Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ тақырыбы: [Л-Р] дыбыстарын ажырату»
№1 А.С Пушкин атындағы мектеп-гимназиясы
Ашық сабақ
Тақырыбы: [Л-Р] дыбыстарын ажырату
Сабақ түрі: Топтық сабақ.
Логопед: Ілияс Айдана
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: [Л - Р] дыбыстарын ажырату.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: [Л - Р] дыбыстарының айтылуын және артикуляциялық қалпын дамыту. [Л - Р] дыбыстарын дұрыс айтуға, бір – бірінен ажыратуға үйрету.
Түзетушілік: Оқушыларға «Л», «Р» дыбыстарын жеке буында, сөзде дұрыс айтуын бекіту. Оқушының фонематикалық есту қабілетін, сөйлеуін дамыту, сөздік қорын көбейту. Жаңа сөздерді үйрете отырып, дыбыстық және буындық талдау жасауды үйрету.
Көрнекі құралдар: [Л - Р] әріптері, жеміс – жидектер суреттері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсің бе!
- Қазір жылдың қай мезгілі? (Көктем)
- Бүгінгі сенің көңіл-күйің қалай?
- Бүгінгі сабағымыз қызықты өткелі отыр, балалар қандай жеміс – жидектерді білесіңдер?
- Қане, өзіміз жақсы көретін жеміс – жидектерді атап айтайықшы:
ІІ. Жаңа сабақ:
Бүгінгі сабағымызда біз [Л - Р] дыбыстарын дұрыс, анық, әдемі айта отырып, жеке буында, сөзде ажыратуды үйренеміз. Сонымен қатар жеміс – жидектер еліне сапар шегейік, иә балалар, бәріміз жеміс – жидекті жақсы көремізғой солайма?
Сабақ барысында сендерді бағалауға жақсы қатысқан оқушыларға 5ке жауап берген оқушыға күліп тұрған смайлик, 4 ке жауап берген оқушыға жай жымиып тұрған смайлик, ал 3 ке жауап берген оқушыға мұңайып тұрған смайлик беремін.
ІІІ. [Л - Р]дыбысының кескінін, артикуляциясын көрсетіп, жеке айтылуын сипаттау.
- Оқушыларға қызыл және көк жалауша таратып беремін.
- Мен бірнеше дыбыстарды айтамын сол дыбыстардың ішінен [Л] дыбысын естігендеріңде қызыл жалаушаны , ал [Р] дыбысын естігендеріңде көк жалаушаны көтересіңдер. Мұқият тыңдап отырыңдар. (аузымды қағазбен басып, оқушыларға дыбыстарды атаймын).
VІ. [Л -Р] дыбыстарының таңбалануы .
- Балалар біз дыбысты естиміз, енді осы дыбыстардың таңбалануы болады, оны біз әріп деп атаймыз. Ал, әріпті біз не істейміз? (көреміз, жазамыз, оқимыз).
- Міне бұл Л және Р
- Л және Р әріптерін енді тақтада жазып көрсетейікші.
VІІ. Сергіту сәті.
VІІІ. [Л -Р] дыбыстарын буында, сөзде ажырату.
Буында ажыратуға буындарды айтқызып, одан сөз құрау.
Л дыбысына: Ла – ла –ла (гүл суреті)
Ыла – ыла – ыла (жылан суреті)
Ол – ол – ол (қол суреті)
Р дыбысына: ра – ра –ра (радио суреті)
Ара – ара – ара (тарақ)
Ар – ар – ар (шалбар)
Ойын: «Дүкенші»
Мақсаты: [Л - Р] дыбыстарын ажырату.
Ойын барысы: Мен дүкенші (мұғалім) боламын, ал сендер сатып алушы боласыңдар. Менен келіп өздерің ұнаған жеміс-жидек сатып алуларыңа болады. Тақтада плакатта «жеміс – жидектер дүкені» жазылған және [Л - Р] дыбыстары бар жеміс – жидектер жапсырылған.
-берілген жеміс – жидектерден алғанын (алма, лимон, анар, гранат, алмұрт, шабдалы, құлпынай) атап, дәмін, түрін сипаттап, «л» дыбысы немесе «р» дыбысы барма жоқпа соны анықтап айтқызу, сөзді талдату.
- алма – 4 әріптен, 2 буыннан, л дыбысы екінші буында, ортасында естіліп тұр.
Жұмбақты шеш:
1. Шаңқ – шұңқ еткен үні жоқ, сусыз оның күні жоқ, Жүріп кетсе соңында, қалып жатқан ізі жоқ. Бұл не? (Балық)
2. Екі езуі құлағына жетеді, Тамақ жесе ызың – ызың етеді. Бұл не? (Ара)