Пәні: қазақ әдебиеті күні: 02/03.02.2016 сыныбы:7а
Сабақтың тақырыбы: С.Мұқанов «Есіл бойында»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: С.Мұқанов туралы,шығармашылығы жайлы жан-жақты білім алады. «Есіл бойында» әңгімесінің мазмұнын меңгереді.
ә) дамытушылық: Табиғатты аялауға,ынтымақ пен бірлікті бағалай алады.
б) тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: салыстыру, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: география
Сабақтың көрнекілігі: жазушының портреті, Есіл өзенінің, суреттері, таратпалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Сабаққа даярлығын қадағалау.
Оқушыларды түгендеу;
Жылулық шеңберін құру;
«Еркелету» тренингі(ата-аналары өздерін қалай еркелететінін айту)
Балалар,неге шеңбер құрып сабақ бастадық, қалай ойлайсыңдар?
Ия, шеңбер-бұл әлемдегі мейірімділік,жақсылық. Шеңбер арқылы біз бір-бірімізге күлімдеп қарап,жылулық,жақсылық, сәттілік тілейміз.
Үй тапсырмасын сұрау:
Шеңбердегі балаларға доп лақтыру арқылы төмендегі сұрақтарды қойып үй тапсырмасын пысықтаймын.
• Мұқтар Әуезов туралы не білесің?
• Жазушыға бұл тақырыпта әңгіме жазуға не себеп болды?
• «Көксерек» әңгімесінің идеясы?
• Әңгімеден өзіңе ұнаған эпизодты айтып бер.
• Құрмашқа мінездеме бер.
• Көксеректің ауыл иттерінен айырмашылыға қандай болды?
• Көксеректің айлакерлігінің, ашқарақтығының себебі не деп ойлайсыңдар?
• Ауылдан кетіп,өз үйіріне қосылғаннан кейінгі батылдығы не деп ойлайсыңдар?
• Топ қасқырдың бастаушысы болуына Көксеректің қандай ерекшеліктері себеп болды деп ойлайсыңдар?
• Сен бұл әңгімені қалай аяқтар едің?
«Мағынаны тану»
Смайликтер арқылы оқушыларды үш топқа бөлемін.
ДЖИГСО әдісі арқылы әңгімені оқып шығады. Топтарын алмастырып, бір-біріне түсіндіреді.
Кейін топтарына қайтып,топтық жұмыс жасайды.
І- топ: A)Есіл өңірінің табиғатының суреттелген жерін тауып оқып, өз туған жерлеріңнің табиғатымен салыстырыңдар.
Б)жазушының көркем тіл шеберлігіне талдау жасаңдар.
ІІ- топ:А)Мырзатай қандай халық композиторларының әндерін орындайды. Сол композиторлар туралы не айта аласыңдар?
Б)Әңгімеден портрет, баяндауды тауып оқып беріңдер.
ІІІ-топ:А) «Есіл тасып барады» әнінен басқа қандай халық әдерінің шығу тарихын білесіңдер?
Б)Әңгімеден диалогтарды тауып оқыңдар.
Шығармашылық жұмыс:
І-топ: «Есіл тасып барады» әнінің тарихынан әңгіме құрастырып айтыңдар.
ІІ-топ: Есіл өңірінің тоғайында өсетін ағаш, жемістердің атын қатыстырып, сөзжұмбақ құрастырыңдар.
ІІІ- топ: Венн диаграммасы
Ж.Аймауытов «Әнші» әңгімесімен С.Мұқанов «Есіл бойында» әңгімесі.
Рефлексия:
БҮҮ стратегиясы.
Оқушыларды бағалау:
Топ басшыларының қолдарындағы бағалау парағындағы бағаларды сараптау.
Үйге тапсырма: Есіл бойында әңгімесін оқып, түсінгенін айту.
Өздерің тұрған өлкеге саяхат жасап, табиғат көріністерін сипаттап жазып келу.
«Есіл тасып барады» әнін жаттап келу.