kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Күзгі пейзаж

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:  «Күз мезгілін бейнелеу»

Сабақтың мақсаты:  Табиғаттың әсем мезгілдерінде құбылған бояу реңдерін көре білуге  баулу. Табиғат жөнінде ой-өрісін кеңейту.

Білімділігі:   сұлулық талғамын қалыптастыра отырып, суретші шығармаларын қабылдау, талдап үйрену.

Дамытушылығы:  өнерге деген қызығушылық пен шығармашылық қабілеттерін әуен арқылы дамыту.

Тәрбиелігі:  табиғаттың байлықтарын бағалай білуге қорғауға, аялауға, әдемілікке, сұлулыққа тәрбиелеу.

Түрі:  жазықтықта бейнелеу

Пәнаралық байланыс:  эстетика, қазақ әдебиеті, музыка, география

Әдісі:  түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілікпен жұмыс

Көрнекілігі:  И.И. Левитанның «Алма ағашы гүл жарғанда» шығармасы. А.Ғалымбаеваның  «Көктем мен Күзі», суретшілер шығармалары, топтастыру, ғажайып палитра ойыны, жұмбақтар.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі.

II Үй тапсырмасы. Бейнелеу өнерінің жанрлары бойынша пысықтау.

    кескіндеме

        мүсін

              дизайн

   Бейнелеу өнерінің түрлері

      графика

    Сәндік қолданбалы өнер        

       сәулет

    анималистік

      пейзаж

      портрет

                баталдық

 Бейнелеу өнерінің жанрлары     

     нартюртморт

             тұрмыстық

Осы жанрлардың айырмашылығын айту.

III Жаңа сабақ

Жанрлардың түрлері көп. Сол жанрлардың ішінде пейзаж жанры туралы сөз етпекпіз. Суретте  табиғатты, даланы, өзенді, тау мен теңізді, орманды алыстағы елдерді бейнелеген шығарма-пейзеж деп аталады. Ал осындай табиғатты бейнелейтін суретшіні пейзажист-суретші деп аталады.

Суретші шығармаларын көріп қабылдау.

И.И.Левитан. И.Чайковский. Ә.Қастеев шығармалары

IV. Ой толғау.

        Күн

салқындайды

  Адамдар жылы

         киінеді

Көкөністер

     піседі

Жапырақ          сарғаяды

    Күз мезгілі

Жер беті қызыл, сары, қоңыр түстерге енеді

Күн қысқарып, түн ұзарады

Құстар жылы жаққа ұшады

Ақын-жазушылардың табиғат туралы өлең жолдары

А.Құнанбаевтың «Жыл мезгілдері» өлеңдері оқылады

           Күз

Сұр бұлт, түсі суық қаптайды аспан

Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан

Білмеймін, тойғаны ма, тоңғаны ма,

Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.

Жасыл шөп, бәйшешек жоқ бұрынғыдай,

Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай

Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп

Жапырағынан айырылған ағаш, қурай

           Қыс

Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,

Соқыр, мылқау танымас тірі жанды.

Үсті-басы ақ қырау, түсі суық,

Басқан жері сықырлап келіп қалды.

Бұлттай қасы жауып екі көзін,

Басын сілкісе, қар жауып мазаңды алды.

Борандай бұрқ-сарқ етіп долданғанда

Алты қанат ақ орда үй шайқалды

          Көктем

Жауыны жауып жасылы

Жарқылдайды, жаз кепті

Өкіреді өзен тасуы,

Қаңқылдайды, қаз кепті

Тоғайда, көлде той қылып

Қаптады құстар жер көкті

Ауылдың малы балалап,

Айран шықы аз-көпті.

Манаурап мал, жан жадырап

Жан-жануар мәз бопты

            Жаз

Тамылжыған жаз иісті

Жазғы жасыл көк дала

Жайылған жібек кілемдей

Қызыл-жасыл көк ала

Далаға келіп көк жасыл

Кестелі жібек кілемдей.

Жаз балаша шаттанып

Құлай кеттім еркелей

Бал іздеген аралар

Қобызбен күйін күйледі.

