kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Математика ойын ?лемінде"

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Халы? пен халы?ты, адам мен адамды те?естіретін н?рсе - білім"

М.?уезов

Ма?саты:  Білімділік:  О?ушылырды?  ойлау  ?абілeтін, ой ?ш?ырлы?ын, о?у?а  ынтасын  арттыру;

Дамутушылы?:   ?йымдастырушылы?  ?абілетін  дамыту;

Т?рбиелік:  о?ушылырды ?йымшылды??а,  на?ты  п?нге  ?ызы?ушылы??а,  жауапкершілікке,  ?зін - ?зі  т?рбиелеуге  т?рбиелеу;

К?рнекілігі:  безендірілген зал,  на?ыл  с?здер, карточкалы?  тапсырмалар, логикалы?  есептер, ?р топ?а  даярлан?ан  ?стел.

Т?рі:  топ?а  сайыс  са?аты

Типі:  ойын  т?рінде

Жоспары:

Математикалы? эстафета 

Ж?мба?тар 

Шырпымен ойын

Ассоциация 

“Си?ырлы д??гелек” 

К??ілді санау

?орытынды 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Математика ойын ?лемінде" »

Пәні: Математика Сынып:5 «Б» Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді қосу және азайту. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді қосу және азайтуды меңгерту және жүйелеу. Ондық бөлшектердің жай бөлшектермен, жай бөлшектердің ондық бөлшектермен жазылуын және оқылуын үйрету. Біліктерін логикалық оймен іске асыра білу. Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыс жасауын дамыту, математикаға деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету. Сабақ типі: жаңа материалды игерту Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ жабдығы: интерактивті тақта, презентация, оқулық, тапсырмалар жазылған топтамалар. Сабақ әдісі: сұрақ –жауап, баяндау ,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер шығару. Сабақтың өту жоспары: Ұйымдастыру бөлімі. а) оқушылармен сәлемдесу; ә) оқушыларды түгендеу; б) оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй жұмысын тексеру. Өтілген тақырыптарға шолу есептері. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Жаттығу жұмыстары. А , В деңгейінің тапсырмалары. Сергіту сәті. Үйге тапсырма. Бағалау. Үй жұмысын тексеру. №957 2) 4,2х+5,3у+2,6у+1,8х=(4,2+1,8)х+(5,3+2,6)у= 6х+7,9у 4) 12,75а+1,85в+9,55а+3,5в= (12,75+9,55)а + (1,85+ 3,5)в = 22,3а+5,35в №978 2) у-8,3=8,07+11 4) m -5,3= 21,7+0,613 6) k-6,7=0,333+0,965 у=27,37 m=27,613 k=7,998 №995 Берілгені: Бассейннің 0,75 бөлігі су. Бассейннің қандай бөлігі бос? 1-0,75=0,25 Ж:Бассейннің 0, 25 бөлігі бос. Өтілген тақырыптарға шолу есептері «Оқылуына сәйкес санды тап» (сандарды дұрыс тапса, сандардың астындағы әріптерден ең кішкентай құстың атын оқиды) Екі бүтін оннан бес 2,05 Т 2,5 К 2,005 П Ноль бүтін мыңнан екі 0,002 О 0,02 Е 0,2 У Үш бүтін мыңнан елу бес 3,55 Д 30,55 В 3,055 Л Он алты бүтін жүзден жеті 16,007 А 16,7 Е 16,07 И Он сегіз бүтін жүзден тоғыз 18,9 Ш 18,09 Б 18,009 В Бес бүтін онмыңнан қырық бес 5,0045 Р 5,045 У 5,45 И Отыз төрт бүтін мыңнан жүз бес 34,0105 В 34,105 И 34,15 М Колибри – әлемдегі ең кішкентай құс. Оның көлемі түкті арамен бірдей, ал салмағы 1,5 -2 грамм. «Кім қырағы?» (тақтада көрсетілген амалдардағы өшіріліп қалған үтірлерді қою қажет) 48+22 7 945-545 4 11+3308 4408 53-117 413 12+92 212 Жаңа тақырып мазмұны. Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді қосу немесе азайту үшін жай бөлшектерді ондық бөлшекке келтіріп жазып ондағы аттас разрядтарды бірінің астында бірі тұратындай ( үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп, баған түрінде жазып, разрядтары бойынша қосу немесе азайту керек; Мысалы: 25,7-10 3/20+35=25,7-10,15+35=50,55 Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді қосу немесе азайту үшін ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазып жай бөлшектерді қосу немесе азайту ережесін пайдаланып есептеуге болады. Мысалы: 7 5/12+32,5-31/3=75/12+321/2-31/3=(7+32-3)+((5+6-4)/12)=367/12 «Сен білесің бе?» (блок - схемадағы есепті шешу) Кенгурудің неше метр биіктікке секіретінін білгілерің келе ме? Ендеше мына блок-схема көмегімен есептеуді дұрыс орындасаң, жауабын білетін боласыңдар. (жауабы: 8 метрден 10 метрге дейін ) +8,69 -1,76 --1,24 +8,69 -1,76 +0,76 Жаттығулар орындау. «А» деңгейлі №966 тақтары 1/10+3,4=0,1+3,4=3,5 1 1/4+0,17=1,25+0,17=1,42 №967 3,5+4 1/3=35/10+41/3=(3+4)+((15+10)/30)=7+25/30=75/6 12,4+7 1/9=124/10+71/9=122/5+71/9=19+(18+5)/45=1923/45 №969 3/10+ 8,51+4/25=0,3+8,51+0,16=8,97 7 21/100+16,29+3/20=7,21+16,29+0,15=23,65 №993 2 3/10-(1,5-0,7)=2,3-0,8=1,5 3 2/5-(0,9-0,45)=3,4-0,45=2,95 Сергіту сәті. (математикалық жаттығу жасау) Қолдарыңызды белге қойыңыздар. Жауабы дұрыс болса оңға бұрыласыңдар,қате болса- солға бұрыласыңдар. 1-0,8 = 2 3,2-0,2 =3 0,7-0,2 =0,5 4,9-0,9 =5 0,8-0,3 =5 1-0,8 = 0,2 «Ең жүйрік жануар» (теңдеуді шешу) №1011 х+(6 2/5-4,91)=5,35 (7,43-2 3/25)+х=7 х+1,49=5,35 5,31+х=7 х=3,86 х=1,69 Бұл теңдеуді ең бірінші болып шешкен оқушы ең жүйрік жануарды жариялайтын болады. Гепард – ең жылдам сүтқоректі жануар. Өз жемін аулағанда ол 120 км/сағ жылдамдыққа дейін жүгіре алады. Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: №967,969,993 есептердің жұптары. Оқушыларды бағалау. 
Источник: http://bilimkozy.idhost.kz/2285-matematika.html







Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді азайту; 
Оқыту мақсаты:Бөлшектерді сатылай комплексті талдау үлгісі бойынша қайталау және жай бөлшектерді азайтуға есептер шығарту; 
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды адамгершілікке, патриотизмге, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу; 
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы; 
Пән аралық байланыс: қазақ тілі; 
Керекті, құрал – жабдықтар: бор, оқулық, тақта; 

С а б а қ б а р ы с ы: 
I. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың кітап, қалам, дәптерлерін және сабаққа дайындығын тексеру; 
II. Үй тапсырмасын тексеру: №574, №576, №578, ережелерді жаттау. 
III. Есептер шығарту кезеңі: 
1. сандарын сатылай комплексті талдау үлгісімен талдаймыз: 

2) Анықтама. 
3) Тану. 2.1 Жазылуы. 
3.2. Оқылуы. 
Оқығанда бөлімінен алымына қарай дан, ден, тан, тен жалғауын жалғап оқимыз. 
Осы жалғауларға мысалдар келтіріңдер. 
3.3. Мағынасы: а) ; Бөлшек сызығы қандай амал белгісін білдіреді?. 
ә) дегеніміз мысалға 1 бүтін алманың қандай бөлігін ал деген сөз? 
2. Математикалық белгі: ( натурал сан, нөл және натурал сан) 
3. Қасиеті: 

3.1. 
3.2. 
  
4. Түрге айыру. 
Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас санды тауып астын сызып көрсет: 

5. Түрлендіру: 
5.1. Бөлуден бөлшекке түрлендір: 
5.2. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр: 
5.3. Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр: 
6. Маңызды түйін. 
6.1. Қысқарту: 
6.2. Ортақ бөлімге келтіру: және 
7. Кескіндеу: 
7.1. Бірлік шеңбердің қайсысында бөлігі боялған? 

