kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?аза? ?дебиетінен жоспар

Нажмите, чтобы узнать подробности

??Жа?а ба?дарлама бойынша жеті модуль бойынша жа?а саба? жоспарын ??ру. Мен де ?аза? ?дебиеті саба?ынан "?ыз Жібек" жырына жа?аша  ?лгіде жоспар ??рдым. ?ыс?а мерзімді жоспар. ?ыз Жібек жырын т?сіну, ойын дамыту, сонымен о?ушыларды? сыни ойлауын дамыту сонымен бірге к?ркемдік еркешеліктерін талдау, жа?а ?діс т?сілдермен жырды? идеясын т?сіну

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?аза? ?дебиетінен жоспар »

Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі:


Күні:

Пәні : қазақ әдебиеті

Класы: 9

Тақырыбы:

«Қыз Жібек» жыры

Мақсаты


«Қыз Жібек» жырының мазмұнын қаншалықты меңгергенін анықтау, жырдың тақырыбы мен идеясын анықтай білу,өзіндік пікір айту, негізгі мәселені таба білу, сұрақ қою дағдыларын. Сыни тұрғыда ойлауын дамыту.

Күтілетін нәтиже

Жаңа сабақ материалының мазмұнын толық меңгереді.Жырдың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Бір- біріне сұрақ қояды. Ой қорытады.Өзіндік пікірін айтады.Сыни тұрғыдан ойлайды.

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

«Бала білімді махаббатпен көксерлік болса,сонда ғана оның аты адам болғаны».(Абай Құнанбаев)

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

  1. Кіріспе


1.Психологиялық дайындықта «Мен өзімді неге теңеймін» тренингін қолдану. Оқушылар өздерін әр түрлі жаңбырға , гүлге, жерге, аспанға теңейді. (Оқушылар арасында сыйластық, ынтамақтастық орнайды)

2.Топқа бөлінгенде түрлі түсті ммденспен бөліну.(көк, қызыл, жасыл)

Үй тапсырмасы. «Жұптық әңгіме» әдісі. Оқушылар жұп- жұп болып, талқылайды. Бірінші оқушы сұрақ қояды. Екіншісі жауап береді. Кейін топта талқылауға болады.


Үш шапалақ









Үш шапалақ

.


Интерактивті тақта, слайд,бейне таспа,





Ммденс түрлері

А3 парақшалары, маркерлер

  1. Тұсаукесер

«Білемін.Білгім келеді.Білдім» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа шолу жасау.Білемінде бұрын білгені,Білгім келеді бөлімінде бүгінгі сабақта білгісі келетін ақпаратты жазады, ал соңғы бөлімін кері байланысқа қалдырады

Білемін.Білгім келеді. Білдім парағын толтырады


Білемін.Білгім келеді. Білдім парағы


  1. Негізгі бөлім

«Өкіл топ»Топ 3-4 оқушыдан құралып, орналасады. Арасынан бір оқушы өкіл болып тағайындалып, басқа топтан идея тыңдау үшін келесісіне барады.Сосын не білгенін айту үшін өз тобына оралады.

  1. «Қыз Жібек» жырының тарихы.

  2. Жырдың бірінші бөлімі(Төлегеннің жар іздеуі)

  3. Жырдың екінші бөлімі(Төлеген мен Жібек)

Сергіту сәті. «Бәрі өз қолыңда»

Критерий бойынша топ басшының топтастарын бағалау парағы

Бағалау парағы.

1.Аты-жөні

2.Жұптық жұмыс

3.БББ

4.Өкіл топ

5.Автор орындығы

6.Топ басшы бағасы

7.Мұғалім бағасы


Интерактивті тақта,бейне ролик

  1. Қорытынды

Автор орындығы. Әр топтан оқушылар шығып, өз- өздеріне сұрақ қояды.Жауап беруші оқушы орындықта отырып жауап береді.

Екі жұлдыз, бір тілек


Қосымша оқу

Үйге тапсырма

«Қыз Жібек» жырын оқып, сұрақтар дайындап келу.

