Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: «Аққулар ұйықтағанда»
Сабақтың мақсаты: 1) ақынның өміріне қысқаша шолу,поэзиясына талдау жасай отырып,ақын өлеңінің идеясын,мақсатын ұғындыру;
2) ақиық ақынның жырларымен таныстырып,оқушылардың поэзия туралы түсініктерін,сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту;
3) оқушыларға поэзияны сүйе отырып сұлулық пен махаббатты тануға,адамгершілік пен мейірімділік қасиеттеріне тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық,,ақынның портреті,таратпа қағаздар,ақынның өлеңдер жинағы,үнтаспа.
Сабақтың әдісі: көркем мәтінмен жұмыс,сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Үй тапсырмасын тексеру.
Менің көмегіммен оқушылар жаңа сабақты өздері талдап,дәлелдеп шығуға талпыныс жасайды.Сыныпты үш топқа бөлемін.Мұқағали Мақатаевтың ғұмырнамасын оқушылар өздері даярлаған материалдарымен ортада баяндатып,жағдаят (ситуация) туғызу ...
Нұрғисаның «Аққу» күйін тыңдатамын.
Проблемаға шығу. Поэманы үйде оқып келгендіктен,талдау сатысына көшеміз.
- Ақынның поэмасындағы негізгі арқау болған тақырып не? Тақырып
1. Сұлулық 2. Махаббат 3. Зұлымдық
1.Сұлулықты неден көресіңдер?
(оқушылар өз ойларын айтады)
тау
бұлақ
Табиғат ағаш
аққу Аң
Құс
елік
тиін Адам
қыз
жігіт
адам
көйлек
киім Сұлулық
тау
табиғат
қыз
Сұлу сөзінің синонимін табыңдар? (ару,әсем,ажарлы ...)
Ал поэзияның өзі сұлулық қой.
Ақын сезімі арқылы сұлулық поэзиясы туады.
Сұлулыққа қарама-қарсы табиғатта зұлымдық бар.
Зұлымдық деген не?
Негізінде туа пайда болады,жүре пайда болады,поэзияда екеуі де қатар жүреді.
- Бұл поэманың сюжеті не туралы?
Ізденушілік. Поэманың тіліне талдау жасайық (І топ Аққу, ІІ топ Табиғат, ІІІ топ Ана).
Әр топқа жеке-жеке сұрақтар беремін.
І топқа
1.Аққудың рең әсемдігін айқындарлық сөздерді табыңдар?
2.Аққудың мүсін келістігін кескіндеген сөздер,
3.Аққудың әдемі,жарасты әрекеттерін табыңдар?
4. Аққу үнінің ерекшелігін бейнелеген сөздерді табыңдар?
5. Оқ тиген аққудың мүшкіл халін өрнектеген детальдарды тап.
ІІ топқа
1.Табиғаттағы түс,рең ерекшелігін білдіретін сөздерді тап.
2.Су тазалығын ашатын деталь көріністерді тап.
3.Табиғаттағы тыныштық салтанатын тағы қай көріністен байқаймыз?
ІІІ топқа
Ана неге аққуды атпақ болды?
Теріс ниеттен көлге барған ана толғанысы қалай өрістеді?
Аққуды ату кезіндегі ана әрекетіне баға берейік.
Құсты құлатқаннан кейінгі ана өкінішіне үңілейік.
Бала өлімін көрген ана қасіреті қалай көрсетілген?
Әр топ қорытынды жасайды.
Рефлексия. – Аққуды неге иелі құс дейміз?
1топ – аққу әсемдігі, 2топ – табиғат сұлулығы, 3топ – ананың махаббаты.
Әр топ 5 минуттық өз ойларын жазып талқылау.
Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: Сын тұрғысынан ойлау сабағы
Сабақтың мақсаты: Білімділік - ақын өмірінен мәлімет бере отырып, поэзиясының өміршеңдігін таныту; дастанның тақырыбы мен идеясын,көремдік тілін ашу.
Дамытушылық – оқушының сөйлеу тілін дамыту;өз ойын еркін,жатық жеткізе білуге одан әрі дағдыландыру;мәнерлеп оқу дағдысын қалыптастыру. Танымдық - өз бетімен іздене білуге,қосымша материалды іріктей алуына,ой қорытуға үйрету.
