Пәні: Қазақ әдебиеті | Күні: | Сыныбы: 9 (орыс тілді мектеп үшін) |
Сабақтың тақырыбы | Халық ауыз әдебиеті. |
Сілтеме | Қазақ әдебиеті. «Арман ПВ» баспасы-2013, 10 бет. |
Мақсаты | Халық ауыз әдебиет түрлерімен таныстыру. |
Күтілетін нәтижелер | Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, мәтіндерді мәнерлеп оқуға талпынады. |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі. |
Қолданылатын әдістер | Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. |
Керекті жабдықтар | Оқулық,халық ауыз әдебиетінің үлгілері бар журналдар мен кітапшалар.. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| 1 мин
3 мин | Ұйымдастыру Сыныпты түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Кәне, достар, тұрайық. Шеңберімізді құрайық. Жақсы-жақсы тілектер Бір-бірімізге сыйлайық!
2.Үй тапсырмасын тексеру. Әдебиет деген не? Әдебиет ненің көрінісі? Көркем әдебиеттің негізгі нысаны кім? Әдебиетті қалай жүйелеуге болады? |
оқушылар жиналады. Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».
Оқушылардың әр жауабы бағаланады.. Критерийлер: 5 сұраққа толық жауап берсе –«5» деген баға. 4 сұраққа жауап берсе –«4»деген баға. 3 сұраққа жауап берсе-«3» деген баға. |
Тұсаукесер
| 2 мин | «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Қанатты сөз арқылы сабақты бастау. Әдебиет-ақиқат өмірдің сырлы суреті, халықтың көркем тарихы.(З.Қабдолов) | Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын ашады. |
Негізгі бөлім Білу
| 5 мин | Жоспар құру. Ауыз әдебитін қалай түснесіңдер? Ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар? Фольклор деген не? Халық ауыз әдебиетін зерттеген кімдер? | Оқушылар осы жоспар бойынша өз білгендерін айтады. |
Түсіну
| 5 мин
| Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. «Мағынаны тану» Ауыз әдебиеті –ауызша шығарылып, ауыздан-ауызға тараған туындылар, яғни халық шығармашылығы. Ауыз әдебиетінің жанрлық құрамына тұрмыс-салт жырлары, ертегілер,аңыздар, эпостық жырлар, тарихи жырлар,өтірік өлең, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар, шешендің сөздер, айтыс жатады. Ольклор мен әдебиеттің көркем құралы-көркем сөз. Фольклор жазба әдебиеттің бастауы. Халық ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінің айырмашылығы бар. Ольклорлық туындылар ауызша туады, таралады. Фольклор үлгілерін жиниқтау 19 ғасырда жүзеге асты. Фольклор үлгілерін зерттеген ғалымдар: Г.Н. Потанин, Ш, Уалиханов,В.В.Радлов,Ә.Диваев.т.б. Сөздікті оқиды. 1.Оқулықпен жұмыс,мәтінді оқу. | Оқушылар мәнерлеп оқиды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді.
|
Қолдану | 5 мин | Мақсаты: Алған теориялық білімді практикада 1 қатар аударады. 2 қатар сұрақтар құрастырады ? 3 қатар мәтіндегі тірек сөздерді табады. | Оқушылар жазады, әңгімелейді, талдайды. |
Сергіту сәті | 2 мин | | Оқушылар билейді |
Талдау | 5 мин | Мақсаты: Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру. «Бес жолды» өлең құрастыру. |
Бұл ойынды ойнату арқылы оқушылар өлеңнен өздеріне қатысты жолдарды тауып, талдайды. |
Жинақтау
| 8 мин | Мақсаты: Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау. Ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін салыстыру. Венндиаграммасы
| Бір-бірден шығып жазады, салыстырады. |
Қорытын ды Рефлексия | 6 мин | Диалог құру.
Ауыз әдебитеі деген не? Оның түрлері қандай? Ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінің ерекшеліктері қандай? Қай ғасырда ауыз әдебиеті үлгілерін жинақтай бастады? Ауыз әдебиетін зерттеген ғалымдар кімдер? | Оқушылар топ болып бір- біріне сұрақ қояды, жауап береді. 2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі. |
Үйге тапсырма | 1мин | Мәтіннің мазмұнын айтып келу. | Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау | 2 мин | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. | бағалайды. |