Просмотр содержимого документа
«Конспект урока литература»
Пәні : әдебиеттік оқу
Пән мұғалімі : Әбдиева А.Ш.
Сабақтың тақырыбы : Ә.Сәрсенбаев Халық кегінің күйшісі.
Сабақтың мақсаты :
Халық кегінің күйшісі Құрманғазының өмірі туралы.Мәтін авторы Ә.Сәрсенбаев туралы мағлұмат беру, мәтінді түсініп оұуға машықтандыру.Сөздік қорын молайту.
Күтілетін нәтиже: оқушылар жеке, жұптық, топтық жұмыстар жасай білуге қалыптасады. Бір-бірін шынайы бағалауға үйренеді.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Әдіс- тәсілдер:
Көрнекілігі: слайд,оқулық,таратпалар
Техникалық құралдар : интерактивті тақта
Сабақтың барысы :
I Ұйымдастыру кезеңі:
1.Психологиялық дайындық.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады маған да.
Күлімдеп күн бүгін ,
Қарады саған да.
Күлімдеп күн бүгін
Қарады баршаға.
Балалар орнымызға отырып, сабаққа назар аударамыз.
-Балалар үйге қандай тапсырма берілді?
1-топқа С. Бердіқұловты зерттеу
2-топқа Мәтіннің мазмұнын айту.
3-топқа Ғұсман Қосанов туралы айту.
Спорт,денсаулық туралы мақал-мәтелдер, өлеңдер жаттап келу.
II Үй тапсырмасын тексеру.
Топтан Үй тапсырмасын тексеру.
Топтан 3 оқушы шығып мазмұндау
1топ
2топ
3топ
Сұрақтар қою, бағдаршам арқылы бағалау.
Мақал-мәтел, өлеңдерін сұрау
III Өткен сабақты пысықтау.
Олай болса балалар өткен сабақты топтық жұмыстар арқылы пысықтап жіберейік.
1-топ Спорт дегенде ойымызға не келеді ?
2-топ Ғ.Қосанов туралы ой қозғау.
3-топ Еліміздің атақты спортшылары.
Бағдаршам арқылы бағалау.
-Балалар ,біз спорт туралы біраз нәрсені үйрендік.Біздің класта да спортпен айналысып жүлделі орындарға ие болып жүрген оқушыларымыз бар.
IV Жаңа білімді үйренуге дайындық.
-Балалар қазір біз оқып жүрген тарау қалай аталады ?
-Өткен өмірден.
-Қандай ақын, жазушылар, батырларды білесіңдер?
Енді бүгін біз Әбу Сәрсенбаев аталарын жайлы оқып білеміз.
Қазір сөзжұмбақ шешу арқылы сабағымыздың тақырыбын шығарып алайық.
1. «Батырдың ұрпағы» әңгімесіндегі басты кейіпкер.
2. Ертеде қытайларды қалай атады ?
3. Әлкейдің батыр атасы.
4. Абылай кіммен жекпе-жекке шықты?
5. Дина Нұрпейісова Кім ?
Ерекше сызықтың ішінен шыққан сөзді оқушыларға хормен оқыту.Олай болса бүгінгі сабағымызда Әбу Сәрсенбаевтің «Халық кегінің күйшісі»әңгімесімен танысамыз.
Өткен сабақта ізденіп келуге тапсырмалар берілген болатын.
1-топ Әбу Сәрсенбаев
2-топ Махамбет
3-топ Құрманғазы. Оқушылардан сұрау.
Слайд арқылы түсінік беру.
Әңгімеде не туралы айтылған екен , кітапқа назар аударайық.
Оқулықпен жұмыс
Мәтінді үш топқа бөлу
1. Іштей оқу.
2. Тізбектей оқу
3.Тауып оқу.
1. Әңгімедегі табиғатты суреттеген жерді тауып оқу.
2. Махамбет пен Құрманғазының кездескен жерін тауып оқу.
3.Махамбет пенҚұрманғазының қоштасуы.
Сөздік жұмыс
Қабырғаң әлі қатпаған, томағаң әлі толмаған- әлі жассың.
4. Топта талкылау
5. Мазмұндау
3 топтан 3 оқушы шығады , мазмұндау .Бағдаршам арқылы бағалау.
Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс
Жоспар :
1. Қойбаққан бала.
2.Махамбетпен кездесуі.
3. Махамбетпен қоштасуы.
Жаңа сабақты пысықтау .
1-топ Сурет арқылы мозайка құрастыру,сұрақтарғажауап бер,жұмбақты шешу орысша,ағылшынша айту.
2-топ Мен күйші болсам....эссе жазу
3-топ Құрманғазы туралы жазу ой қозғау
Домбырадан күй тыңдау
Бағалау.Үйге тапсырма беру. Екі жұлдыз бір тілек арқылы оқушылар топтарды бағалау.