7.2. бөлшегін нүктемен кескіндеп көрсет: 

8. Салыстыру. 
8.1. Бөлшектерді салыстырыңдар: 
А) және Ә) пен Б) пен 
9. Амалдау. 
9.1. Жай бөлшектерді қосыңдар: 
А) Ә) Б) С) Д) 

10. Жай бөлшектерді азайту: 
А) Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтыңдар: 

Ә) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайтыңдар 

IV. Бекіту кезеңі: 
1. Бөлшектің бөлімі неге 0-ге тең болмайды? 
2. Натурал санды қалай бөлшекке айналдырып жазады? Мысал келтіріңдер. 
3. 1- ден үлкен бөлшектерді қалай атайды? 
4. 1- ден кіші бөлшектерді қалай атайды? 
5. Аралас санның бүтіні мен бөлшегінің арасында қандай амал бар? 
V. Бағалау кезеңі: 
VI. Үйге тапсыТақырыбы: «Математика ойын әлемінде»

"Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін нәрсе - білім"

М.Әуезов

Мақсаты:  Білімділік:  Оқушылырдың  ойлау  қабілeтін, ой ұшқырлығын, оқуға  ынтасын  арттыру;

Дамутушылық:   ұйымдастырушылық  қабілетін  дамыту;

Тәрбиелік:  оқушылырды ұйымшылдыққа,  нақты  пәнге  қызығушылыққа,  жауапкершілікке,  өзін - өзі  тәрбиелеуге  тәрбиелеу;

Көрнекілігі:  безендірілген зал,  нақыл  сөздер, карточкалық  тапсырмалар, логикалық  есептер, әр топқа  даярланған  үстел.

Түрі:  топқа  сайыс  сағаты

Типі:  ойын  түрінде

Жоспары:

Математикалық эстафета 

Жұмбақтар 

Шырпымен ойын

Ассоциация 

“Сиқырлы дөңгелек” 

Көңілді санау

Қорытынды 

Қайырлы  күн қадірлі  көрермендер!  Баршаңызға  «Математика ойын әлемінде»  атты математикалық сайысына  қош келдіңіздер! (Бүгінгі  ойын топтық сайыс түрінде  өтеді.) 

                     Нақты білім, терең ой сыналады. 

                     Баға берер әділқазы ортамызда 

                     Сіздерге құрметпенен қол соғылады. 

                     Біреуінің жүрегінің түгі бар 

                     Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар. 

                     Біреуінің күмбірлеген күйі бар 

                     Енді біреуінің қатты істейтін миы бар 

                     Әр команданы ортаға шақырамыз. 

6«А»,6 «Б» сыныптарының қыздарын____«Симметрия»___________

6 «А», 6 «Б» сыныптарының ұлдарын____«Пропорция»___________

                                  Білеймін деп  қысылма,

                                  Талабың  болса бойыңда.

                                  Өнерлінің  ырысы,

                                  Жарқырап  жатыр жолында.

Математика сырлары,

Қызықтырды біздерді.

Ойынға  бірге  қатысуға

Шақырамыз сіздерді, 

- дей  отырып  сайыскерлеріміздің  білім  мен  өнеріне  баға  беретін әділқазылар  алқасын ортаға  шақырамыз.

(Әділқазы  алқасында  әдістемелік  бірлестігінің  мүшелері  сайланады).  Тақтадан  бүгінгі  кештің  жоспары  таныстырылады.

Жоспары:

Математикалық эстафета 

Жұмбақтар 

Шырпымен ойын

Ассоциация 

“Сиқырлы дөңгелек” 

Көңілді санау

Қорытынды 

 

Жүргізуші:

Мықты  болсаң – алдағыны басып оз,

Мықты  болсаң – арттағыны  жеткізбе!

Мықты болсаң – тайғанама көк мұзда!

Мықты болсаң – бөгеттерді  бұзып өт,  - деп  келесі  сайысымыз  «Математикалық эстафета»  сайысына  кезек  береміз.  (Әр топтың мүшелері уақытты үнемдей отырып, бірінен соң бірі есепті тез шығару керек. Әр дұрыс шығарылған есепке 5 ұпай беріледі)

1-топ

295+457-705=47

84*125*8=84000

524*5=2620

35,76-5,76=30

125,67-134,33=-8,66

69*27-31*27=1026

13/8=х/12,  х=19,5

х/8,4=17/12,  х=11,9

 

2-топ

221+427+373=1021

25*4*86=8600

672*5=3360

7,98+4,38=12,36

96,4+24,6=121

136*45+64,45=6184,45

5,6/8,48=10,5/х, х=15,9

28,8/х=18/5, х=8

 

Әділқазы  алқасынан  ІІ –сайыстың  қортындысын  сұраймыз.