Сабақтың тәрбиелік мәні: туған жерге деген сүйіспеншілікке,адамгершілікке, табиғат әсемдігін түсінуге,қасиетті нәрселерді қадір тұтуға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: музыка,бейнелеу өнері.
Көрнекіліктер: ақын портреті,шығармалары,кесте-сызбалар,қосымша газет-журнал материалдары.
І. Ой шақыру. – Біз Мұқағали ақынды – поэзия патшасы десек,ендеше,поэзия патшалығына сапар шегіп көрейік.Міне,патшалықтың алтын қақпасы ашылды. «Аққулар ұйықтағанда» сарайының кілті өз қолдарыңда.Қазіргі сәттен бастап осы сарайдың сырына үңіліп көрейікші. Іске сәт!
Енді мына жоспар арқылы поэзия мазмұнын еске түсірейік.
Жоспар
1. Әлдилеп ақ төсіне бермей тыным,
Ақ айдын ақ мүсінін тербейтұғын.
2. ... Айналайын аққудың қанатынан,
Қайтеміз,ол да адамға бола туған.
3. Аққулар ұйықтап жатыр тербетіле.
4. ... Қасиетке оқ атып,жойған пақыр.
5. ... Білмеймін сор аттың ба,бақ аттың ба?
(Поэма тақырыбы аталып,оқиғаның басталуы қай бөлімде екендігі анықталады).
ІІ. Топтастыру. – Біз бүгін топпен («Жігер», «Болашақ», «Арман») жұмыс істейміз Мұқағали
Ақын өлеңдеріне жазылған әндер
ақын
Жинақтары
«Өмір - өзен» «Есіңе мені алғайсың»
ІІІ.Кубизм. Тақырыпты жан-жақты қамтуға мүмкіндік беретін оқыту стратегиясы.Кубиктің 6 жағы бар.Иіреді,қай жағы түссе,сол жағының сұрағына жауап береді.
Суретте. Туған жер,Жетімкөлдің сұлулығы,аққудың үні,қасиеті,айнала қоршаған ортамен үндестігі,ақын сезімі өлеңде қалай берілген?
Салыстыр. Поэма оқиғасына немесе тақырыбы мен тіліне ұқсайтын шығарма бар ма? Кіммен немесе кімнің шығармасымен салыстыра аласың? (Венн диаграммасы қолданылады).
Зертте. Мұқағали ақын туралы тағы не білесің?
Қолдан. Ақынның психологиялық жай-күйін ақын қалай берген? Тауып оқы. Қандай бейнелі,көркем тіркестерді көріп тұрсың? (Оқулықпен жұмыс).
Бұл туралы ойлағанда көз алдыңа не елестейді? (Ойтолғау,сурет) Ақынға хат жазып көр.
Талда,қолдан,қарсы шық. Ананы қасиетке оқ атуға мәжбүр еткен не? Баласының өлімінен кейінгі ананың күйін ақын қалай жырлайды? (Мәнерлеп жатқа оқу).
IV. Сөздіктер еліне (сұхбат). Таны,есте сақта.Оқушы дастаннан өзі түсінбеген сөздерге белгі қойып отырады.Сұрайды,жауап беремін.
V. Еркін жауап. – Ақын туралы тағы не айтуға болады?
(Оқушы ізденісі.жергілікті жер материалымен байланыстыру)
VI. Болжау. – Оқиғаны қалай аяқтаған болар едің?
VII. Үкім. – Аққуды атуға бола ма? (ия,жоқ)
Оқушы дәлелдемесін тыңдау.
VIII. Бекіту. Қорыту. – Құрметті шәкірттерім,ақын Фариза Оңғарсынова «Мұқағалидай ақыны бар халық – бақытты халық» деген екен.Олай болса,сыршыл ақынның өміршең шығармасымен танысқан сендер сол бақытты халықтың бақытты ұрпағысыңдар.Ендеше,осы сұлулықты жанымен сүйген Мұқағали ақынның аса құрметтеген адамының бірі сазгер Нұрғиса Тілендиевтің «Аққу» күйін тыңдайық. («Аққу» күйі тыңдалады)
Не білдің?
1
2
3
Не білгің келеді?
1
2
3
ІХ. Үйге тапсырма. «Ақын және аққу» тақырыбына шығарма өлең жазып келіңдер.