Просмотр содержимого документа
«Бала Абай мен дана Абай »
Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Г.Х.Бегжанованың
9ә сыныбында 16.11.2013ж өтетін ашық сабағының жоспары
Тақырыбы:
Өтетін орны 306 кабинет
Шымкент 2013
16.11.2013 жыл
Cабақтың тақырыбы: Бала Абайдан дана Абайға
Сабақтың мақсаты: а) білімділік. оқушының кітап оқуға деген қызығушылығын ояту, оқығанын талдап, жүйелі түрде баяндап беруге, сұрақ қоя білуге, тұжырым жасай білуге көмектесу;
ә) дамытушылық. оқығанын саралай білуі мен қорытып , ойын ашық та еркін айта білуіне ықпал ету;
б) тәрбиелік. ұлттық тәлім – тәрбиенің қайнар көзінен нәр алып, бойына дарыта білуіне көмектесу.
Сабақтың міндеті: оқушының жүрегіне ұялайтын , қызығушылығын оятатын , кітап оқуға деген құмарлықтың мық орын алуына ықпал ету.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.
Сабақтың әдісі: жеке,жұптық және топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: плакат, конверт, топшаға арналған кеспелер, М.Әуезовтің «Абай жолы « романы, қоржын, құм сағат, қазақтың киіз үйі, қамшы .
Күтілетін нәтиже: оқыған шығарманы талдап, ой түйе білуі, еркіндігі , жатық сөйлеп , ажарлап сөйлей алуы.
Сабақтың барысы: ұйымдастыру ( сәлемдесу, арнайы кеспелер арқылы топтың құрамын анықтау, бақылаушы , сарапшы топты жасақтау).
Үй тапсырмасын сұрақтар қоя отырып , бірнеше баладан сұрау.
Бірінші тапсырма: 5 минут (қорғау 1 минут)
1 – топқа. Сен Абай баланың әлеміне ене алдың ба?
2 – топқа. « Қайтқанда» бөлімі саған қалай әсер етті?
3 – топқа.Оқыған бөлімнен нендей тұжырым жасадың?
4 – топқа.Шәкірт Абайдың орнында болсаң інісі Оспанның қылығына қандай шара қолданар едің?
Екінші тапсырма: конвертке салынған топтық жұмыс. 5 минут (қорғау 1 минут)
1 – топқа.Мына сөйлемді ары қарай жалғастырып , ойды аяқта .
Барлық үлкеннің құшағына амалсыз кезек – кезек кіріп болып, енді сытылып, шешесіне қарай баса берді.
2 – топқа. Үлкендер бала мінезіне бір күліп, бір таңданып сүйсініп қалды.
3 – топқа.Сөйткенше , сырттан Оспан кіріп келді.
4 – топқа.Құнанбай өзінің арт жағында отырған балаларының не қып жақанын байқамаған.
Үшінші тапсырма: конвертке салынған тапсырманы топ басшысы таңдап алады. 5 минут (қорғау 1 минут)
1 – топқа.Құнанбайға портрет беріп өтіңіз.
2 – топқа.Бөлімнен қандай мақал – мәтел кездестірдің?
3 - топқа.Жиренше қандай адам?
4 – топқа. Құнанбай Қодар мен оның келіні Қамқаға қандай жаза тағайындады?
Төртінші тапсырма: М.Әуезовтің «Абай жолы» романының бірінші бөлімінен түйген ой – тұжырымды плакатта қалай бейнелер едің?
(Әр топ өзінің постерлерін шығарып, қорғайды.) 7 минут (қорғау 2 минут)
Мұғалімнің қорытынды сөзі мен талдауы.
Кері байланысты жаздырту.
Сен Абай баланың әлеміне ене алдың ба?
«Қайтқанда» бөлімі саған қалай әсер етті?
Оқыған бөлімнен нендей тұжырым жасадың?
Шәкірт Абайдың орнында болсаң інісі Оспанның қылығына қандай шара қолданар едің?
Барлық үлкеннің құшағына амалсыз кезек – кезек кіріп болып, енді сытылып, шешесіне қарай баса берді.
Үлкендер бала мінезіне бір күліп, бір таңданып сүйсініп қалды.
Сөйткенше , сырттан Оспан кіріп келді.
Құнанбай өзінің арт жағында отырған балаларының не қып жақанын байқамаған.
Құнанбайға портрет беріп өтіңіз.
Бөлімнен қандай мақал – мәтел кездестірдің?
Жиренше қандай адам?
Құнанбай Қодар мен оның келіні Қамқаға қандай жаза тағайындады?