 

Жүргізуші: 

Айыра біл жақсы менен жаманды

Айыра біл, қарындаш пен қаламды.

Айыра біл, соқпағын да  өмірдің,

Айыра  біл тапсырмаңды  алдағы – деп  кезекті  «Жұмбақтар»  сайысына  береміз: (Әр дұрыс тапқан жауапқа 5 ұпайдан беріледі) 

 

 

 

 

 

 

 

1-жұмбақ:

«Торғай нешеу?»

Талдан ұшты көп торғай,

Емес бірақ көп торғай.

Алдында оның бастаушы,

Артында оның қостаушы.

Және тағы қарасақ,

Қайта оны санасақ,

Соңында біреу қап келді,

Алдында төртеу, топ келді,

Үшеуі қатар жарысқан,

Түзіліп үшеу қалыспан.

Ойың жүйрік болса егер,

Торғай нешеу, есепкер

                              (Бес торғай)

2-жұмбақ:

Көлден ұшты 50 қаз,

Қайтып қонды 20 қаз

Қонбады оның нешеуі,

Қане кім тез шешеді?        (30 қаз)

 

3-жұмбақ:

6 аламаның 2-ін

Досың сұрап алады.

Айтшы сонда нешеуі

Өз қолыңда қалады.       (4)

 

4-жұмбақ:

Аулада 60 үйрек,

Қорада 20 үйрек,

10 үйрек тығылды

10 үйрек жығылды,

Қалғаны неше үйрек?    (70 үйрек)

 

5-жұмбақ:

11 түйе, бес жылқы.

2 сиыр, бір ешкі

2 қоян, үш түлкі,

Неше болды барлығы? (24)

 

6-жұмбақ:

Қолымда 55 алма

5-ін бердім апама,

5-ін бердім атама,

Нешеуі қалды өзімде? (45 алма).

 

 

 

Шырпымен ойын. Топтар қарсы топқа тапсырма береді. Дұрыс жауап: 10 ұпай.

Келесі кезең: «Ассоциация». Жүргізуші арнайы үстелге топ капитандарын шақырып, «Компьютер» сөзінің ассоциациясын жазуды ұсынады. Капитан (топ мүшелері оның не жазып жатқанын білмейді) 1 минут ішінде бірнеше ассоциацияны жазуы керек. Жүргізуші топ мүшелінің әрбірінен «Комьютер» сөзінің ассоциациясын сұрайды. Егер капитан жазған сөзге сәйкес келсе, онда ассистент ол сөздің астың сызып отырады. Топ мүшелерінің жауаптарынан кейін нәтижені көрсетеді. Әрбір сызылған сөзге 5 ұпай беріледі. 

Жүргізуші: 

Ойланайық азырақ, уақытыңды үнемдеп,

Кім шығады кәнеки, жауабын мен білем деп – келесі сайыс кезегі «Сиқырлы  квадрат»

Көрсетілген фигураның әрбір дөңгелекшесіне 1-ден 9-ға дейінгі сандарды қойғанда әр түзудің бойындағы үш санның қосындысы 15-ке тең болуы керек.

 

 

Жүргізуші:  Математика

Сонау-сонау алысқа, жүзсін десең кемелер,

Тылсым-сырлы ғарышқа, ұшсын десең денелер,

Жасау үшін бәрің де

Математика - Ең маңызды ғылым бұл,

Сондықтан да, сондықтан да сол ғылымның тілін біл деп отырып - келесі  кезең  «Көңілді санау»   сайысы.

Кестедегі сандарды тез  санауға оқушыларды шығарады. Оқушының кестедегі сандарды ретімен көрсетіп, оларды тауып, атап шығу уақытын есептеп отырады. Ең аз уақыт ішінде сандарды атап шыққан оқушы жеңіс иесі болады.

 

(Әділқазы алқасынан жалпы сайыстың қортындысы сұралады) Музыкалық сәлем. 

Осымен, оқушылар «Математика ойын әлемінде» атты сайыс сағатын аяқтай отырып. Елбасымыздың жолдауына үн қоса отырып, табиғатымызды қорғай білейік, оның гүлденіп көркеюіне үлесімізді қоса жүрейік дегім келеді. Жеңімпаз топты анықтап «Жас математик»номинациясын беріп, ұпайды аз жинаған топ белсенді қатысқаны үшін «Алғыс хатпен» мадақтап марапатталады.

