Сабақ: | Мына заман, қай заман? | ||
Сынып: 7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 7.1.3.1/Т/Ж/- көркем шығармадағы кейіпкердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау | ||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: Ақынды жан-жақты қырынан тани алады. | ||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалым мәтінінен өз түсінгендерін айта алады. | |||
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіперлерге типтік талдау жасай алады. | |||
Бағалау критерийлері | Жетістік критерийлері | ||
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап бере алады, бес жолды өлең құрап, өз ойларын жеткізе алады. | ||
Талқылауға арналған сұрақтар: Біз қазір қандай елде өмір сүреміз? Қазақ халқы осы уақытқа дейін қандай қиын кезеңдерді бастан өткерді? | |||
Алдыңғы оқу: | Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» толғауы | ||
Жоспар: | |||
Жоспарланған уақыт: | Мұғалімнің қызметі: | Оқушының қызметі: | Дерек көздер/ ресурс тар |
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут
Сабақтың соңы 10 минут | Мұғалім оқушылармен амандасады. Мұғалім «мазайка» тәсілі бойынша 3 суретті құрастыру арқылы топқа бөлінеді:
Психологиялық ахуал қалыптастыру:. -Оқушылар қазіргі Қазақ елі қандай ел? -Осы кезеңге жету үшін Қазақстан қандай қиындықтарды шегерді? -«Зар заман» деген қандай кезең? Үй тапсырмасын «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұрайды. Үй тапсырмасы топтық жұмыс арқылы тексерілді. І – топ. Шортанбай Қанайұлына шағын кластер жасау. ІІ - топ. «Анафора», «Эпифора» терминдерінің анықтамасын айту. ІІІ – топ. Айтылған терминдерге мысал келтіру. Ш.Қанайұлының өмірі мен шығармашылығын топтастыру. 1-тапсырма. «Кім жылдам?» Мәтіннен шығарма кейіпкерлері бейнеленген үзіндіні тауып жазыңыз және оған мінездеме беріңіз. 1-топ:Байлар 2-топ:Орыс пен қазақ 3-топ:Кедейлер 2-тапсырма. Фишбоун әдісі. «Ат әбзелдері» арқылы тақырыптың проблемасы мен фактісін анықтау. Ауыздық–тақырыптың проблемасы. Үзеңгі–проблеманың себебі. Ертоқым–проблема фактісі. 3-тапсырма. Тыңдалым. Үнтаспадан 2-мәтінді тыңдап, өз түсінгендеріңізді айтыңыздар. Мәтінді тыңдай отырып, байлар суреттелген тұстарды дәптерлеріне жазу. 4-тапсырма. Синквейн (бес жолды өлең). Зар заман кейіпкерлері (халық,бай,орыс патшалығы)
«Даналық ағашы» бүгінгі сабақтан түйген ойын қағаз алмаға жазып, ағашқа жапсырады. Үйге тапсырма. «Мына заман қай заман?» тақырыбына шағын ойтолғау жазып келу. Бағалау. «Баспалдақ» әдісі бойынша оқушы өзін бағалайды | Оқушылар амандасып орындарына отырады. Берілген суреттердегі сөздерді құрау арқылы үш топқа бөлінеді. 1 – топ: Бейбітшілік; 2 – топ: Тәуелсіздік; 3 – топ: Бірлік Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. -Тәуелсіз, егемен, зайырлы мемлекет. -Түрлі соғыстар мен көтерілістер, зар заман, желтоқсан оқиғалары. -Билік басындағылардың халықты қанап, озбырлық көрсетуі. Үй тапсырмасына «Өрмекші торы» әдісі арқылы жауап береді. Оқушылар берілген тапсырманы орындайды. І – топ. Шортанбай Қанайұлы - өзіндік сөз өрнегі бар өнерпаз, тамаша жырау – ақын, т.б. ІІ - топ. Анафора – өлеңнің әр жолының немесе әрбір ой ағымының бірдей сөзден қайталанып басталуы. Эпифора – өлеңнің әр жолының немесе ой ағымының соңындағы сөздің қайталанып аяқталуы. ІІІ – топ. Азулыға бар заман, Азусызға тар заман. (Анафора) Алуан – алуан жан шықты, Қайырлы жоқ бай шықты. (Эпифора) Ш.Қанайұлының өмірі мен шығармашылығын топтастырады. Мәтіннен кейіпкерлер бейнеленген үзіндіні тауып жазып, оларға мінездеме береді. 1: Заманақыр боларда, Алуан-алуан жан шықты, Қайыры жоқ бай шықты. Байлар ұрлық қылады, Көзіне малы көрінбей, Билер жейді параны, Сақтап қойған сүріндей. 2: Орыс-бүркіт, біз-түлкі Аламын деп талпынды, Орыстан қорлық көрген соң Отырып билер алқынды. 3:Жарлының жалғыз сүйеніші Мал болыпты таяғы. Айырылмай дерт болды Кедейге қылған қорлығың. Оқушылар «Ат әбзелдері» арқылы тақырыптың проблемасы мен фактісін анықтап, сол замандағы кейіпкерлердің бейнесін ашады. Проблема: кедейлердің қиындық көріп, азап шегуі. Факті: Жөн білмеген жамандар, Ел билеген бек болды Себебі: Көтере алмай билігін, Ұласқан үлкен кек болды.
Үнтаспадан мәтінді тыңдайды. -Мәтін байлардың кедейлерге көрсеткен озбырлығы туралы. -Қайырымсыз байлар туралы. 1.Халық 2.қиналды, азап шекті 3.аянышты,сорлы,дәр менсіз 4.Халық байлардан қорлық көрді. 5.кедейлер 1.байлар 2.қанады, азап көрсетті 3.өзімшіл, тәкаппар, қайырымсыз 4.Байлар халыққа озбырлық көрсетті. 5.жемқор 1.орыс патшалығы 2.тергеді, азаптады 3.менмен, бай, лауазымды 4.Орыс патшалығы қазақтарды отарлады. 5. билеуші Өз ойларын білдіреді. Даналық ағашына с жапсырады. Бүгінгі сабақ маған(ұнады)(ұнамады) Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. Оқушылар « Баспалдақ» әдісі бойынша өздерін бағалайды. | Проектор Қағаз қиынды лары, суреттер, қайшы, проектор. Жіп, ақынның суреті. Проектор, слайд, ақ парақтар (А4) Оқулық, дәптер, проектор. Проектор, дыбыс шығар ғыш, үнтаспа. А3 форматта шығарылған ағаштын суреті, алма суреттері Бағалау парағы |