Жұптасып түрлі көбелек

Қызғалдақпен биледі

V. Сармандық жұмыс. Үнтаспадан «Жыл мезгілдері» шығармасы орындалады.

Күз мезгілін жазықтықта бейнелеу(түстер бойынша түсінік беру). Оқушылар шығармашылығы (ойдан табиғатқа байланысты өлең жолдарын шығару)

VI. Сергіту сәті. Жұмбақтар шешу.

1. Ақ шапанын үстінен алты ай бойы шешпейді,

    Қара шапанын үстінен алты ай бойы шешпейді,   (Жер)

2. Құлағы да көзі жоқ,

    Жоқ тіпті қолы мен аяғы.

    Бірақ ғажап өнерпаз,

    Мәнерлеп ою ояды.      (Қырау)

3. Сылқ-сылқ күледі,

     Аяғы жоқ жүреді.         (Су)

4. Жер дүниені аралайды

    Тауға паналайды.           (Бұлт)

Бекіту сұрақтары.

«Ғажайып палитра» сұрақтары. Түстерді таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру.

1. Бейнелеу өнерінің жанрлары.

2. Пейзаж жанры дегенді қалай түсінесің?

3. Түссіз бояу (ақ, қара)

4. Күз мезгілендегі басым түстер.

5. Жылдам жуүгіртіп салынған сурет. (нобай)

6. Пейзажист суретшілерді ата

7. Композиция деген не?

VII. Қорытындылау.  1. Оқушылар шығармашылығы көрме арқылы қорытындылау.

2. Оқушылар салған суреттердің жетістіктері мен кемшіліктерін айту.

3. Бүгінгі сабақта қандай суретшілер шығармаларымен таныстық?

4. Сендерге кімнің суреттері ұнады?

VIII. Оқушы еңбегін бағалау.

Үйге тапсырма:   табиғат көріністерін бейнелеу

                                                       №24 орта мектеп

Тақырыбы:                                       

       «Күз мезгілін бейнелеу»

Сыныбы:     6«А»

Өткізген:       Дәрімбаев Р.

                                         Бекарыстан би ауылы

           Күз

Сұр бұлт, түсі суық қаптайды аспан

Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан

Білмеймін, тойғаны ма, тоңғаны ма,

Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.

Жасыл шөп, бәйшешек жоқ бұрынғыдай,

Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай

Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп

Жапырағынан айырылған ағаш, қурай

Қыс

Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,

Соқыр, мылқау танымас тірі жанды.

Үсті-басы ақ қырау, түсі суық,

Басқан жері сықырлап келіп қалды.

Бұлттай қасы жауып екі көзін,

Басын сілкісе, қар жауып мазаңды алды.

Борандай бұрқ-сарқ етіп долданғанда

Алты қанат ақ орда үй шайқалды

Көктем

Жауыны жауып жасылы

Жарқылдайды, жаз кепті

Өкіреді өзен тасуы,

Қаңқылдайды, қаз кепті

Тоғайда, көлде той қылып

Қаптады құстар жер көкті

Ауылдың малы балалап,

Айран шықы аз-көпті.

Манаурап мал, жан жадырап

Жан-жануар мәз бопты

Жаз

Тамылжыған жаз иісті

Жазғы жасыл көк дала

Жайылған жібек кілемдей

Қызыл-жасыл көк ала

Далаға келіп көк жасыл

Кестелі жібек кілемдей.

Жаз балаша шаттанып

Құлай кеттім еркелей

Бал іздеген аралар

Қобызбен күйін күйледі.

Жұптасып түрлі көбелек

Қызғалдақпен биледі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Күзгі пейзаж»

Қызылорда обылысы,Қазалы ауданы,Бекарыстан би ауылы,

№24 орта мектептің тарих және география пәні мұғалімі Бүркітбай Әзи Тағыбергенұлы

Пәні

География

8 сынып

Сабақ тақырыбы

Каспий теңізі

Мақсаты

Каспий теңізі туралы түсінік беру.

Экология мәселесімен байланыстыра отырып талдау жасау.кәсіптік маңыздылығын анықтау.

