенді болған оқушыларды мадақтау Кері байланыс Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны... Топтық талқылауда мен не үйрендім? Не қиын болды? Не қызықты болды? Рефлексия Сабақтан алған әсерлерін, көңіл күйін «Бас бармақ» әдісі арқылы білдіру | |
Қосымша тапсырма ауызша | №675 | |
Үй тапсырмасы | №667(тақ) №668(тақ) №669 №670 | |