рма:

уындыны табу ережелері

Авторы: ccm

Сабақтың мақсаты: 
 Туындыны табу ережелерін, дәрежелік функцияның туындысын табуформуласын игеріполарды есеп шығаруда қолдану дағдысын қалыптастырып, жалпы туынды ұғымы бойынша білімдерін дамыту
 Оқушылардың ойлау қабілеттерін, математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін,таным белсенділіктерін дамыту. 
Ұйымшылдыққа, сыйластыққа, тапқырлыққа , пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту
Түрі: қайталау, білім бекіту, жеке сайыс сабағы.
Кұрал жабдықтар: Слайд, интербелсенді тақта, маркер, флипчарт, бағалау парағы
Күтілетін нәтиже: Сабақ барысында оқушылар ынталары мен қызығушылықтарын қалыптастыру, танымдық-шығармашылық белсенділігіне әсер ету арқылы әр оқушы танып білуге білімдерін жетілдіру.


Сабақтың жоспары:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын тексеру
III. Ережені аяқта
IV. Ауызша есепте
V. Туындының шығу тарихы. Ғалымдардың суреттерінде деңгейлік тапсырмалар жасырылады.
VI. Тест тапсырмалары (ҰБТ).
VII. Рефлексия
VIII. Бағалау
IX. Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу ∫12 №188

Озық ойлы оқушы

Жарияланды 7-08-2015, 20:31 Категориясы: Математика 

Алматы облысы, Ақсу ауданы,
Қызылағаш ауылы, Жансүгіров атындағы
орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Жауынбаева Назира Токтасыновна

Озық ойлы оқушы (слайдымен)
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларды логикалық есептерді шешуге және математика тарихын білуге үйрету;
2. Оқушылардың ой – өрісін кеңейтіп есте сақтау қабілетін шыңдау, оқушылардың білімге қызығушылығын арттыру;
3. Оқушыларды шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Ойынға қатысушылар: 5 сынып
Көрнекілігі: әріптер, дауылпаз, компьютер, интерактивті тақта

Сабақтың барысы:
1. Сабақтың мақсатын, ережесін таныстыру.
Жүргізуші:
- Армысыздар құрметті ұстаздар мен оқушылар және ойынға қатысушы сайыскерлер!
«Халықтың кемеліне келіп өркендеп өсуі үшін, ең алдымен, азаттық пен білім қажет» деп Шоқан Уәлиханов. «Ғылым майданының қатардағы жауынгері тек үнемі оқу, іздену, талпыну, тану, өмір мектебінен өту арқылы ғана оның ірі қайраткері дәрежесіне дейін көтеріледі» деп Қаныш Сәтбаев айтып кеткендей, еліміздің болашағы тек қана білімді жастар екені даусыз.
Осы айтылғандарды қаперімізде ұстай отырып «Озық ойлы оқушы» ғажайып
алаң ойынның бастауға рұқсат етіңіздер!

Ғалымдардың патшасы атанғансың
Евклид, Фалес, Пифагордан бата алғансың.
Тізбектей өтірікке, жалғандыққа
Жасықтан емессің сен, қаталдансың
«Ақыл ойды тәртіпке» келтіретін
Нағыз пән – математика атанғансың!, - дей келе ортаға ойынға қатысушыларды шақырамыз.

Бірінші үштікке қатысатындарды тыңдау. Таңдауға 5 оқушы қатысады. Бұл
кезеңде нақты үш тапсырма беріледі. Егер қатысушылар осы тапсырмаларға жауап таба алмаса, онда тағы үш сұрақтар қойылады. Ең көп сұраққа жауап берген 3 оқушы бірінші үштікке қатысады. Сол үш оқушының жауап берген сұрақтардың көптігіне қарай өз орындары барып тұрады. Көп сұраққа жауап берген оқушы 1 орынға т. с. с

2. Бірінші үштікті таңдау сұрақтары.
Сұрақтар
1. Оқушы 19 тиындық дәптер сатып алғысы келді. Оның тек 3 тиындық монеталары, ал дүкенде тек 5 тиындық монеталар ғана бар. Оқушы дәптерді сатып ала ма?

(Егер 24 тиын, яғни 3 тиындықтан 8 берсе, онда сатушы оған 5 тиын қайтарып береді, сондықтан оқушы 19 тиындық дәптерді сатып алады.)