Рефлексия


Сабақтан не үйренгенін, білгенін БББ парағына жазады, соны стикерге жазып,жабыстырады.

Сабақ соңында сабақтан алған көңіл- күйін белгілейді.

Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?


Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?




Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі:


Күні:

Пәні : қазақ әдебиеті

Класы: 9

Тақырыбы:

«Қыз Жібек» жырының кейіпкерлері

Мақсаты


Оқушыларға жырдың кейіпкерлерін таныстыру,Диалог арқылы тірек сөздерді тауып мағынасын ажырату.Кейіпкерлердің жағымды, жағымсыз қасиеттері мен істерінің мәнін түсініп, өз бойларына дарытуға, кейіпкерден үлгі ала білуге тәрбиелеу,шығармашылық қабілеттерін дамыту,оқушылардың бір- бірін бағалауға мүмкіндік жасау

Күтілетін нәтиже

Жырдың кейіпкерлерімен танысады, диалог арқылы тірек сөздерді табады, Кейіпкерлерді жағымсыз, жағымды қасиеттері бойынша бөле алады, іс- әрекеттеріне баға бере аладышығармашылық қасиеттері дамиды,бір- бірін бағалай алады

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

Біреуге ор қазба,өзің түсесің

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

  1. Кіріспе


Амандасу. Психологиялық тренинг. «Сатамын. Сатып аламын».(Оқушылар өз бойындағы екі жақсы қасиетін сатамын дейді, жаман екі қасиетін сатамын дейді)

Топқа жырдың үзінділері арқылы бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру.

«Атыспақ» әдісі. Оқушылар дайындап келген сұрақтарын бір- біріне лақтырып, жауап алады.



.



Бас бармақ арқылы оқушылар бағалайды.










Жыр үзінділері жазылған парақшалар

  1. Тұсаукесер

Ассосация. «Кейіпкерлер».Оқушылар жырдың кейіпкерлерін топтастырады.

Үш шапалақ

А3қағазы,маркер

  1. Негізгі бөлім

Дөңгелек үстел» әдісі. Бір оқушы бүгінгі тақырып бойынша бір сөз жазады, қалғандары жалғастырады. Соңында бір оқушы мәтінді оқып шығады.

Сергіту сәті.

«Бірлескен әңгіме» әдісі. Топ сурет таңдап алады. Суретке қарап өлең құрастырады.

Әр топтың өлеңдері алмастырылады да, сол өлең қай суретке сәйкес келетіні таптырылады. Сурет пен өлеңдер тақтаға ілінеді. Барлық оқушы жұмыстармен танысады.


Шаршылар.(Оқушылар дәптерлеріне шаршының суретін салып, егер жұмыс түсініксіз болса, қызыл түске бояйды, түсінікті болса, жасылмен, егер аздап түсінсе сарымен бояйды

Екі жұлдыз, бір тілек арқылы постерлерін бағалайды.






А3 қағазы,маркер,стикер











Дәптерлер, суреттер,маркерлер

  1. Қорытынды

РаФТ

Роль- оқушы

Аудитория- сынып

Форма- хат,эссе,өлең,мақала,пікір

Тақырып- Қыз Жібек



Бағдаршам арқылы бағалау

Слайд

Қосымша оқу

Үйге тапсырма

Кейіпкерге хат.(Жырдың бір кейіпкеріне хат)

Рефлексия


Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша ойын жасыл, қызыл,жасыл парақшаларға жазып қалдырады

Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?


Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?


























Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі:


Күні:

Пәні : қазақ әдебиеті

Класы: 9

Тақырыбы:

«Қыз Жібек» жыры.Жырдың көркемдік ерекшеліктері

Мақсаты


Жырдың көркемдік ерекшеліктерін табу.Өлең құрылысына талдау жасау,түйінді идеясын түсіну.Сыни тұрғыдан ойлап, өз болжамдарын, ойын айтуға үйрету.Топтық қарым- қатынасты, бағалай білуді шыңдау

Күтілетін нәтиже

Жырдың көркемдік ерекшеліктерін таба алады..Өлең құрылысына талдау жасайды.Түйінді идеясын түсінеді.Сыни тұрғыдан ойлайды, өз болжамдарын, ойын айта алады..Топтық қарым- қатынасқа жақсы түседі, бағалай біледі

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

Жырды оқып,талқылап,көркемдігін түсінеміз

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

  1. Кіріспе


Ынтымақтастық атмосферасы. Оқушылармен амандасу. Оқушылар жұп болып тұрып бір- біріне екі жақсы қасиетін айтады.

Топқа бөлу. Жыр жолдары арқылы топқа бөлемін.







Жыр жолдары жазылған прақшалар





Жыр үзінділері жазылған парақшалар

  1. Тұсаукесер

Б Алты қалпақ

Ақ қалпақ. Статистикалық( Проблемаға қатысты деректерді толассыз келтіреді) Әр топ жырдығы проблемаларды сараптайды.

Сары қалпақ( Сәтті кезеңдерін айтады) Жырдың сәтті кезеңдерін айтады

Қызыл қалпақ( Сезімтал. Жырды оқу барысындағы бастан кешірген сезімдерін тұжырымдайды)

Жасыл қалпақ(шығармашылық. «Ақылға сыйымсыз идеялар мен болжамдар айтады).

Қара қалпақ . Сәтсіздік. (Оқып жатқан жырдағы сәтсіз тұстарын айтады)

Көк қалпақ.Болжам.Шешім. Жыр үзіндісінен болған оқиғаларға өз шешімін ұсынады. Мысалы меніңше...

Бес саусақ арқылы

А3қағазы,маркер

  1. Негізгі бөлім

Блум таксономиясы.1кезең. Білу. Әр топта оқушылар өздері оқып келген бөлімнің мазмұнын қысқаша айтады

2 кезең..Түсіну. Әр топ жырға жоспар құрады.

3 кезең.Қолдану.Жырда қандай көркемдегіш құралдар қолданғанын анықтау.Тауып оқып беру.Тіл көркемдігіне талдау жасау.Кесте толтыру.

Эпитет

Теңеу

Кейіптеу

Метафора

Ассонанс

Аллитерация













Жырдың бір шумағына талдау. Тұрмыс- салт, әдет-ғұрып.

4 кезең.талдау.Қос жазба күнделігін толтыру.

Саған ұнаған эпизод

Неліктен ұнады?




5кезең.Жинақтау.Төлегеннің әлі қалыңдық болмай, ақ босаға аттамаған Жібектің елінде алты ай жатуына қалай қарайсыздар? Біздің салт- дәстүрімізге қайшы емес пе?

Төлеген мен Қыз Жібектің бойларыңда қандай қасиеттері болғанын қалайсыңдар?Неге?

Жырдың түйіні неде? Қазір Қыз Жібек пен Төлегендей жандар деп кімдерді мысалға айтар едіңдер?

6 кезең.Бағалау. «Махаббат деген не?» сұрағына жоба қорғау


Шаршылар.(Оқушылар дәптерлеріне шаршының суретін салып, егер жұмыс түсініксіз болса, қызыл түске бояйды, түсінікті болса, жасылмен, егер аздап түсінсе сарымен бояйды

Екі жұлдыз, бір тілек арқылы постерлерін бағалайды.







А3 қағазы,маркер,стикер











Дәптерлер, суреттер,маркерлер

  1. Қорытынды

Соңғы сөзі мен айтайын...

Бағдаршам арқылы бағалау

Слайд

Қосымша оқу

Үйге тапсырма

Жыр туралы ой толғау жазу.

Рефлексия



Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?



Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?аза? ?дебиетінен жоспар

Автор: Абдуллина Каракоз Сегизбаевна

Дата: 11.04.2015

Номер свидетельства: 200308
