Сабақтың мақсаты: Оқушылар портрет жанры туралы мағлұмат алу
және сурет салу жолдарын оқушылардың үйренуі.
Міндеттері:
-Портрет жанрының түрлеріне тоқтала оқушылармен мазмұннын ашу;
-Оқушылардың қызығушылығын арттыру;
-Оқушылар практикалық жұмыста портретті 4-кезең бойынша сурет салу жолдарын қайталау;
Сабаққа қолданылатын құрал-жабдықтар: Портрет жанрында әр түрлі репродукциялық суреттер,сурет салуға арналған плакаттар, сурет дәптері, түрлі-түсті қарындаштар т.б
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен амандасып, сыныпта кім жоғын анықтап, орындарына орналастыру)
Үй тапсырмасын қайталау: ББҮ әдісі бойынша өткізу.
Пейзаж жанры
білемін
білгім келеді
үйрендім
Табиғат көрінісінде жылы түстер көп, пейзаждың әр мезгіл бар,пейзажды өсімдік,жануарлармен байланыстыра салуға болады т.б
салатын-пейзажистер екенін үйрендім және әйгілі суретшілерді атай аламын.
Ал енді балалар бейнелеу өнерінің тағы бір жанры портретті бүгін өтеміз.
Жаңа сабақты түсіндіру. (тақырыпты ашу үшін жаңа мәліметтер талқылау, сұрақтарғаға ізденіс.)
Портрет-ол адам келбетін бейнелейтін көркем шығарма дейміз.
Иық бөлігіне дейінгі портрет
Беліне дейінгі портрет
Әзіл-сықаққа арналған портрет
Портреттің композициялық орналасуына байланысты неше түрге бөлінеді
Толық фигуралы портрет
Топтасқан портрет
Мінез-құлыққа арналған портрет
Осылай портреттің түрлерін ашып алып ,оны ары қарай мұғалім түсіндіреді..
Мұғалім:Портрет салу оңай емес, салған кезде ұқсатып қана қоймай, ішкі жан дүниесін де көрсете білу керек. Портрет жанры бұдан мыңдаған жылдар бұрын дүниеге келгені белгілі. Адамның бірінші кескіндемесі бояумен салынбаған. Ол мысыр перғауындарының тас мүсіндері еді. Халық суретшісі Ә.Қастеевтен бастап бүгінгі жас суретшілерге дейінгі Қазақстан қылқалам шеберлері портрет жанрында да өзіндік қолтаңбасын көзге түсіріп келеді.Қазақстанның портрет жанрға жұмыс жасаған суретшілері: Кенбаев, Тельжанов, С.Романов, Төлебеаев, Аманжолов, Ғалымбаева т.б. (репродукцияларды интерактивті тақта арқылы көрсету)
Автопортрет- адамның өз келбетін өзі бейнелеуі.
Әдебиет сабағында портрет жанры бар. Ақын немесе жазушының кейіпкер бейнесін сөзбен салған суретін де портрет деп атаймыз. Портретте адамның сырт бітімі, кескін-келбеті, жүріс-тұрысы да суреттеледі.
Сөзбен салған портретті көз алдымызға елестете аламыз ба? (оқушылар ойлаған кезде әуен қосылады).Оқушылардан ойларын сұрау (ер адам образы,жартылай профильді портрет бейнесі,тура қарап тұрған адам )
Практикалық жұмыс(сыныпта қызығушылықты орнату)
Үлгіге қарап 4-кезеңде портрет салу
1-кезең. Адам бейнесін қағаз бетіне дұрыс үйлестіру.
2-кезең. Көз,мұрын,құлақ,ауыз орындарын дұрыс тауып салу.
3-кезең. Артық сызықтарды өшіріп, штирихтау әдісін бастау.
4-кезең. Адам басын толық салып аяқтау, яғни жарық пен көлеңкесін табу.
Сабақты қорытындылау.
Оқушыларға сабақ тақырыбына байланысты сұрақтар қойып,сөзжұмбақ шештіру.
Алғашқы негіз, бастапқы сурет
Негізгі көрініс бейнеленген, сызықпен салынған сурет
Теңіз көрінісін бейнеленен сурет
Бояу езуге, араластыруға арналған тақтайша
Кеңістік бейнелеу тәсілінің заңдары
Табиғат көріністерін тікелей бейнелеу
Адамның өз келбетін өзі бейнелеуі
т
ү
п
н
ұ
с
қ
а
н
о
б
а
й
м
а
р
и
н
и
с
т
п
а
л
и
т
р
а
п
е
р
с
п
е
к
т
и
в
а
п
л
е
н
е
р
а
в
т
о
п
о
р
т
р
е
т
Бағалау: Сыныпта салынған суреттерге көрме ұйымдатыра жұмыстарды бағалау.