О?ушыларды ? ж?не К дыбыстарын ажырату?а ?йрету. ? ж?не К дыбыстарыны? с?з ішіндегі орнын аны?тау; ?, К дыбыстарын с?з, с?йлем ??растыру?а ?йрету. О?ушыларды ?йымшылды??а, тілал?ышты??а т?рбиелеу; Тіл ?зіні? ?йінде т?рып жатты. ?йді? кішкене д??гелек терезесі бар екен. К дыбысын айт?анда ерніміз ашы?, к?рек тістер белгілі бір ?ашы?ты?та са?талады. Тілді? ?шы т?менде, тілді? арты ж?мса? та?дай?а ?абысады
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«? ж?не К дыбыстарын ажырату»
Сабақтың тақырыбы:Қ және К дыбыстарын ажырату.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды Қ және К дыбыстарын ажыратуға үйрету.
Түзету-дамыту:Қ және К дыбыстарының сөз ішіндегі орнын анықтау; Қ, К дыбыстарын сөз, сөйлем құрастыруға үйрету Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, тілалғыштыққа тәрбиелеу;
Сабақ көрнекіліктері:артикуляциялық кескіндер, суреттер т.б.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Артикуляциялық жаттығулар:
Ертегі «Қөңілді тіл»
Баяғыда бір тіл өмір сүріпті.
Тіл өзінің үйінде тұрып жатты. Үйдің кішкене дөңгелек терезесі бар екен
Ол қандай терезе екен?
Дұрыс («Түтікше» тілдің екі бүірің қөтеріп алға созу.)
Далада күн жарқырап шыққан кезде, тіл ұйқынсынан оянып, далаға шығып аспанға қарады (тілді жоғары ерінге көтеру керек: «Әткеншек»)
Сосын тіл шай ішті («Кесе»ауызды кең ашып жалпақ тілді жоғары тіске қарай көтеріп)
-Тіл шайды тәтті тосаппен іштті («Тәтті тосап»)
Тыныс алу жаттығуы:
Тіл шай іше отырып , «торт» жегісі келді. Ал «торттың» үстінде балауыз шамдар жанып тұр екен.
Тортты жеу үшін алдымен шамдарды өшіруіміз керек.
Жаңа сабақ.
Қ және К дыбыстарының артикуляциялық кескіндері
Қ дыбысын айтқанда ерніміз ашық, күрек тістер белгілі бір қашықтықта жатады. Тілдің ұшы тілмен, бірақ тіске тірелмейді. Арты көтеріліп, жұмсақ таңдайға тіркеледі. Қ дыбысын тамақпен айтамыз.
Мысалы: Қаз, қарға.
К дыбысын айтқанда ерніміз ашық, күрек тістер белгілі бір қашықтықта сақталады. Тілдің ұшы төменде, тілдің арты жұмсақ таңдайға қабысады.
К дыбысын тез айтамыз.
Мысалы: Көбелек, көгершін.
Мұғалім: Бұл дыбыстар қай жағынан ұқсас?
Екеуі де қатаң дауыссыз дыбыс.
Балалар айтындаршы алдымызда қандай мейрам кележатыр
Окушылар: Жаңа жыл!
Мұғалім: Дұрыс айтасыздар Жаңа жыл .
Жаңа жылды біз шыршамен қарсылаймыз,ендеше бүгін сабағымызда шыршаны безендірейік.
Ол үшін біздер мына жердегі шырша ойыншықтарын іліп безендіреміз. Әр ойыншықты ілу үшін ондағы тапсырмаларды орындауымыз керек.
Алдымен біз «Қ» және «К» әріптерінің жазылу үлгісін еске түсіріп алайық.