Просмотр содержимого документа
«Н-? дыбыстарын ажырату»
Тақырыбы:Н-ң дыбыстарын ажырату
Сабақтың мақсаты: дыбыстарды салыстыра біліп, бір-бірінен ажырата білу; н-ң дыбыстарының айырмасын нақтылай отырып буын, сөз, сөйлем ішінде бекіту; ойлау қабілетін және фонематикалық есту қабілетін дамыту; сөздік қорын молайту. Үлкендердің еңбегін бағалауға тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кеспе буындар, жаңа әріптің баспа және жазба үлгісі, айналар, «Дыбысбілгіш» ойыншығы.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
«Гүлдер» Көктемде біз гүл егеміз (саусақтармен дән себетін қылады)
Жазда гүлдер әдемі болып өседі (қолдарын жоғары көтереді)
Күзде қатты жел соққанда (қолдарын оңға-солға шайқайды)
Біздің гүлдер жапырақтарымен жерге түседі (қолдарын астына түсереді).
2. Тыныс алу жаттығулары. Артикуляциялық жаттығулар.
а) Мәтінді түсініп оқу. «Нан дастарқанға қалай келеді?»
Диқандар көктемде жер жыртып, егін егеді. Егін жақсы шығу үшін жәндіктерден қорғайды.
Содан кейін күзде піскен егінді комбайнмен жинайды. Машинамен элеваторға тасиды, себебі элеваторда астық жақсы сақталады. Элеваторда бидайдан ұн тартылады. Содан соң ұн элеватордан наубайханаға түседі. Онда наубайшылар тәтті тоқаштар, дәмді нандар пісіреді. Наубайханадан нан дүкенге түседі. Дүкеннен қалаған нанымызды сатып аламыз.
Нан дастарқанға дейін көп еңбекпен келеді. Сондықтан нанды қастерлеу керек.
ә) Сұрақтарға жауап беру.
Кім жер жыртады? Егінді қашан егеді? Элеваторда бидайдан не тартады? Нанды неден пісіреді? Кім нан пісіреді?
ә) Сызба бойынша әңгімелеу.
егін – бидай – ұн – нан
б) Нан туралы мақал оқу: «Ас атасы – нан».
10. Қорытынды.
Саденова Гульнара Жаксылыковна, мұғалім-логопед, №9 орта мектебі, Қостанай қаласы.