kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Денсаулыққа пайдалы тағамдар""

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңартылған білім бағдарламасы негізінде құралған сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Денсаулыққа пайдалы тағамдар""»

Сабақтың тақырыбы

Денсаулыққа пайдалы тағамдар

Машықкер:Адамова Аружан

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 7 д


Оқу мақсаты

7.Ж.5 Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу

7.ӘТН2. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлығы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар туралы ойын білдіре алады. Сұрақтарға жауап беріп пікірің қорғай алады. Топта өзіңнің ойын айтып бірлесе жұмыс жасай біледі.

Көбі: Мәтінмен танысып мәтіндегі негізігі ойды айта біледі, ағзаға пайдалы және зиян тағмадарды ажыратып түсіндіре алады. Топқа берілген тапсырмада пікір айтып белсенділік таныта алады. Өздігіңше мәтін құрай алады.

Кейбірі: Пайдалы тағамдар туралы өмірде көріп жатқан жаңалықтарымен бөлісіп, ойын білдіре алады. Сұрақтарға жауап беріп. Сұрақ қоя біледі және өз пікірің қорғай біледі. Екпін , интонация, кідірістің ережелерін біле отыра сол туралы жаттығу жұмыстарын орындай алады. Топта көшбасшылық қырынмен көрінеді.

Күтілетін нәтижиелер:

Оқушыларды дұрыс тамақтана білуге үйрету; Топта жұмыс жасата білуге баулу; Екпін, кідіріс, интонацияны дұрыс меңгеруін білу;

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс

биология

Қажетті құрал жабдықтар

Бор, кітап, тақта, дәптер, мозаика, қоржын, суреттер,

Оқыту әдістер

Кері байланыс, «Қарша» әдісі, білім қоржыны.

Дереккөздері

Оқулық және ғаламтор

Тапсырмалар

Сабақ барысында мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Тапсырма

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыға психологиялық ахуал туғызу сабақты ұйымдастыру

  • Оқушылармен амандасу;

  • Кезекші мәлімет алу;

  • Балалар, бүгін менің көңіл күйім өте жоғары. Неге екенін білесіңдер ме? Себебі, бүгін осы сыныпқа сабақ беретініме, сендерді көретініме өте қуаныштымын!

  • Оқушыларды үш топқа бөлу. Оқушыларға жеміс-жидек, сүт өнімдері және көкеніс суреттерін таратып үш топқа бөледі.

Оқушылар орындарынан тұрып амандасады.

Машықкер кезекшіден мәлімет алады.




I. Қызығушылық ояту

«Артығын тап» ойынын ойнату.

  1. Алма, алмұрт, қияр, банан, жүзім

  2. Телефон, теледидар, компьютер, тау

  3. Су, мұз, сұйықтық, жапырақ

  4. Кітап, ағаш, парақ, тас

  5. Сезім, көңіл, махаббат, көз

Оқушылар артық счөздерді айтады.

II. Үй тапсырмасын сұрау

«Аялдама» әдісін пайдалану. Машықкер кейбір оқушыларға автобус суреттерін таратып береді, автобус түскен оқушылар үй жұмысын айтады.

Оқушылар үй жұмысын айтып, бір-біріне сұрақтар қояды.

II. Мағынаны тану

Жаңа тақырыпты ашу

Сауалдар қоя отыра бүгінгі тақырыпты ашады.

  1. Қандай тағамдарды жақсы көресіңдер?

  2. Денсаулыққа пайдасы жоқ, зиян тағамдар болуы мүмкін бе?

  3. Ұлттық тағамдарға қандай тағамдар жатады?

Балалар, бүгінгі біздің тақырыпта денсаулыққа оның ішінде денсаулыққа пайдалы тағамдар жайында болмақ.



Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға абзац бойынша үш топқа мәтінді бөліп беру. Топтарға мәтінмен танысу үшін 3 минут уақыт беріледі Әр топ өзінің бөлінген мәтіні бойынша 3 сұрақ даярлайды.

