Батыс Қазақстан облысы
Қаратөбе ауданы
Мұхит атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімі: Рахметова Жазира Ниязқызы
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы
Тілік туралы түсінік
Сабақтың мақсаты
Білімділік: күрделі тілік туралы білімдерін сызбада орындау арқылы толықтыру,
сызбаны ойша оқып, өз ойын еркін айтуға мүмкіндік туғызу.
Күтілетін нәтиже
Тілік туралы білімдерін толықтырады.
Тіліктерді проекцияларда орындап көрсете алады.
Сұрақтарға еркін жауап беріп, тіліктердің өмірде маңыздылығын түсінеді.
Әдіс - тәсілдер
Сыни тұрғысынан ой қозғау, көрнекіліктер стратегиясы, сұрақ – жауап, практикалық жұмыс.
Не арқылы бағаланады
Тіліктер жөнінен теориялық және практикалық біліктіліктері арқылы бағаланады.
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
2 минут
Оқушылармен амандасу
Оқушыларға бағалау парағын үлестіру
Оқушылар амандасады.
Қызығушылықты ояту
3 минут
Көрнекіліктер стратегисы бойынша өткен сабақтардан «Көріністер» туралы сөзжұмбақ шешкізу:
- Шеңберді ненің көмегімен сызамыз
- Сызбада нәрсенің шамасын көрсету үшін қандай сызық жүргіземіз ?
- Геометриялық дененің үстіңгі көрінісі орналасқан проекция атауы
- Горизонталь проекцияға түсетін көрініс атауы
- Детальдың, нәрсенің тұтас көрінісі
- Детальдың алты жағынан қарағандағы жалпы атауы.
- Қарапайым нәрсенің кескінін сала білуге үйрететін пән.
- Геометриялық дененің алдыңғы көрінісі орналасқан проекциясы
- “ Алға қарай лақтыру ” деген мағынаны білдіретін Латын сөзі.
- Детальдың сол жақ көрінісі орналасқан проекция атауы
- Балалар, өткен сабақтарда біздер детальды қанша көрінісі бойынша сызбаға түсірдік?
- Қандай көріністер?
- Қанша жерден көріністердің сыртқы сызбасын сызғанменен оның ішкі бөліктерін толықтай көре алмаймыз, оны тек бізге көрінбейтін бөліктерін үзік сызықтар арқылы ғана орындаймыз. Енді бүгінгі сабақта соған байланысты тілік деген тақырып өтпекпіз.
Оқушылар сөзжұмбақты орындарынан шешіп, жауаптарын жұптарымен тексереді.
Жауаптары:
- Циркуль
- Өлшем
- Горизонталь пр
- Үстіңгі
- Аксонометрия
- Көріністер
- Сызу
- Фронталь
- Проекция
- Профиль
- 6
- Алдыңғы, үстіңгі, сол жақ, оң жақ, артқы, төменгі
Интерактивті тақта
Мағынаны тану
20 минут
Оқушыларға өткен сабақты бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып, жаңа сабақты түсіндіру. Тіліктерді жалпылама атап өтіп, тіліктің ерекшелігіне тоқталу.
- Бір немесе бірнеше жазықтықпен ойша қиылған тетікбөлшектің кескінін ТІЛІК деп атайды.
- Тілікте нәрсенің қиюшы жазықтықтың өзінде / ҚИМА ФИГУРАСЫ / және оның ар жағында жатқан бөліктері кескінделіп көрсетіледі.
- ҚАРАПАЙЫМ ТІЛІКТЕР. Қиюшы жазықтықтың санына қарай,
тілік қарапайым және күрделі болып екі топқа бөлінеді.
- Қарапайым тілік – тек бір қиюшы жазықтықтың көмегімен алынады.
- Қарапайым тіліктер қиюшы жазықтықтың горизонталь проекциялар жазықтығымен салыстырғандағы орнына қарай горизонталь,вертикаль және көлбеу болып үш түрге бөлінеді.
- Нәрсені горизонталь проекциялар жазықтығына перпендикуляр жазықтықпен қиғанда вертикаль тілік шығады.
- Вертикаль тіліктің өзі фронталь тілік және профиль тілік болып екі түрге бөлінеді.
Практикалық тапсырма
Оқушылар тыңдайды, керек тірек сөздерді дәптерлеріне жазып отырады.
Видеоуроктан тіліктің орындалуын көру.
АКТ видео,
Фронталь, профиль және горизонтальпроекцияларыкөрсетілгентетікбөлшектің
1 –3 топ: фронталь, профильпроекциясын салып, фронталь проекциясын тілікпен алмастыру
2 топ: фронталь, профильпроекциясын салып, профиль проекциясын тілікпен алмастыру
Оқушылар берілген практикалық тапсырманы А4 форматына өлшеммен орындайды.
Берілген тапсырманы дискрипторлар арқылы бағалайды.
А4 форматы
Ой толғаныс
10 минут
«Ойлан, тап!»
Сәйкестендіру кескіндері берілген көріністерге назар аударайық
1 – 4-ші көріністерге қандай текше сәйкес келіп тұр?
1-г, 2-а, 3-в, 4-б
5 минут
Критериалдық бағалау жүйесі бойынша оқушыларды бағалау саласы
Бағалау парақтарына толтырған бағаларын атап өтеді.
Бағалау парағы
3 минут
«Бір сөзбен» әдісі
Бүгінгі сабақта өзін бағалау үшін жеке тұлғаға тән 12 асыл қасиеттен өз ойларынша идеал деген 3 қасиетті таңдайды.
Үйге тапсырма
2 минут
Практикалық тапсырмада берілген сызбаның горизонталь проекциясын аяқтап келу.