Сабақтың жалпы мақсаты:Түркі тектес халықтарға тән ортақ асыл мұраның бірі – «Қорқыт ата кітабы» жайында мағлұматтар, деректермен танысу, жинақтағы жырларды талдау, мазмұнын меңгерту,тақырыбы мен идеясын айқындау.
Сабақтың барысы: оқушыларды пазлдар арқылы топқа бөлемін.1-топ – білімділер; 2-топ – зерттеушілер ; 3-топ – күйшілер;
Ойлау
деңгейлері
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Түрткі (сұрақ, тапсырма, жағдаят,т.б)
Уақыт
Бағалау
Білу
Қорқыт атаның кім екенін атайды
Қорқыт ата туралы бұрыннан білетін мәліметтерін еске түсіреді
Қорқыт ата туралы не білесіңдер?
Қорқыт аталған адам шын мәнінде кім болған? (Ой қозғау)
Қорқыт ата кітабы қанша жырдан тұрады?
Қорқыт атаның күйлері (постер қорғайды).
7 мин.
жетондар арқылы бағалау
Түсіну
Жырдың мазмұнымен танысады
Жырдың тақырыбы мен идеясын түсінеді
Мәтінмен жұмыс. «Мен-саған, сен маған» стратегиясы бойынша топтар бір-біріне сұрақтар қояды.
4 мин.
Жетондар арқылы бағалау
Қолдану
Жырдың мазмұнын меңгерту
Жырдың мазмұнын біледі, қолдана алады.
Қорқыт ата жырларының мазмұны бойынша кестені толтырады(оқушы-ң алдарына үлестірме карточкалар таратылады.)
Қорытындыларын стикерлерге жазып тақтаға іліп кетеді.
Сабақ бойынша өзгертулер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі: Шотпаева А.Б.
Сынып: 8 – сынып Мерзімі: 02.10.13ж.
Сабақтың тақырыбы: Әбунасыр Әл-Фарабиөлеңдері
Сабақтың жалпы мақсаты: Екінші ұстаз ретіндегі мүмкіншілігін таныту, өлеңдерінің идеялық-эстетикалық мәнін ашу,логикалық ойларын дамыту; теориялық білімдерін дамыту.
Сабақтың барысы: Қызыл, көк, жасыл түсті асықтар арқылы топқа бөлемін.
Ойлау
деңгейлері
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Түрткі (сұрақ, тапсырма, жағдаят,т.б)
Бағалау
критерий
дескриптор
Ұпай
Білу
Өлеңдерін білуі
Өлеңдерін біледі
Әл-Фарабидің қандай өлеңдері бар?
Өлеңдерінің атауын білуі
Атай алады
2.Атай алмады.
Түсіну
Тақырыбы мен идеясын түсіндіру
Өлеңдерінің тақырыбы мен идеясын түсінеді
1.Өлеңдерінің тақырыптары не?
2.Өлеңдеріндегі басты идея.
3. Өлеңдерінің тәрбиелік мәні қандай?
Тақырыбын ажырата алуы
негізгі идеясын түсінуі
тәрбиелік мәнін ұғуы
1.тақырыбын ажырата алады.
2. ажырата алмайды.
1.идеясын түсінеді
2 түсінбейді
1.тәрбиелік мәнін жеткізе алды
2.Жеткізе алмады
1
0
1
0
1
0
Қолдану
Жаттаған өлеңдерін тексеру
Өлеңдерін жатқа оқиды
Өлеңдерін мәнерлеп жатқа оқиық.
Мәнерлеп оқуы(интонация, дикциясы,екпін)
1.мәнерлеп оқыды
2. оқи алмады
1
0
Талдау
Өлеңдерін өлең құрылысына талдау
Өлең құрылысына талдауда теориялық білімдерін қолданып талдай алады
Әл-Фарабидің өлеңдерін өлең құрылысына талдаңыздар
Өлең құрылысына талдай алуы
Толық талдады
Жартылай талдады
Талдай алмады.
2
1
0
Жинақтау
Қорытынды шығару
Логикалық қорытынды жасай алады
Сабаққа логикалық қорытынды жасау.
Қорытынды жасауы
Қорытынды жасады
Жасай алмады
1
0
Бағалау
Алған білімдерін өмірде қолдана алуға бағыттау
Әбунасыр Әл-Фараби баба туралы, жалпы сабақ туралы ой толғайды
Ұлы баба ұлағаты туралы ой толғау.
Ой толғауы (эссе)
Ойтолғауы жақсы
Орта
Төмен
3
2
1
Дереккөздер және жабдықтар
Кейінгі тапсырмалар мен
портфолио деректері
Кейінгі оқу
«Әдебиет теориясы» дәптерлеріне лирика туралы жазып келеді. Нақыл сөздерін жұмыс дәптерлеріне жазады.