2. Шо?ан ?ылыми е?бектері туралы ?осымша материалдар ?келу.
1) Е?бектері туралы айту
2) Шо?анны? ?ылыми е?бектеріні? ??ндылы?ы неде?
3) «. Шо?ан жалпы жолдастарына, соны? ішінде ма?ан ол еріксіз «Еуропа?а ашыл?ан терезе» сы?ылды болды»- деген Г.Н.Потанинні? ойын ?алай т?сінеміз?
М??алім: - Шо?ан ?ш алыпты? бірі. (Сурет. Шо?ан, Ыбырай, Абай). Биыл Абайды? ту?анына- 170 жыл, Шо?анны? ту?анына -180 жыл толып отыр. Шо?анны? 1835 жылы ?араша айында ту?анын білесіздер. Абайды? 170 жылды?ына мектебімізде «Даналы?ты іздесе?, Абайды о?ы, ерінбе» атты апталы? ж?ріп жатыр. Шо?ан ?ш ж?зді? басын ?ос?ан Абылай ханны? ш?бересі. (Абылай суретін салушы – Айтбай М?житов)
4) Видео. Алаш алыптары – Шо?ан У?лиханов.
М??алім: Шо?анны? ?лемге таныл?ан осы е?бектеріні? ішінде ?аза?, ?ыр?ыз халы? ауыз ?дебиетін жинап, зерттеулері туралы б?гінгі саба?та білетін боламыз.
Просмотр содержимого документа
«?дебиет п?нінен ашы? саба?»
«Бекітемін»
19.11.2015 10 «А» класс Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Шоқан-қазақ, қырғыз ауыз әдебиетін жинап, зерттеуші.
Мақсаты:тақырыпты меңгерту
Міндеті:
А) Шоқанның халық ауыз әдебиеті үлгілерін зерттеуін меңгерту
Ә) Білімдерін кеңейтіп, ой-өрісін, ізденушілік қабілеттерін дамыту
Б) Ұлт мақтанышы болған ерлерді ардақтай білуге тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: карта, көркем фильмнен үзінді, кеспелер
Қосымша материалдар: бес ғасыр жырлайды, Шоқан туралы басылым материалдары
Пәнаралық байланыс: тарих, география, этнография, бейнелеу, өнер
Сабақтың түрі: дәстүрден тыс
Сабақтың типі: білік пен дағдыны жүйелеу, жинақтау.
Оқытудың әдісі: іздендіру,талдау, пікіралмасу
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі
Амандасу. Топқа бөлу. (Өз еріктерімен топқа бөлу). Бағалау парақтарын тарату.
Эпиграф
«Құйрықты жұлдыз секілді,
Туды да, көп тұрмады.
Көрген-білген өкінді,
Мін тағар жан болмады» Абай.
2. Шоқан ғылыми еңбектері туралы қосымша материалдар әкелу.
1) Еңбектері туралы айту
2) Шоқанның ғылыми еңбектерінің құндылығы неде?
3) «... Шоқан жалпы жолдастарына, соның ішінде маған ол еріксіз «Еуропаға ашылған терезе» сықылды болды»- деген Г.Н.Потаниннің ойын қалай түсінеміз?
Мұғалім: - Шоқан үш алыптың бірі. (Сурет. Шоқан, Ыбырай, Абай). Биыл Абайдың туғанына- 170 жыл, Шоқанның туғанына -180 жыл толып отыр. Шоқанның 1835 жылы қараша айында туғанын білесіздер. Абайдың 170 жылдығына мектебімізде «Даналықты іздесең, Абайды оқы, ерінбе» атты апталық жүріп жатыр. Шоқан Үш жүздің басын қосқан Абылай ханның шөбересі. (Абылай суретін салушы – Айтбай Мәжитов)
4) Видео. Алаш алыптары – Шоқан Уәлиханов.
Мұғалім: Шоқанның әлемге танылған осы еңбектерінің ішінде қазақ, қырғыз халық ауыз әдебиетін жинап, зерттеулері туралы бүгінгі сабақта білетін боламыз.
Оқушылармен жұмыс
І топ.
1-тапсырма. Шоқанның 1854, 1856 жылдардағы саяхаты. Еңбектері.
2-тапсырма. АРТЫНА ЖАРЫҚ ІЗ ҚАЛДЫРЫП АҚҚАН ЖҰЛДЫЗ
(Шоқан туралы әдеби шығармалар)
ІІ топ.
1-тапсырма. «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі.
1.қазақ өлеңдерін бес түрге бөлуі. 2. «Ер Көкше мен Ер Қосай» жыры 3. «Орақ батыр»жыры 4. «Едіге» жыры 5. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры (ҰБТ сұрақтарында бар)
2-тапсырма. Мәңгі өлмес жарық жұлдыз.
(Шоқан туралы түсірілген фильмдер)
ІІІ топ
1-тапсырма. Оңтүстік Сібір руларының тарихы туралы ескертпелер» еңбегі
2-тапсырма.Шоқан өшпес шоқ жұлдыз. (Шоқан туралы айтылған ойлар. Орыс достарының Шоқан туралы пікірлері)
ІҮ топ
1-тапсырма. «Қырғыз туралы жазбалар» еңбегі. «Манас». «Семетей» жырлары.
2-тапсырма.. «Шоқан – шығыстың жарық жұлдызы». (Әдебиеттегі орны)
Сабақты бекіту.
Пікірталас.
Шоқан құйрықты жұлдыздай жарқ етті де жоқ болды. Неге құйрықты жұлдыздай?
Шоқан Европаға ашылған терезе. Неге ?
.Шоқан – шығыстың мәңгі өшпес жарық жұлдызы
Мұғалім: Сабақты қорытындылай отырып, «Өлді деуге бола ма, айтыңдаршы, өлмейтұғын артында сөз қалдырған»-деп Абай атамыз айтқандай Шоқан есімі, Шоқан еңбегі мәңгі шоқ жұлдыз болып қала бермек.
Үйге тапсырма
«Шоқан және халық ауыз әдебиеті» тақырыбына баяндама дайындау.
Оқушыларды бағалау
№4 орта мектебі
Шоқан - қазақ, қырғыз ауыз әдебиетін жинап, зерттеуші.