Күтілетін нәтиже

Кәспий теңізінің картада тектоникалық құрылымның үстінде жатқандығын анықтайды.Маңызды шаруашылық кәсіп түрлерін түсінеді.Климаттық белдеулері туралы білімдерін кеңейтеді.

Түйінді идеялар

Топпен бірлескен ұжымдық іс-әрекетке бейімделеді. Талдау жасауға машықтанады, өз бетімен білімді игереді.


Сабақта қолданылатын материалдар

Слайд,тірек сызбалар,бейнеролик

Оқыту әдісі

Жаңа әдістер:АКТ,СТО,Оқыту үшін бағалау

Жұмыс түрі:Диалог.Жеке жұмыс.Жұптық жұмыс.Топтық жұмыс.


Дерек көздері

Оқулық,интернет,карта


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Мотивациялық кезең

Амандасу, зейіндерін шоғырландыру

Алақанды ашайық,

Жылулықты шашайық.

Сәттілік тілеп достарға,

Біз сабақты бастайық.


Топтарға бөлу

Ұйымдастыу кезеңі

-Әрбір адам,

-Әрбір сабақ,

-Әрбір ісім,

Әрбір сөзім,

-Туысым,досым,жұрағат

-Үйрену,ұғу,ұоағат

-Тірлік,тірек,адамдық

-Шындық ,бірлік,адалдық

Үй тапсырмасын сұрау

Үй тапсырмасы тексеріледі.

«Кім жылдам?»

Интерактивті тақтадан суреттер арқылы сұрақтар беріледі.

Оқушылар үй тапсырамасы бойынша сұрақтарға жауап береді.

Кіріспе

Миға шабуыл.

Бейнеролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Каспий теңізі

«Ойлан,бірік,бөліс» стратегиясын ұсыну

Топпен жұмыс жасайды.

Пікірлерін ортаға салып,талдап түсіндіреді.

(Постер жасау)

Сергіту сәті

Дене қимылдарын жасау.

Оңға,

Солға,

Алға бір адым,

Артқа бір адым,

Жоғары-төмен қарайық,

Толқын болып жазылайық.

Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды.







Негізгі бөлім

«Фишбаун»әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру

Оқушылар «Каспий теңізі» тақырыбы бойынша алған білімдерін толықтыру үшін сұрақтар дайындап келесі топ мүшелеріне сұрақтарды беру және басқа топ мүшелері сұрақтарға жауап беріп,балық суретін құрастырып шығады.

Картамен жұмыс

Каспий теңізінің орналасу ретін картадан тапқызу

Каспий теңізіне құятын өзендер мен көлдерді картадан көрсетеді.

Жұптаса орындайды


«Сандар сөйлейді»

Интерактивті тақтадан сандар көрсетіледі.

Концептуальды кесте


Экологиялық жағдайы

Климаттық белдеулері

Кәсіптік шаруашылығы






Оқушылар сандық мәліметпен жауап береді.



Әр топ мұшелері берілген кесте бойынша интерактивті тақтаға және өз дәптерлеріне толтырады.

Қорытынды

Кері байланыс жасау. Тест жұмысы

«Иа», «Жоқ» әдісі арқылы интерактивті тақтадан сұрақтар көрсету

Берілген тақтадағы сұрақтарға оқушылар «иа» немесе «жоқ» деп жауап береді.

Рефлексия

Жүрекпен не сездің?

Көзбен не көрдің?

Құлақпен не естідің?

Оқушылар жүрекпен не сезгенін,көзбен не көргенін,құлақпен не естігенін стикерлерге жазып «Кір жаятын жіпке» іледі

Бағалау

Оқушыларды сұрақтарға жауап бергеніне,сабаққа қатысқанына,топпен жане жеке жұмыс жасағанына қарай бағалаймын

1.Топ бағалаушылары қойған бағаларымен таныстырады.

2.кұнделіктеріне жиынтық бағаларына қойдырады.

Үйге тапсырма

Каспий теңізі туралы реферат дайындау









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Күзгі пейзаж

Автор: Дәрімбаев Рзаш Кенжебайұлы

Дата: 02.02.2017

Номер свидетельства: 387019
