Сабақтың тақырыбы: | Дәмді әрі пайдалы | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Дұрыс тамақтану қажеттілігін біледі, Көптеген оқушылар: Дәмді әрі пайдалы тағамдарды зиянды тағамдардан ажыратады. Кейбір оқушылар: Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсінеді | |
Бағалау критерийлері | Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін біледі. Пайдалы, зиянды тағамдарды ажыратады. Дұрыс тамқтану ережесін біледі. Ұлттық тағамдарды айтады. | |
Құндылықтар | Еңбек және шығармашылық арқылы астың маңыздылығын түсінеді | |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, сауат ашу, көркем еңбек, музыка. | |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуга арналған кеспе қағаздар, стикер | |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру, ойын, көрнекілік,бейнежазба, слайд. | |
Алдыңғы оқу | Біз қалай тамақтанамыз? Ертеде қалай тамақтанған? | |
Сабақтың барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы (3 минут) Өткенді қайталау (3 минут) | Ұйымдастыру кезеңі Ойға толсын санамыз, Бестік болсын бағамыз. Баласындай бір үйдің, Тату болсын арамыз. Топқа бөлу. «Жемістер», «Көкөністер», «Тағамдар» «Сусындар» суреттер арқылы топқа бөлінеді. ІІ. Өткен сабақты еске түсіру. «Ой қозғау» стратегиясы бойынша сұрақ-жауап 1.Ертеде адамдар қалай тамақтанған? 2.Ертеде адамдардың негізгі тамағы не болған? 3. «Шөл даланың наны» деп нені атайды? 4. Бие сүтінен жасалған сусын қалай аталады? «Кім жылдам» ойыны. Оқушыларға тағамдардың суреттері таратылып беріледі. Дәмді де пайдалы тағамдар оң жағына, дәмді де зиянды тағамдар сол жағына тұрады. - Балалар бұлар нелер? - Дәмі қандай? - Бұл тағамдар біздің ағзамызға пайдалы ма, зиянды ба? - Жарайсыңдар. Олай болса біздің бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыңдар? - Жақсы. Олай болса біздің тақырыбымыз «Дәмді әрі пайдалы» деп аталады. Мақсатын хабарлау. -Сендер қалай тамақтану керектігін білесіңдер; -Дұрыс тамақтану ережесін құрастырасыңыздар; | Шаттық шеңбер Оқушыларды топқа бөлуге арналған суреттер Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау
|
Жаңа білім 10 минут Ортасы 8 минут | Оқулықпен жұмыс мұғалім: 1.Тірек сөздерді оқыту. Ұжыммен жұмыс (дұрыс тамақтану; ұлттық тағамдар) Дұрыс тамақтану– правильное питание – healthy diet Ұлттық тағамдар-национальное блюда-national dish; -Балалар, қане дұрыс тамақтану туралы бейнежазба ны тамашалайық. -Бейнежазбадан не көрдіңдер? Сұрақтар көмегімен сабақ мақсатын оқушылармен бірге анықтау. Оқулықпен жұмыс. Ұжыммен жұмыс Оқушылар бізге Русланнан хат келіпті. Хатты оқу. «Менің атым Руслан. Менің үнемі ішім ауырады. Анам мұның себебі: дұрыс тамақтанбаудан дейді. Маған сендердің көмектерің қажет.» -Балалар Русланға қалай көмектесуге болады? Руслан неліктен ауырып қалды деп ойлайсыңыздар? Ол сауығып кету үшін қандай көмек бере аласыңдар? Оқушылардың пікірі тыңдалады. Адам пайдалы тағамдармен тамақтану керек.Күнделікті тамаққа ет, сарымай, нан, жарма, жеміс- жидек қолдану қажет. Суретпен жұмыс Қазақ халқы – ертеден қонақжай халық. Қонақ күту дәстүрге айналған. Құдайы қонақтан тамақ және сусын ұсынғаннан кейін ғана жөн сұраған. Қонақтарға құрметпен қарауға бала кезінен тәрбиелеген. Қазақстан – бейбітшілік, өзара татулық-достық орнаған көп ұлтты ел. Біздің елімізде барлық ұлт өкілдері тату-тәтті тұрады. Қонақ келгенде ұлттық тағамдарын ұсынады. Ұлттық тағамдардың өзі төрт топқа бөлінеді. 1 Ет тағамдары: бешбармақ, қуырдақ, шұжық, сорпа. 2. Ұннан жасалған тағамдар: бауырсақ, таба нан, шелпек. 3. Сүт тағамдары: қымыз, шұбат, құрт, сүзбе, қаймақ 4. Дәнді дақылдардан жасалған тағамдар: тары, талқан, бидай көже, жент т.б | |
Сергіту сәті 2 минут | «Көңілді күн» | Оқушылар сергіту сәтін жасайды. |
6 минут Сабақты бекіту 3 минут Бағалау 2 минут | Сен білесің бе? Жаңғақ – табиғаттың керемет сыйы. Оның түрлері өте көп. Олардың үшіндегі ең пайдалысы –грек жаңғағы. Оның құрамында көптеген дәрумендер мен микроэлементтер бар. Жаңғақ адамның есте сақтау қабілетін жақсартады екен. «Постер құрастыру» Топпен жұмыс Әр топқа тағамдардың суреттері таратылып беріледі 1-топ. Зиянды тағамдарды жапсыр. 2-топ. Пайдалы тағамдарды жапсыр 3-топ. Зиянды сусындарды жапсыр 4- топ. Пайдалы сусындарды жапсыр. Дескриптор: Пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратады. От шашу арқылы бағалау Қорытынды. «Шындық, жалған» стратегиясы
Жеке баланы бағалау. Топты бағалау. | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау Смайликтер |
Соңы 3минут | Рефлексия «Алма ағашы» | |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |