Сабақтың тақырыбы: «Буын және оның түрлері»
Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін қалыптастыру, тілдік сауаттылығын арттыру
Күтілетін нәтиже: Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қоодану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады
Модульдері: АКТ, СТО
Бағалау: өзін- өзі бағалау, топтық бағалау
Деректер: тақта, стикер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақшалары
Әдіс – тәсілдер: миға шабуыл, сұрақ – жауап, кім алғыр
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Тапсырма
Мұғалімнің іс – әрекеті
Оқушылардың іс – әрекеті
Психологиялық ахуал
Білім
2 минут
«Миға шабуыл» әдісі
Жасырын тұрған қағаздарды алу арқылы оқушыларды 3 топқа бөлдім.
I топ: Ашық буын
II топ: Тұйық буын
III топ: Бітеу буын
«Ана» тақырыбына жазылған эссені оқыту. Берілген сұрақтарға жауап беру
Оқушылар өз топтарына бөлініп отырды. Әр топтан оқушылар эссені оқыды, сұрақтарға жауап берді.
Түсіну
7 минут
«Сұрақ – жауап» әдісі
Сұрақ – жауап әдісін пайдалану арқылы өткен тақырыпты қайталау және берілген сөздер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу
Әр топ берілген тапсырманы орындайды
Қолдану
10 минут
Постенр қорғау.
II топ: Буын дегеніміз не?
II топ: Буынның ерекшелігі
III топ: Буынның түрлері
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды постерге арналған қағазға қорғайды және қалған топқа түсіндіреді.
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін ортаға салу
Сергіту сәті
1 минут
Тақырыпқа байланысты жаттығу жасау
Ашық буын: орнынан тұрады.
Тұйық буын: басын оңға – солға қозғалтады.
Бітеу буын: қол шапалақтайды
Оқушылар мұғалім сөзді айтқан кезде берілген жаттығуды орындайды.
Талдау
15 минут
Оқулықпен жұмыс
302- жаттығу
Әр топқа жаңа тақырыпты толық меңгерту мақсатында берілген тапсырмаларды орындайды.
Әр топ өздеріне берілген тпасырманы орындау және оны қорғау
Жинақтау
5 минут
«Кім алғыр» әдісі
Шашылған сөздерді буын түрлеріне ажырату
Әр топ өздеріне берілген сөздерді ашық буын, тұйық буын, бітеу буын түрлеріне ажыратады.
Әр топ тапсырманы орындап тақтаға шығып көрсетеді. Буын түрлерін ажыратады, сол арқылы тақырыпты жинақтайды.
Бағалау
2 минут
Бағалау парақшалары арқылы топ басшысы оқушыларды бағалау
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
Әр топ басшысы оқушыларды біліміне қарай бағалайды.
Рефлексия
2 минут
Стикерді толтыру
Сабақта алған әсерлерін «Менің көңіл – күйім» атты смайликтерге стикерлерін жабыстыру
Ұсынылған стикерлерді толтырып, жабыстырады.