Американың танымал диетологі, невропотолг Джонни Боуден дденсаулық ең пайдалы 12 тағам түрін анықтады. Оның қатарында құрамында нәрлі заттары, фитохимиялық қосындылары, дәрумендері, минералдары, антиоксиданттары мен пайдалы майлары бар өнімдер еніп отыр.

Боуденнің айтуынша, ол адамды жүз жасқа жеткізетін тамдардың тізімін жасаған.

Сонымен, денсаулықты кеселден қорғайтын өнімдер мыналар: жидектер, атбұршақ, жаңғақ, қаймағы айырмалған сиыр сүті, майлы балық, мал еті, жұмыртқа, орамжапырақ, алма, сарымсақ пен пияз, анар және көк шай.

Ғалымның айтуынша, жеміс – жидек құрамында қант аз, бірақ жасуша көп болады, сол себепті жидектер ең пайдалы өнім саналады. Ал атбұршақ тоқішек қатерлі ісігі мен сусамырдан қорғап, дене салмағын реттей алады. Линолен қышқылына бай сиыр сүті, сондай-ақ орамжапырақ, сарымсақ пен пияз да, анар мен көк шай да обыр ауруынан сақтайды. Майлы балық қан айналымы мен ми жұмысын реттейді. Мал еті В12 дәрумені мен ақуызға бай. Алма – тіс, өкпе. Қан қысымы ауруларына ем.



1 – тапсырма. Дайындалған сұрақтармен топтар алмасып жауап берді. «Қарша» әдісін пайдаланып топтар сұрақ атысады.



Топтық тапсырманы орындандар:

Жеміс – жидек тобы: Оқылым мәтінінің соңғы азат жолындағы кідірісті белгілеңдер.

Сүт өнімдері тобы: Алғашқы азат жолдағы логикалық екпін түскен сөздердің орнын ауыстырып, басқа сөйлем құраңдар.

Көкеністер тобы: Мәтін негізінде сұхбат құрап, интонациялық ерешеліктерін түсіндіріңдер.







2-тапсырма. Жазылым. Кестені пайдаланы, «Дәрумендер- денсаулығымыздың дәнекері» деген тақырыпқа мәтін құрау.



Дәрумен аты

Кездесетін жері

А

Бауырда, сүтте, балықтың уылдырығында, жұмыртқада, қызыл,сары жемістерде

В

Күріште, ашытқыда, бидай, картоп, бауырда, сүтте, етте, жұмыртқада, салаттарда

С

Көкөністер, жемістер, сүтте, бүйректе кездеседі.

D

Балық майы, бауыр, бүйрек, жұмыртқа сарысы, сүт, сары майда.

E

Көкөніс, астық дәндері, сүтте, өсімдік майы, жұмыртқада.

3-тапсырма. Оқушыларға кесте тарту.


Денсаулыққа пайдалы:

Денсаулыққа зиянды:









Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірің дәлелдеп отырады.





Топтарға мәтінмен танысу үшін 3 минут уақыт беріледі Әр топ өзінің бөлінген мәтіні бойынша 3 сұрақ даярлайды.

























Дайындаған сұрақтарын алмасып жауап берді.



Әртопқа берілген жұмыс, бірлесе орындайды.













Мәтін құрайды.

















Кесте толтырады.

III. Бағалау

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларға сабақ барысында смайликпен бағалап отыру.



IY. Үйге тапсырма

Мақал мәтелдерді пайдаланып, «Ас –адамның арқауы» тақырыбында таныстырылым жазып келу.

Күнделікк жазады

Y. Ойтаразы

«Білім қоржыны» әдісін пайдалану. Білім қоржыны үшке бөлінген.

  1. Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды деген дүниені жазып ішіне салады.

  2. Мен сабақты жақсы түсіндім дген бөлікке ойын жазып салады.

  3. Тақырып бойынша әлі де іздену керек бөлігіне өздері не білгісі клек дүниелерін жазады.

Оқушылар бүгінгі сбақта түйген пікірін жазып қоржынға салады.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
"Денсаулыққа пайдалы тағамдар""

Автор: Адамова Аружан Амангазыевна

Дата: 12.01.2019

Номер свидетельства: 494915
