Пәні: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы:Шона Смаханұлы«Бұлбұл мен тоқылдақ» мысал өлеңі
Мақсаты:
Мысалмен таныстыру арқылы негізгі ойды анықтауға мүмкіндік туғызу.
Күтілетін нәтижелер
1.Мысалмен танысу арқылы негізгі ойды анықтайды, ойды жүйелі жинақтауға үйренеді;
2.Өз біліміне есеп беріп, бағалауға үйренеді; өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстырып біледі;
3.Автор көтерген идея арқылы қайырымдылыққа, жанашырлыққа,мейірімділікке тәрбиеленеді,,жаман әдеттен жиренеді.
Сілтеме
Жалпы білім беретін мектептің 2—сыныбына арналған оқулық.
Негізгі идея
Сабақ кезеңі
Ресурс
Мұғалім -оқушы әрекеттері
Стратегия
Бағалау
3мин
1 мин
Музыка
Оқу құралдары
Топ аттары жазылған парақша
Психологиялық ахуал «Гүл»
Топқа оқушылардың оқу құралдары арқылы топқа бөлемін
«Молекула» Біз бүгінгі сабағымызда үш топпен жұмыс жасаймыз
І-топ «Баяндаушылар»
ІІ-топ «Зерттеушілер»
ІІІ-топ «Әдебиетшілер»
ІҮ-топ « Журналистер»
АКТ
Топқа бөлу
Жағымды ахуал туғызу
7мин
Үй тапсырмасын «Үш қадамнан тұратын сұхбат» әдісімен бастайық
«Зерттеушілер»-сұхбат алады.
«Баяндаушылар»-жауап береді.
«Әдебиетшілер»-жинақтаушылар Осы тақырыптан өздеріңе не алдыңдар? Достарыңа не айтар едіңдер?
«Журналистер»- олимпиада чемпиондарын айту.
Үш қадамнан тұратын сұхбат
Үш шапалақ
Қызығушылықты ояту
6мин
Слайд
«Мюнстенберг» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.
«Бұлбұл мен тоқылдақ»мысалының автор, жазушы Шона Смаханұлының өмірі. Шона Смаханұлы 1924-1988 ж. Жамбыл облысы, Талас ауданында дүниеге келген. Белгілі сатирик, әзіл-сықақ жанырының шебері. «Қу түлкінің сыбағасы», «Қоңыраулы шеңгел» мысалдарының авторы. (слайден оқушы таныстырады)
Ой қозғау
АКТ
Үш шапалақ
Мағынаны тану
6мин
Оқулық
«Болжау кестесі» толтыру
Оқулықпен жұмыс.
«Бұлбұл мен тоқылдақ» мысалы арқылы автор сендерге нені үйреткісі келді екен? Соны оқып танысайық.
Өз бетінше жартылай дауыстап оқып танысу. Түсініксіз сөздерді түртіп алу
1-топ: Бұлбұл тоқылдаққа қандай өтініш айтады?
2-топ: Бұлбұлдың пікірі дұрыс па?
3-топ: Өлеңнен Тоқылдақтың сөзін тауып, мазмұнына сәйкес ырғақпен оқы
4-топ:Тоқылдақтың пікірі дұрыс па?
Түсініп оқу
Үш шапалақ
10мин
Постер
Топпен жұмыс.
1. «Баяндаушылар» тобы—.Венн диаграммасы
2. «Зерттеушілер»- хабарландыру \Афиша жасау\
3. «Әдебиетшілер» - сахналау
4. «Журналистер»Кластер жасау
Топпен жұмыс
Постер
Бас бармақпен бағалау
Сергіту
Қара жорға биі (аттың жүрісіне байланысты)
АКТ
Ой толғаныс
6 мин
Дәптер
Шығармашылық жұмыс
Балалар сендер қазір бұлбұлға деген, тоқылдаққа деген көңіл күйлеріңді айтыңдаршы.Барлығыңның айтайын деген ойларың бар сол ойларыңды хат жазу арқылы білдіріңдерші.
«Б»-Бұлбұлға хат жазу
«З»- Бес жолды өлең
«Ә»-Тоқылдаққа хат жазу.
«Ж»-Оқушыларға хат жазу
Кейіпкерге хат
Бес жолды өлең
Бас бар мақпен
2мин
Қорытынды
Мысалға түйін. Табиғатты қалай қорғап жүрсің?
Ол үшін не істеуіміз керек?
Түйінді ой
3мин
Кері байл
"Алфавит" әдісі
Рефлексия
Үйге тапс.«Мен табиғатты аялаймын» эссе жазу