2. Мына санның 66666666 цифрларының арасына қосу таңбасын өрнектің мәні 264 - ке тең болатындай етіп қойып шығарыңдар.
(66+66+66+66=264)

3. Екі бөлмеде 76 адам бар. Бірінші бөлмеден 30 адам, ал екінші бөлмеден 40 адам шыққан кезде, бөлмедегі адамдардың саны бірдей болды. Алғашқыда әр бөлмеде неше адамнан болған?

(76 -(40+30)): 2=3, әр бөлмеде 3 адам қалған, олай болса, бірінші бөлмеде 33 адам, ал екінші бөлмеде 43 адам болған.

Қосымша.
4. Өзіне және бірге бөлінетін сан қалай аталады? (жай сан)
5. Ең кіші жай сан? (2)
6. 3 – ке қандай сандар бөлінеді? (цифрларының қосындысы үшке бөлінетін сан үшке бөлінеді?)

Бірінші үштікке өткен оқушыларды ортаға шақырамыз.

Жүргізуші:
Дауылпаздағы секторлардың мағынасы:

Б – бірінші әріпті ашу;
О – әріп ату;
Д – досының көмегі;
К – келесі кезек.

Тапсырма. Берілген санның бөлгіштерінің қосындысы сол берілген санның өзіне тең сан қалай аталады? (кемел )

Білім деген биік шың,
Бақытқа сені жеткізер.
Білім деген ақылшың,
Қиындықтан өткізер, - дей келе келесі екінші үштікті таңдауға қатысатын оқушыларды ортаға шақырайық.

3. Екінші үштікті таңдау сұрақтары.

1. Мына суретте неше үшбұрыш бар? (сурет 12 слайдта)
(18ұшбұрыш)

2. Мына суретке 5 шаршы болатындай етіп тек екі сызық жүргіз. (сурет 13 слайдта)

3. Қарындашты қағаз бетінен алмай төрт түзу арқылы барлық нүктелерді сызып шығыңдар. (14 слайд)
Қосымша.
4. Екіден көп бөлгіші бар сандар қалай аталады? (Құрама сандар)
5. Қандай сандар 5 – ке бөлінеді? (соңғы цифры 0 мен 5 пен аяқталса)
6. Тең бөліктер қалай аталады? (үлестір)

Тапсырма. Жай сандарды зерттеуде зор еңбек сіңірген орыс математигінің тегі. (Виноградов И. М.)

«Оқусыз – білім жоқ, білімсіз күнің жоқ» - демекші келесі кезекті үшінші үштікке қатысатын оқушыларды шақырайық.

4. Үшінші үштікті таңдау сұрақтары.
15 слайдтағы үшбұрыштың бір қабырғасының бойындағы сандардың қосындысы 20 - ға тең болатындай етіп 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын орналастыр.
2. Мына дөңгелектердің орнына 6 – дан 14 – ке дейінгі сандарды бір түзу бойында орналасқан кез келген үш санның қосындысы бірдей болатындай етіп қойып шығыңдар. (16 слайд)
3. Кестедегі қалдырып кеткен санды жазыңдар. (17 слайд)

Қосымша.

4. 50 мен 70 сандарының арасындағы жай сандарды ата. (53, 59, 61, 67.)
5. Сыныптағы оқушылар саны 12. Оның 1/6 - і ұлдар. Сыныпта неше ұл бар? (2)
6. 9 – ға қандай сандар бөлінеді? (цифрларының қосындысы тоғызға бөлінетін сан үшке бөлінеді.)

Тапсырма. «Жеріміздің үсті де, асты да бай. Менің геолог ретінде борышым - жер астындағы қазбаны зерттеп табу, оның қорын анықтау. Ал ғалым ретіндегі міндетім - кең байлықтарын халықтың игілігіне жарату» деп айтқан тұңғыш қазақ академигінің аты (Қаныш Сәтбаев)
5. Жанкүйерлер сайысы
Мына фигураның ауданын табыңыз (18 слайд)
6. Мәре.
«Арифметика математиканың, ал математика ғалымдардың патшасы» - деп айтқан ғалым? (Карл Гаусс)
7. Ақтық сайыс.
Тікбұрышты өзінің бір каттеті бойынша айналдырғанда шыққан фигура қалай аталады? (клонның заты) (Конус)

Көңіл бөліп бұл кешке
Келгендерге көп рахмет.
8. Қорытындылау. Жеңімпазды және ойынға қатысушыларды марапаттау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"Математика ойын ?лемінде"

Автор: Халабаева Куралай Маденовна

Дата: 07.10.2015

Номер свидетельства: 237164
