kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

[С-З] дыбыстарын ажырату

Нажмите, чтобы узнать подробности

Логопедиялы? саба? жоспары. Логопедияда?ы т?ртінші кезе?  дыбыстарды  ажырату.Менин саба?ым да сол кезе?ге жатады. [C-З] дыбыстарын ажырату?а к?птеген м?ліметтер ж?не логопедия саба?ыны? ж?ргізілу реті бойынша я?ни артикулияциялы? жатты?у,тыныс алу жатты?уы,?са? моторикамен ж?мыс, дыбыстарды? та?балануы ?ріп бойынша жазылуы берілген.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«[С-З] дыбыстарын ажырату »

А.С.Пушкин атындағы №1 мектеп -гимназиясы









Тақырыбы: [С-З] дыбыстарын ажырату

Сабақ түрі: Топтық сабақ.

























Сабақ жоспары



Сабақтың тақырыбы: [С - З] дыбыстарын ажырату.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

[С - З] дыбыстарының айтылуын және артикуляциялық қалпын дамыту. [С - З] дыбыстарын дұрыс айтуға, бір – бірінен ажыратуға үйрету.

Түзетушілік:

Оқушыларға «С», «З» дыбыстарын жеке буында, сөзде дұрыс айтуын бекіту. Оқушының фонематикалық есту қабілетін, сөйлеуін дамыту, сөздік қорын көбейту. Жаңа сөздерді үйрете отырып, дыбыстық және буындық талдау жасауды үйрету.

Тәрбиелік:

Логопедті мұқият тыңдауға дағдыландыру, сабаққа деген қызығушылығын арттырып, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: [С - З] әріптері,жан –жауарлардың суреті.





















Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсің бе!

- Қазір жылдың қай мезгілі? (Көктем)

- Бүгінгі сенің көңіл-күйің қалай?

- Бүгінгі сабағымыз қызықты өткелі отыр Біз бүгін хайуанаттар бағына саяхат жасаймыз

ІІ. Жаңа сабақ:

  • Бүгінгі сабағымызда біз [С –З ] дыбыстарын дұрыс, анық, әдемі айта отырып, жеке буында, сөзде ажыратуды үйренеміз. Сонымен қатар Хайуанаттар бағындағы жан –жануарлармен танысамыз.Хайуанаттар бағына кім барды?



ІІІ. Артикулияциялық жаттығулар.

  • «Түтікше» – жалпақ тілді ауыз қуысына шығарып, тілдің бүйір жақтарын көтеріп түтікшеге үрлеу. Жаттығуды жайлап жасау керек.

  • «Күлеміз» – астыңғы және астыңғы еріндеріміз екі жаққа керілген күйде болады,жымию.

  • «Тісімізді тазалайық» ауызды кішкене ашып,жымиып тістерді көрсету керек. Тілдің ұшын оңға-солға , жоғары – төмен жылжытып, «астыңғы тістерді тазалау».

С дыбысы:

Ерін – күледі

Тіл – түтікше,төмен

Жел – суық жел

З дыбысы:

Ерін - – күледі

Тіл – түтікше,төмен

Жел – суық жел

Діріл – діріл пайда болады.

ІV. Ұсақ моторикасын дамыту.

- Оқушылардың алдарына таяқшалар таратып беремін.

- Таяқшалармен «с – з» дыбыстарын құрастырып жасауды тапсырамын

V. Фонематикалық қабылдауын дамыту.

- Оқушыларға қызыл және көк жалауша таратып беремін.

- Мен бірнеше дыбыстарды айтамын сол дыбыстардың ішінен [С] дыбысын естігендеріңде қызыл жалаушаны , ал [З] дыбысын естігендеріңде көк жалаушаны көтересіңдер. Мұқият тыңдап отырыңдар. (аузымды қағазбен басып, оқушыларға дыбыстарды атаймын).

VІ. [Л -Р] дыбыстарының таңбалануы .

- Балалар біз дыбысты естиміз, енді осы дыбыстардың таңбалануы болады, оны біз әріп деп атаймыз. Ал, әріпті біз не істейміз? (көреміз, жазамыз, оқимыз).

- Міне бұл С және З

- С және З әріптерін енді тақтада жазып көрсетейікші.

VІІ. Сергіту сәті.

VІІІ. [С -З] дыбыстарын буында, сөзде ажырату.

Буында ажыратуға буындарды айтқызып, одан сөз құрау.

С дыбысына: Са – са –са - сағат

Со – со – со- соқа

Се – се – се -кесе

З дыбысына: Ұз – ұз –ұз - тұз

ыз – ыз – ыз - қозы

аз – аз – аз - қаз







Ойын: «Хайуанаттар бағында»

Мақсаты: [С - З] дыбыстарын ажырату.

Ойын барысы: Хайуанаттар бағында білесіндер көптеген жан- жануарлар бар екенін.Бүгін біз сол жан- жануарларды торларына кіргіземіз.Сендерге бірнеше жануар беремін бірақ, [С - З] дыбыстары бар жануарларды торға кіргізесіндер.

- берілген жануарлар – «С» дыбысы бар жануар: қасқыр, суыр, жолбарыс. «З» дыбысы жануар аңдар:зебра, қоңыз,қозы

-қозы– 4 әріптен, 2 буыннан, з дыбысы екінші буында, ортасында естіліп тұр.

Жұмбақты шеш:

1.Шешесі су, әкесі- суық (Мұз)

2. Тілі бетінде

Сөзі шетінде (Ара)

Қорытынды.

- Бүгін біз қандай дыбысты ажыратып үйрендік?

- [з] дыбысын қатыстырып буынның басында, ортасында, соңында буындар құрап айтшы?

- [с] дыбысын қатыстырып буынның басында, ортасында, соңында буындар құрап айтшы?

- [С - З] дыбыстары бар қандай жан – жануарлар білесің?

VІІ. Үйге тапсырма

[С - З] дыбыстары бар өзіңе ұнаған жан – жануарлардың суретін дәптеріңе салып кел.

VІІІ. Бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Логопедия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
[С-З] дыбыстарын ажырату

Автор: Мауленова Меруерт Сырымовна

Дата: 31.05.2015

Номер свидетельства: 216682
