?аза? тілі ж?не ?дебиеті
Саба?ты? та?ырыбы: Айтыс.
Саба?ты? ма?саттары:
Білімділік: О?ушылар?а айтыс туралы м?лімет беру.
Дамытушылы?: О?ушыларды? халы? ауыз ?дебиетіне ой-?рістері мен с?здік ?орларын ке?ейтіп, тілдерін дамыту.
Т?рбиелік: Халы? ауыз ?дебиетін ??рметтейтін білімді, сауатты азамат т?рбиелеу.
Саба?ты? ?дісі: о?у, баяндау, с?хбат, жазу, магнитофоннан айтыс ты?дау.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба?
Саба?ты? к?рнекілігі: о?улы?, д?птер, суреттер, трек - схема, магнитофон
Саба?ты? ?ту барысы:
Просмотр содержимого документа
«Айтыс туралы т?сінік »
Қазақ тілі және әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Айтыс.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға айтыс туралы мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың халық ауыз әдебиетіне ой-өрістері мен сөздік қорларын кеңейтіп, тілдерін дамыту.
Тәрбиелік: Халық ауыз әдебиетін құрметтейтін білімді, сауатты азамат тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: оқу, баяндау, сұхбат, жазу, магнитофоннан айтыс тыңдау.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, дәптер, суреттер, трек - схема, магнитофон
Сабақтың өту барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
- Бүгін нешесі? Қай мезгіл?
- Күз айларын ата.
- Аптаның қай күні?
- Сыныпта кім жоқ?
- Үй тапсырмасын тексеру. Жамбыл Жабаев туралы мазмұнды және ребусті тексеру.
II. Жаңа сабақ
1. Бүгін сабақта біз халық ауыз әдебиетінің бір түрі - айтыспен танысамыз.
2. Сабақтың эпиграфы: «Ақынның тілі қылыштан өткір, қылдан нәзік».
3. Айтыс деген не? және айтыс туралы не білесіңдер? (оқушылардың пікірлерін сұрау).
4. Айтысты тыңдау.
5. Жаңа сөздермен жұмыс жасау:
толқу – волноваться
сөз өнері – искусство слова
мадақтау – хвалить
қозғау – затрагивать
арлылық – совестливость
абыройсыздық – безавторитетность
ертеректе – в давние времена
арамзалық – мошенничество
дарынды – талантливый
жыршы - сказитель
- Сөздерді оқу, әріптерге фонетикалық талдау жасау, жаңа сөздермен сөз тіркестерді құрастырып, сөйлемдер жасау.
6. 47 бет. 1 тапсырма. Диалог бойынша сөйлесу.
- Манас деген дастанның қандай проблемалар шешілген? Тауып оқыңдар.
7. 47 бет. 2 тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
- оқу, аудару, мәтіннің негізгі және маңызды сөйлемдерін теріп жазу.
III.Сабақты қорыту, бекіту:
8. Трек - схема бойынша әңгіме жасау.
IV. Бағалау:
Қорытынды баға шығару
Үйге тапсырма: 3 тапсырма, мәтінді мазмұндау, жаңа сөздерді жаттау.
Трек - схема
Сабақтың эпиграфы:
«Ақынның тілі қылыштан өткір, қылдан нәзік»